Nemocnice v ohrožení: Tanvaldu hrozí, že přijde o lůžka na interně

  14:00aktualizováno  14:00
Většinu nemocnic v Libereckém kraji čekají do tří let změny. Například tanvaldská má úplně přijít o akutní lůžkovou péči. Šéfové nemocnic však mnohdy o nových plánech pojišťoven ani nevědí.

Například v Tanvaldě pojišťovna nepočítá s internou. (ilustrační snímek) | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

S náhlým zánětem slepého střeva si napříště v tanvaldské nemocnici patrně nepoležíte. Pojišťovna totiž nepočítá s internou. Vyplývá to z dokumentu, podle kterého nastane v nemocnici "útlum akutní lůžkové péče". Změny ve struktuře se do tří let dotknou většiny nemocnic v kraji. Ty ale o změnách často nevědí.

Tanvaldská nemocnice by tak patřila do skupiny dvanácti nemocnic v zemi, ze kterých zmizí akutní lůžková péče.

"Naší představou je, že by to byla nemocnice, která by se zabývala následnou péčí. Neřešily by se tam akutní záležitosti. Od prvního ledna se ale ještě nic nezmění," nastínil ředitel regionální pobočky VZP pro Liberecký a Ústecký kraj Petr Veselský.

Šéf nemocnice: Je v tom trochu chaos

Protože ale ještě většina nemocnic nemá smlouvy na příští rok, neví, jakou péči jim pojišťovny zaplatí.

"Rozhodně tanvaldská nemocnice není rušena. Naopak, intenzivně jednáme s pojišťovnami o spektru péče, v jakém složení bude pro daný region nejpříznivější," uvedla Dagmar Dvořáková, mluvčí společnosti Mediterra, která tanvaldskou nemocnici vlastní.

A paradoxně provozovatel tanvaldské nemocnice s internou stále počítá, aby zajistil potřeby pacientů z regionu.

"V posledních měsících jsme do nemocnice investovali v řádu desítek milionů korun. Abychom zlepšili prostředí a zmodernizovali lůžkový fond. Pokud se pro pacienty něco změní, tak v tom pozitivním," je přesvědčena mluvčí Dvořáková.

Chirurgie bude jen ambulantní

Nemocnice už na konci roku rušila lůžka na chirurgii. Po dohodě s pojišťovnami chirurgii nadále provozovala jen v ambulantní formě.

"Snížil se také počet lůžek na interně i na jednotce intenzivní péče. Už tenkrát jsme se o pacienty z této oblasti museli postarat. Měli jsme s tím a stále máme určité potíže, ale zvládáme to. Zvládli bychom to i v případě, že by se v Tanvaldu rušila další místa," uvedl ředitel jablonecké nemocnice Vít Němeček.

Jablonecká nemocnice má podle jeho slov se zdravotními pojišťovnami podepsanou dohodu, že zůstane stejný počet akutních lůžek i lůžek následné péče. V dokumentu, který má iDNES.cz k dispozici, se ale píše, že se u tamní nemocnice počítá s částečnou změnou struktury.

"Jedinou změnu tak představuje naše dohoda o tom, že navýšíme počet lůžek na anesteziologicko-resuscitačním oddělení z pěti na šest," je přesvědčen ředitel Němeček.

Jako chaos a strašení pacientů i zdravotníků. Tak mluví o nových krocích zdravotních pojišťoven v Libereckém kraji ředitel Panochovy nemocnice v Turnově Tomáš Sláma.

Může dojít k ničení konkurence mezi nemocnicemi

"Žádná se na nás neobrátila, jejich koncepce se pořád mění a nerozumím jim," prohlásil Sláma. "Když se rozhodnou, že na některou péči nepodepíšou s nemocnicemi smlouvy, diktují pacientům, kam musí jít. Omezují jejich svobodný výběr a ničí konkurenci mezi nemocnicemi."

Podle Slámy by se neměly rušit ani nemocnice, ani oddělení v nich, ale zdravotní pojišťovny. "Na co jich tolik živíme i s jejich nesmyslným a nekompetentním administrativním aparátem, když by stačila jedna, a ušetřily by se miliardy korun ročně?" ptá se Sláma.

V Turnově se pro změnu počítá se střednědobou smlouvou se změnou struktury. Ředitel ale neví, proč by turnovská nemocnice měla měnit strukturu svých služeb.

"Jsme všeobecnou nemocnicí se svým místem na slunci a sloužíme oblasti s více než čtyřiceti tisíci obyvateli. A budeme se samozřejmě pojišťoven ptát, co zase vymyslely. Pochybuji ale o jejich zodpovědnosti. Je přece nepřijatelné, abychom od nich ještě teď, na konci října, nedostali smlouvy na příští rok. Copak za námi mohou na poslední chvíli přijít a poručit - podepiš, nebo s tebou žádnou smlouvu neuzavřeme?," uzavřel Sláma. Liberecký kraj zastupuje v republikové asociaci nemocnic a za ODS se dostal do krajského zastupitelstva.

Autor:

Nejčtenější

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Zemřel filatelista, který vlastnil zřejmě největší sbírku známek v Česku

Nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček na snímku ze srpna 2010

Ve věku 76 let zemřel filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil, donedávna majitel zřejmě největší sbírky známek v Česku....

Kamion biatlonistů se vrátil domů. Nejhorší noční můrou je D1, říká řidič

Řidič Martin Žák s kamionem loni najezdil 15 tisíc, letos už 10 tisíc kilometrů.

Třináct metrů dlouhý, čtyři metry vysoký, téměř dva a půl metru široký. Prostě klasický kamion, jakých jezdí na...

Další z rubriky

Žena napadená dogou stihla jen pozdravit. Pak si soused vybavuje křik a krev

Ilustrační snímek

Pes stejného majitele ve vsi řádil už mnohokrát. To tvrdí obyvatelé obce Pihel, kde argentinská doga napadla seniorku....

Až statisícové pokuty. Proti technoparty chce Liberec zakročit vyhláškou

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (23. dubna 2018)

Velké pozdvižení vzbudila v uplynulých dnech informace kolující na sociálních sítích, že by se měla na okraji Liberce...

Do Prahy jezdí vlak stejně dlouho jako v roce 1937, zlobí se hejtman

Autobusové nádraží v Liberci, jeden z nejohyzdnějších dopravních uzlů v kraji,...

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta chce vytvořit vlivovou skupinu, která bude lobbovat za rychlejší vlakové spojení...

Najdete na iDNES.cz