Celý život pracujete v oboru elektra, což je pivovarnictví vzdálené. Jak jste k pivovaru ve Cvikově přišel?
To je složitá historie. Víceméně je to takový dvacetiletý vývoj mé osoby. Vystudoval jsem Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze v oboru kvasné chemie, která se přímo specializuje na výrobu piva a podobné produkty. Tím jsem se měl zabývat i ve svém životě, ale přišla do toho jiná výzva.
Která?
Podnikání mého otce, který firmu Jakub založil v roce 1991. Původně jsem k němu nastoupil jen na brigádu, ale ta práce mě pohltila, zůstal jsem a do pivovarnictví nešel.
Na svou původní branži jste ale očividně nezanevřel.
Přesně tak. Po celou dobu jsem byl v kontaktu se svými spolužáky, kteří pracují nebo pracovali v pivovarnictví. Nedávno jsem se sešel se dvěma z nich a shodli jsme se na tom, že právě teď je ta pravá doba na to zabývat se pivovarnictvím na lokální úrovni. Řekli mi, ať se podívám kolem sebe, že tady určitě budou spousty pěkných starých objektů. Bral jsem to původně tak trochu z legrace, ale hned druhý den jsem si sedl k internetu. Byl jsem překvapený, kolik je tu starých pivovarů, jež jsou zavřené. Jedním z objektů, které mi padly do oka, byl pivovar ve Cvikově.
Dům ale asi nebyl v ideálním stavu. Je to tak?
Když jsem se tam jel podívat, čekal jsem, že to bude něco strašného, protože co já vím, tak ten dům od devadesátého roku jen chátrá. Byl jsem ale překvapený, jak hezké to tam je. Samozřejmě, že je dům zdevastovaný, ale je tam výborná voda, pivovar nabízí obrovské sklepy a kolem je hezká příroda. Je potřeba říci, že pivovar působí jako kronika minulého století.
Jaká piva lidé ochutnají?
Světlou desítku a dvanáctku. Počítáme i s výrobou osmičky pro místní sklárny.
Kolik zaměstnanců plánujete přijmout a kdy?
Nyní v první etapě chceme přijmout zhruba dvacet lidí. S některými zájemci už jednáme. Samozřejmě pokud bude odbyt takový, že bude možné zvýšit výrobu, přibereme další. Těší nás zájem ze strany lidí. Personální záležitosti vyřeším zhruba za dva měsíce.