Polák pašoval 20 kilo léku na výrobu pervitinu. U soudu mu hrozí až 12 let

  15:31aktualizováno  15:31
Krajský soud v Liberci začal projednávat případ s Polákem Andrzejem Pawlem Miluchem. Ten měl podle obžaloby loni z Polska do České republiky převézt velké množství Sudafedu, léku obsahujícího pseudoefedrin, z něhož se vyrábí pervitin. Miluchovi hrozí až 12 let vězení.
Sudafed. Ilustrační foto.

Sudafed. Ilustrační foto. | foto: Celní správa

Celní hlídka osmačtyřicetiletého Poláka v osobním autě zastavila při namátkové kontrole 16. června na kruhovém objezdu v Hrádku nad Nisou, nedaleko státní hranice. Za sedačkami celníci objevili papírovou tašku a kartonovou krabici, ve kterých bylo více než 84 tisíc vyloupaných tablet Sudafedu. Přes 20 kilogramů léků by stačilo k výrobě několika kilogramů drogy.

DALŠÍ PŘÍPADY

Loni v lednu poslal za výrobu pervitinu liberecký soud na tři roky za mříže čtyřiačtyřicetiletého Romana Kafku. Ten drogu nabízel na Jablonecku i Liberecku za použité dámské prádlo a punčocháče.

V červnu 2010 poslal Vrchní soud v Praze Ondreje Gynga na deset let do vězení za to, že způsobil smrt sedmnáctileté narkomanky a poskytl drogy celkem 24 lidem. Pervitinem předávkovaná dívka vyskočila v červenci 2008 ze sedmého patra panelového domu v Jablonci nad Nisou.

Miluch před soudem tvrdil, že jej toho dne v Polsku na tržnici, kde prodával ovoce a zeleninu, oslovil neznámý Čech, který od něj nejprve koupil skříňku, kterou měl v autě. Poté se s ním dohodl, že mu ji převeze k obchodnímu centru Globus v Liberci. Posléze prý ještě odjeli k obchodu v polské Bogatyni, kde Čech nakoupil a do Miluchova auta naložil tašku a zalepenou krabici. Čech pak v autě spolu s dalším mužem odjel.

Za skříňku i převoz věcí měl Polák dostat dohromady 200 eur. Co přesně v tašce a v krabici bylo, prý nevěděl, v tašce pouze viděl asijské instantní polévky.

"Obsah jsem neznal. Když jsem je bral od těch Čechů, nedíval jsem se dovnitř, protože to nebylo moje," řekl před soudem. Tvrdil, že se pak snažil vysvětlit, kam měl zásilku převézt. Celníci na to nereagovali. "Telefonovali a čekali na kolegy," dodal Miluch.

Celníci i tlumočník, kteří na místě byli, před soudem potvrdili, že jim Polák o místě předání řekl. Čekalo se ale několik hodin na příjezd specialistů z Ústí nad Labem.

Celníci Poláka na místo předání tablet nepustili

"My ho nemůžeme pustit, aby někam jel autem sám," řekl jeden z celníků. Miluchovi dokonce několikrát zvonil mobilní telefon, nikdo jej ale nezvedl. "Nemůžu jet s 84 tisíci tablet někam ke Globusu a čekat na někoho, kdo si to převezme. Navíc v označeném autě," dodal jeho kolega.

Ani jednoho z dvojice mužů, kterým měl Miluch v Liberci zásilku předat, údajně nikdy dřív neviděl. To, že by jej mohl někdo zneužít k nelegálnímu převozu, jej prý vůbec nenapadlo. "Neviděl jsem v tom nic podezřelého," odpověděl na dotaz soudu.

Soudce Petr Neumann případ odročil kvůli onemocnění několika svědků. Příští stání se bude konat 9. března.  .

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Po třech dnech našli záchranáři seniora ztraceného v Jizerských horách

Záchranáři dnes odpoledne našli seniora, který se v sobotu ztratil v Jizerských horách při cyklovýletě....

Jablonci došla trpělivost, neznámou šelmu mohou myslivci odstřelit

Jabloneckému magistrátu došla trpělivost s kočkovitou šelmou, která se pohybuje v lesích kolem města. Vydal proto...

Za plánování vražd a vydírání dostal bývalý lékař Barták dalších osm let

Za plánování vražd a vydírání potrestal soud v Liberci bývalého lékaře Jaroslava Bartáka osmi lety vězení. Jeho pobyt...

Premium

Jablonecko dál trápí neznámá šelma. Lidé mají strach a řeší se odstřel

V lesích na Jablonecku skutečně běhá velká šelma. Odborníci vyvrátili, že se jedná o běžnou kočku domácí. Kvůli zvířeti...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

V Ralsku si připomněli 30. výroční sametové revoluce, promluvil Kocáb

Před třiceti lety odtud pomáhal odsunout okupanty, teď se Michael Kocáb na někdejší vojenské letiště Hradčany v Ralsku...

Do Vratislavic přicválali bronzoví koně, pást se tu budou do jara

V galerii pod širým nebem se proměnil zámecký park v Liberci – Vratislavicích. Ozvláštnilo jej pět soch. Lidé mohou...

Seniora ve skalách vyčenichal tříletý Uran, byl to jeho první zachráněný

Jmenuje se vznešeně Uran Buranos Lobos, jsou mu tři roky a v pondělí se stal hrdinou třídenního pátrání po ztraceném...

Byl morální skála, vzpomíná žena na chartistu ze Semil

Miroslava Matěchu, prvního chartistu v Semilech, potrestal soudce před 30 lety za rozšiřování petice Několik vět. Do...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz