Plechovek jako obyvatel Česka. Svijanské pivo v hliníku trhá rekordy

  6:22aktualizováno  6:22
O pivo v plechovkách je obrovský zájem. Pivovar Svijany vyrobil rok po dostavbě plnicí linky deset milionů plechovek. Vlastní stáčírnu buduje i liberecký Konrad.

Na automatické lince rotují barevné plechovky s velikonočními motivy. Letos pivovar těchto pivních plechovek prodá 1,2 milionu. Také v nich je nepasterizované pivo. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jako by si každý člověk v zemi koupil jednu plechovku. Pivovar Svijany totiž za rok, co uvedl do provozu automatickou stáčecí linku plechovek, vyrobil už víc než deset milionů půllitrových piv v hliníku.

Zájem o pivo v plechovkách překvapil i vedení pivovaru. Ekonomický plán původně počítal s prodejem 25 tisíc hektolitrů, což je 5 milionů plechovek.

„Boom plechovek je obrovský. Obliba našeho plechovkového piva jak u českých, tak i u zahraničních zákazníků, překonala naše nejoptimističtější odhady. Přes deset milionů plechovek, co jsme za rok provozu nové linky stočili, je víc než dvakrát tolik, než jsme původně plánovali,“ zmínil ředitel Pivovaru Svijany Roman Havlík.

Výstavba plnicí linky přišla na víc než sto milionů korun. Jedná se o největší investici v historii pivovaru. Víc stála jen záchrana chátrajícího zámku Svijany v těsné blízkosti. Při tomto tempu zájmu o plechovkové pivo se podle ředitele Havlíka investice vrátí mnohem dříve. „Měla by se zaplatit už za čtyři a půl roku,“ řekl. 

V plechovkách odpočívá nepasterizované pivo

Půllitrové plechovky se podle něj také nejvýrazněji podílely na nárůstu exportu. Pivovar loni vyvezl 10 procent své výroby. O zhruba třetinu více než v roce 2017. 

„Do zahraničí směřovala téměř třetina všech vyrobených plechovek, nejvíce na Slovensko, ale také do Polska, Německa, Ruska, Chorvatska a Maďarska,“ vypočítal Roman Havlík.

Pivovar do plechovek plní už šest druhů piv. Jako jediný v zemi do nich dává „živé“ nepasterizované pivo. Nyní pracuje na tom, aby bez pasterizace, která zničí spoustu prospěšných látek, bylo i nealkoholické pivo Vozka.

„Nealkoholické pivo je bez pasterizace náchylnější ke zkažení. Preciznost výroby a udržování absolutní mikrobiální čistoty musí být na vyšší úrovni než u alkoholického piva. Věříme ale, že se nám podaří nealkoholické pivo bez pasterizace vyrobit v plechovkách ještě letos,“ uvedl svijanský sládek Petr Menšík. Jako další by měl být v plechu také tmavý speciál Svijanská Kněžna 13 %. 

Každé patnácté pivo je v plechu

Piva v plechu jsou podle ředitele výhodné na cesty. Jsou skladnější a nerozbijí se. Řadě lidí vyhovuje, že nemusí vracet lahve.

„Všechny druhy piva si za poslední rok u zákazníků získaly tak obrovskou oblibu, že se podíl plechovkového piva zvýšil na 6,5 procenta celkového výstavu. Takže dnes už z pivovaru odchází zhruba každé patnácté pivo v plechu,“ zmínil ředitel Havlík.

Pivovar plánuje, že letos na trh dodá celkem dvanáct milionů plechovek. V budoucnu do nich hodlá i díky dalšímu nárůstu exportu stáčet až pětinu celkového výstavu.

Automatická stáčecí linka má roční kapacitu až sto milionů plechovek. Výroba běží v pivovaru na jednu směnu.

Vlastní plnicí linkou ušetří i liberecký pivovar

Vlastní plnicí linku buduje také liberecký pivovar Konrad. V plechu budou třetinky i půllitry. „V nejbližších týdnech by měla být linka hotová,“ uvedl šéf marketingu v Konradu Pavel Regner. Zatím si pivovar nechává pivo do plechovek plnit u externích dodavatelů. V nabídce má už čtyři druhy piv.

„Poptávka po plechovkovém pivu vzrůstá. Nejen v České republice, ale i v zahraničí. Je to trend. Spoustě lidí vyhovuje plechovka kvůli skladnosti nebo váze. Vlastní plnicí linka nám samozřejmě také zlevní provoz,“ řekl Pavel Regner. 

Plechovky jsou podle něj výhodnější také pro přepravu. Náklad je lehčí. „Na druhou stranu stále mnoho zákazníků považuje za ten správný materiál pro pivo jen sklo,“ uzavřel Regner. 

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Zemřel zachránce zvířat šerif Bill. Jeho lesnický koutek v Ralsku končí

Milovník zvířat Radek „Bill“ Zíka má momentálně v péči tři daňky, tři divočáky,...

Bez známek života našla v pátek večer městská policie Radka Zíku, známějšího pod pseudonymem Šerif Bill. Tělo...

Zedníci si z jídelních stolů udělali lešení, oprava školy je ve skluzu

Základní školu Míru v Liberci – Ruprechticích čeká rekonstrukce.

Zřejmě nám už nezbývá nic jiného, než se modlit. Tak komentuje situaci kolem přestavby budovy základní školy na náměstí...

Další z rubriky

V kraji se přemnožili jeleni i srny, při hodování ničí stromy i borůvčí

(ilustrační foto)

V lesích Libereckého kraje je až desetkrát víc jelení zvěře, než by mělo být. Lesníkům i zemědělcům způsobují obrovské...

V Česku pršelo nejvíc na Smědavě, na metr čtvereční spadlo 144 litrů vody

Voda ze Smědavy a ze sousední Smědavské hory se valila hlavně na Bílý Potok a...

Nejvíce vody během dešťů z uplynulých dnů spadlo na Smědavě, oblasti kolem stejnojmenné horské chaty v Jizerských...

Na co zírá mašinfíra: Dokonalý výlet zubačkou přes Jizerky do Krkonoš

Oslavy 110. výročí unikátní ozubnicové trati z Tanvaldu do Sklářské Poreby v...

Dnešní díl seriálu Na co zírá mašinfíra nás zavede na sever Čech na unikátní horskou dráhu, která se stala technickou...

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz