Policista jel příliš rychle, za smrt kolegů při nehodě dostal podmínku

  6:13aktualizováno  6:13
Českolipský soud dal podmíněný trest policistovi, který je obžalovaný, že před čtyřmi lety u obce Obora jako řidič služebního vozu zavinil smrt svých dvou kolegů. Policisté tehdy havarovali na cestě k hraničnímu přechodu Petrovice, kam jeli pro ženu zadrženou německou policií.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Tragická nehoda se stala 29. prosince roku 2014. Policejní Volkswagen Transporter tehdy dostal na zasněžené silnici smyk a v protisměru se srazil s německým kamionem.

Podle obžaloby najelo policejní auto do zatáčky vysokou rychlostí a řidič nepřizpůsobil jízdu stavu vozovky a letitého automobilu.

Státní zástupce nadstrážmistra Josefa Urbana obžaloval z usmrcení z nedbalosti. Původně byl ale stíhaný podle přísnějšího odstavce, kde mu hrozil trest rok až šest let vězení.

Soudkyně policistovi uložila dvouletou podmínku s tříletou zkušební dobou.

„Soudkyně uložila rovněž zákaz řízení všech motorových vozidel na dobu pěti let. A také povinnost nahradit krajskému ředitelství policie škodu 103 tisíc korun,“ vyjmenoval mluvčí českolipského soudu Milan Vencl.

Spolujezdci neměli zapnutý pás

Vyšetřování odhalilo, že vinu nenesl jen obžalovaný, který sám při nehodě utrpěl těžké zranění a málem zemřel.

V průběhu dokazování zaznělo, že necelých dvacet let staré auto mělo najeto 256 tisíc kilometrů a rezivělo. Nebylo vybaveno airbagy.

K tragédii přispěla i skutečnost, že spolujezdec na předním sedadle neměl v době jízdy zapnutý bezpečnostní pás. A nezapnul si jej ani policista na sedadle ve druhé řadě.

Ze závěru soudního znalce z oboru zdravotnictví vyplynulo, že by spolujezdec na předním sedadle pravděpodobně nepřežil, i kdyby byl připoután. Druhý policista by ale díky pásu pravděpodobně vyvázl živý.

Soudkyně se během líčení obžalovaného ptala, jestli upozornil spolucestující, aby se připoutali. Nato policista odpověděl, že by jej to ani nenapadlo, vzhledem k tomu, že jeho kolegové byli vyšší hodnosti.

Pozůstalí požadovali zaplacení mnohamilionových náhrad za ztížené společenské uplatnění, bolestné a útrapy. Náhradu žádala i zdravotní pojišťovna a zraněný řidič z protijedoucího nákladního auta. Částka se blíží 20 milionům korun. Soudkyně je odkázala na civilní řízení.

Pro rodiny pozůstalých vyhlásili sbírku

Rozsudek ještě není pravomocný, odvolal se obžalovaný i státní zástupce. Spis brzy zamíří na krajský soud. Rozsudek se musel přeložit do němčiny.

„Odvolal jsem se, protože se mi nelíbila kvalifikace. Oproti obžalobě to soudkyně posoudila mírněji,“ vysvětlil státní zástupce Martin Tvrdík důvod, proč podal odvolání.

Při nehodě zemřeli šestapadesátiletý kriminalista a jednatřicetiletý příslušník uniformované policie. Pohřbu obou policistů se v lednu 2015 účastnil v Hradci Králové i policejní prezident. Pro rodiny zesnulých vyhlásilo vedení královéhradecké policie veřejnou sbírku.

Autor:
  • Nejčtenější

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Po třech dnech našli záchranáři seniora ztraceného v Jizerských horách

Záchranáři dnes odpoledne našli seniora, který se v sobotu ztratil v Jizerských horách při cyklovýletě....

Za plánování vražd a vydírání dostal bývalý lékař Barták dalších osm let

Za plánování vražd a vydírání potrestal soud v Liberci bývalého lékaře Jaroslava Bartáka osmi lety vězení. Jeho pobyt...

Jablonci došla trpělivost, neznámou šelmu mohou myslivci odstřelit

Jabloneckému magistrátu došla trpělivost s kočkovitou šelmou, která se pohybuje v lesích kolem města. Vydal proto...

Premium

Jablonecko dál trápí neznámá šelma. Lidé mají strach a řeší se odstřel

V lesích na Jablonecku skutečně běhá velká šelma. Odborníci vyvrátili, že se jedná o běžnou kočku domácí. Kvůli zvířeti...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Byl morální skála, vzpomíná žena na chartistu ze Semil

Miroslava Matěchu, prvního chartistu v Semilech, potrestal soudce před 30 lety za rozšiřování petice Několik vět. Do...

Premium

Jablonecko dál trápí neznámá šelma. Lidé mají strach a řeší se odstřel

V lesích na Jablonecku skutečně běhá velká šelma. Odborníci vyvrátili, že se jedná o běžnou kočku domácí. Kvůli zvířeti...

Premium

Světový pohár na Ještědu je v ohrožení. FIS s ním počítá, Liberec ne

Sen o návratu Světového poháru na skokanské můstky na Ještědu se rozplývá. Město Liberec odmítlo podat žádost o dotaci,...

Jablonci došla trpělivost, neznámou šelmu mohou myslivci odstřelit

Jabloneckému magistrátu došla trpělivost s kočkovitou šelmou, která se pohybuje v lesích kolem města. Vydal proto...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz