Muži ukrývali stovku zbraní, ve skříni měli kulomet i samopaly

  15:33aktualizováno  15:33
Kulomet, sedmadvacet samopalů i pistole. Dohromady 97 střelných zbraní, 24 tisíc nábojů, ale i granáty, střelivo do kanónů a rozbušky zajistili policisté u devíti mužů z Libereckého a Pardubického kraje. Nyní je obvinili z nedovoleného ozbrojování. Hrozí jim až pět let vězení.

Policisté případ ještě dále vyšetřují. Už teď ale vědí, že obvinění často nakupovali nefunkční zbraně a ty uvedli do střelbyschopného stavu.

Držení tolika neregistrovaných nebo zakázaných zbraní představuje podle policie velkou bezpečnostní hrozbu.

„O pohybu těchto zbraní není kontrola. Neví se, jestli se prodají přes internet a kde skončí. Třeba u někoho, kdo by je chtěl použít. Představuje to velké riziko,“ poznamenal Ondřej Musil, náměstek ředitele krajské policie pro kriminální policii a vyšetřování.

O tom, že funkční zbraně jen neležely doma ve skříni, se policisté přesvědčili, když loni v listopadu zadrželi dva muže při střelbě ze samopalů v lese na Frýdlantsku.

Tehdy začali případ vyšetřovat a nyní obvinili celkem devět mužů ve věku od 33 do 69 let. Většina pochází z Libereckého kraje, dva jsou z Pardubicka. Všichni jsou stíháni na svobodě.

Obviněné spojuje zájem o zbraně a někteří se znají osobně. Zbraně, střelivo i materiál k výrobě střeliva si opatřovali na burzách nebo přes inzeráty na internetu. Zbraně a střelivo pak policisté objevili při domovních prohlídkách. Nejstarší muž měl doma deset samopalů a kulomet.

Fotogalerie

Někteří obvinění měli doma dílny, kde upravovali koupené nefunkční zbraně do střelbyschopného stavu. „Zbraně byly upravované s jistou mírou sofistikovanosti,“ řekl uvedl Zdeněk Chmelík z policejního odboru služby pro zbraně.

Mezi zajištěnými zbraněmi byl například upravený samopal vzor 26 s tlumičem. Policisté ale objevili také samopaly z druhé světové války. Například sovětský model PPŠ-41 Špagin nebo italskou Berettu M 1938.

Zatím se neví, jestli byl s některou ze zajištěných zbraní spáchán trestný čin. Zbraně teprve poputují na balistické expertizy. „K čemu měly zbraně sloužit a proč je muži drželi, je předmětem vyšetřování. To je teprve na začátku,“ uvedl vyšetřovatel Jaroslav Mareček.

Někteří z obviněných už byli v minulosti trestáni

Obvinění si mezi sebou velmi často zprostředkovali prodej a úpravu zbraní. Kriminalisté zajistili také neoprávněně přechovávané hlavní části zbraní, jejich součásti a příslušenství. Včetně tlumičů.

Je možné, že se případ bude posuzovat ještě přísněji. „Potom by obviněným hrozila sazba od dvou do osmi let,“ řekl státní zástupce Miroslav Mareš. Přísnější trest například připadá v úvahu, pokud obvinění spáchají skutek jako členové organizované skupiny.

Někteří z obviněných už byli v minulosti trestáni. Pět z nich má sice zbrojní průkaz, k přechovávání zajištěných zbraní ale neměli žádné oprávnění.

Autor:

Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Nadějné hokejové jaro skončilo. Udeřila trudná realita

Český trenér Miloš Říha uděluje pokyny v utkání proti Rusku.

Než ve víkendovém draftu do NHL zaznělo první české jméno, kluby z nejkvalitnější, nejmodernější a nejslavnější...

Tisíce narkomanů mohou šířit nemoci, jako exoti v kapucích už nevypadají

Ilustrační snímek

V Libereckém kraji se zvětšuje riziko, že uživatelé drog mohou roznášet infekční choroby. Lidé závislí na drogách...

Soud potvrdil rodu Walderode restituční nárok k panství na Turnovsku

Zámek Hrubý Rohozec

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se...

Jablonec do Arménie, či Makedonie. Boleslav do Kazachstánu, nebo Gruzie

Jablonečtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu po utkání Evropské ligy v...

Jablonečtí fotbalisté ve 2. předkole Evropské ligy narazí na soupeře z Arménie, nebo Severní Makedonie. Vyzvou vítěze...

Lischka konečně sparťanem. Nevzdal se a ukázal odvahu, řekl Rosický

David Lischka se stal definitivně sparťanem.

Fotbalová Sparta podepsala pátého hráče v letním přestupním období. A dalšího s ambicemi na základní sestavu. Z...

Další z rubriky

Za odnesení dopravní značky zaplatil bývalý náměstek Korytář pokutu

Politik svévolně odstranil dopravní značky

Svévolné odstranění značky zákazu vjezdu vyšlo bývalého náměstka libereckého primátora Jana Korytáře draho. Musel...

Okružní křižovatka v Jablonci má zpoždění, letos se stavět nezačne

Nová okružní křižovatka zlepší dopravu také v Jablonci nad Nisou v nepřehledné...

Dva domy, které bránily ve stavbě, padly před dvěma lety. A ačkoliv tehdy kraj naznačil, že radikální proměna přijde do...

Kunderu museli zatajit. V libereckém divadle zkouší hru zakázaného autora

Ze hry Jakub a jeho pán v libereckém Malém divadle

Neotřelý dárek k nedávným devadesátinám poslalo na dálku Milanu Kunderovi liberecké Divadlo F. X. Šaldy. Soubor...

Najdete na iDNES.cz