Děje se to na popud rodičů. Část rodičů nejen v kraji přitom chce o svých dětech rozhodovat sama a odmítá se podřídit diktátu státu.
Tím spíš, že některé části vakcíny, třeba proti žloutence typu B, jež se přenáší jen krví nebo pohlavním stykem, považují pro své děti za zbytečné. U jiných se bojí prokazatelných rizik.
„Nejsem proti očkování, ale určitě jsem pro individualizaci, případně nějaký individuální plán až směrem k dobrovolnosti, jak je to v západní Evropě standardem. To, že stát přikazuje, jakým očkováním se musí děti podrobit, je pro mě pozůstatek z totality. Stát říká, že se o vás postará lépe než vy sami o sebe. Stát se tady chová jako vlastník dětí,“ tvrdí Farský, který byl také dlouhá léta starostou Semil.
Také on patří k rodičům, kteří se se svým pediatrem domluvili na odkladu očkování. Do doby, než bude imunitní systém jeho dítěte silnější a omezí se riziko komplikací.
Podle novely zákona o ochraně veřejného zdraví, kterou zítra projedná zdravotní výbor poslanecké sněmovny, bude lékařům hrozit pokuta až tři miliony korun, jestliže dítěti nepodají vakcínu. Zařízení, které takové dítě přijme, bude hrozit pokuta 100 tisíc korun.
Prohlubujeme totalitní přístup, myslí si poslanec
„Překvapilo mě, že tento návrh vůbec přišel. Místo, abychom se přibližovali k Západu, totalitní přístup ještě prohlubujeme. Nejde se cestou vysvětlování, ale sankcí. Obávám se, že to povede k ještě většímu odmítání očkování, lidé budou do něčeho tlačeni agresivní formou. Předpokládám, že se budou pořádat třeba tábory pro neočkované děti a komunita jen poroste. Bude sdílet své břímě,“ domnívá se Farský.
Například v Německu nebo Rakousku je očkování dobrovolné, stát ale vakcíny hradí. Tyto země nevyžadují ani žádné očkování pro přístup do mateřské školy nebo jiného kolektivu.
„U nás to má být represivní opatření proti ‚neposlušným‘ rodičům,“ upozorňuje na svých stránkách občanské sdružení Rozalio, které žádá lepší informovanost a svobodnou volbu v očkování.
Tříletý syn Pavla Brandy z Jablonecka dosud nedostal ani jednu vakcínu. Starší dostal jen hexavakcínu, ne už ale následující vakcínu MMR - tedy očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám.
Otec o rizicích očkování přečetl celou řadu knih a studií a považuje je za nebezpečnější než některé samotné nemoci.
Odklady očkování jsou vážnou věcí, říká epidemioložka
„Vadí nám hlavně, že mezi pediatry a rodiči neprobíhá o očkování věcná diskuze. Rodičům je oznámeno, kdy a na jaké očkování se mají dostavit. Z nežádoucích účinků očkování jsou zmíněny pouze zarudnutí v místě vpichu, případně zvýšená teplota, o vážných hrozbách se bohužel nedozvíte,“ říká Pavel Branda.
Připomíná, že v mnoha zemích západní Evropy není běžné povinné očkování.
„Doktoři musejí s rodiči komunikovat, vysvětlit jim přínosy a rizika, aby se rodiče mohli rozhodnout. To u nás chybí. Naopak zde nejsou výjimkou silné negativní reakce pediatrů, pokud se rodič rozhodne očkování odložit, což naštěstí nebyl případ naší lékařky,“ dodává Pavel Branda.
„Iniciativy pana Farského si velmi vážím. Dokážu si totiž představit, jak nelehké je v současné situaci téma dobrovolného očkování vůbec otevřít,“ dodal Pavel Branda.
Podle epidemioložky Krajské hygienické stanice Jany Prattingerové jsou odklady očkování, o které rodiče často požádají, krátkozraké.
„Očkování jsou v našem očkovacím kalendáři nastavena tak, aby co nejvíce chránila proti infekcím v období, kdy je člověk nejvíce zranitelný. Takový dávivý kašel je nejvíce nebezpečný pro děti do jednoho roku. Pokud takové dítě onemocní, může zemřít,“ upozorňuje epidemioložka.
„Proto je to nastaveno tak, aby se co nejdříve vytvořily protilátky a dítě bylo ve zranitelném období chráněno. Správné načasování má své důvody, je podloženo studiemi. Laicky posuzovat, jestli bude lepší tento měsíc, nebo jiný, je krátkozraké.“
Podle Prattingerové je plošné očkování velmi důležité.
„Když je většina populace očkovaná proti určitým nemocem, tak původce nemůže v populaci cirkulovat. Nepřímo tím chráníme i ty, kteří se nemohou nechat očkovat kvůli nějakému onemocnění. Zbytek společnosti je vlastně k těmto lidem solidární. Když bude narůstat počet lidí, kteří se nebudou nechávat očkovat, tak to jako lékař, který zastupuje veřejné zdraví, vnímám jako velmi závažné,“ doplnila odbornice.