Písečníci zvou na napínavou jízdu vesmírem, autor je testoval na dětech

  8:43aktualizováno  8:43
V práci přednáší studentům jako docent na katedře energetických zařízení Technické univerzity v Liberci. Doma se ale Václav Dvořák pustil na spisovatelskou dráhu. Nezvolil si však odbornou literaturu, ale psaní pro děti.

Peníze na vydání knihy si Václav Dvořák sehnal přes internet. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Nedávno vyšla jeho první knížka Písečníci a bludný asteroid. Sci-fi, které vesmírným dobrodružstvím protáhne jak děti, tak i jejich rodiče.

Příběh o sirotkovi Tomášovi, jenž před sebou nemá žádné vyhlídky do doby, než se před ním zjeví mezihvězdná loď a s ní pozvánka na studium na vesmírné akademii pro tajemné pátrače, dával Dvořák dohromady pět let. Někteří z recenzentů udávají, že Písečníci a bludný asteroid lehce připomínají anabázi Harryho Pottera ve světě čar a kouzel. 

Peníze vybral přes internet

„Moc jsem ten příběh chtěl napsat, ale nevěděl jsem jak na to, aby to bylo čtivé, poutavé, dobře propracované. Mám rád vesmír, je to úžasné téma. Nechtěl jsem ale psát sci-fi pro dospělé, kde někdo přijde o život, jsou tam různé děsivé scény. Chtěl jsem napsat milý příběh, a proto padla volba na dětského čtenáře,“ líčí Dvořák.

Nakonec vznikl text, který zaujal i jedno velké knižní nakladatelství. „Bohužel mi do toho začali dost zasahovat a já cítil, že takhle to nechci. Že chci, aby v té knížce bylo to, co jsem si vymyslel já a ne, co do toho chce dát někdo jiný. Takže jsme se rozešli. Stál jsem před otázkou, co dál. Nechtěl jsem to vzdát.“

Peníze na vydání knihy se nakonec rozhodl Dvořák sehnat přes internet. V projektu Startovač mu přispělo tolik lidí, že zbylo i na barevné ilustrace, se kterými se původně v knížce nepočítalo. 

První ilustrátor selhal

„Je to knížka pro děti od páté třídy výš, v těch už ilustrace moc nebývají. Ale když zbyly peníze, tak jsem si na internetu vybral nějaké ilustrátory, doma jsme udělali anketu a jednoho jsme vybrali. Byl nadšený, ale ukázalo se, že dost bojoval s časem. Týden před rozjetím kampaně jsem zjistil, že není hotová obálka, nic. Tak jsem narychlo sháněl jinde.“ 

Volba padla na ilustrátora Jakuba Cenkla, kterého téma sci-fi hodně zaujalo. Jeho převedení fantaskního světa Písečáků do výtvarné podoby zaujme na první pohled.

Kromě napínavého dobrodružství, které prožívá jedenáctiletý Tomáš, se čtenáři nenásilnou formou dozvědí i spoustu zajímavostí z vesmíru a oblasti astronomie. 

„Před svými dětmi jsem tajil, že píšu knížku, bál jsem se, co jí řeknou. Pak jsem jim z ní četl, ale neprozradil, že je ode mne. Ale byly z ní nadšené, dokonce si na ty dva hrdiny doma hrály. Takže jsem snad jako autor prošel,“ usmívá se Dvořák. 

V počítači už má téměř dokončenou další knížku rovněž s vědeckofantastickou tematikou. Dnes se s ním čtenáři mohou setkat na besedě v Krajské knihovně v Liberci a 1. prosince v Městské knihovně v Turnově.

Nejčtenější

Vláda Komety končí, Liberec je ve finále. Plzeň sérii srovnala

Hokejisté brněnské Komety smutní po vyřazení v semifinále extraligového play...

Brněnská Kometa třetí titul v řadě nezíská. Na domácím ledě prohrála 1:3 a na zápasy celkově 2:4 s Libercem, který je...

S českou přírodou to začalo být velmi špatné, říká ředitel botanické zahrady

„Tu krásu, kterou pamatuje ještě naše generace, současná republika rychle...

Je duben a sotva jsme schovali krémy proti omrzlinám, musíme si nakoupit ty opalovací. Typické české jaro se už řadu...

Tři pilíře, tři otazníky. Jak bude vypadat tým Komety v příští sezoně?

Trenér Komety Libor Zábranský udílí pokyny Martinu Eratovi.

Na rozdíl od minulého léta, během kterého z Komety odešlo rovnou šest stěžejních hráčů, nečeká letos hokejové Brno tak...

Třinec ovládl první finále, v Liberci udržel těsné vedení až do konce

Třinecký Martin Růžička oslavuje se spoluhráči gól v síti Liberce.

Třinečtí hokejisté vstoupili do finále Tipsport extraligy vítězně. Ocelářům stačily k triumfu v Liberci dva...

Liberec doma podruhé nezaváhal a srovnal finálovou sérii s Třincem

Liberečtí hokejisté slaví vyrovnání finálové série s Třincem.

Vyrovnáno. Liberečtí hokejisté dali zapomenout na úvodní domácí prohru s Třincem a v druhém finálovém utkání Tipsport...

Další z rubriky

Lyžování na Ještědu bude bezpečnější, padne ale kvůli němu kus lesa

Pás ukazuje, kde by na Ještědu měla vést další sjezdovka s názvem Nová Skalka.

Letos může začít stavba nové sjezdovky a rozšíření dvou stávajících tratí na Ještědu. Investor, společnost Tatry...

Obří dluhy pod Obřím sudem. Areál na Javorníku je v konkurzu

K hotelu Obří sud se lze dopravit lanovkou.

Kvůli mnohamilionovým dluhům prohlásil liberecký krajský soud konkurz na majetek Všesportovního areálu Obří sud...

Zůstaly jenom jabloně. Rouby připomínají zaniklé osady

Staré jabloně v Geoparku Ralsko

Geopark Ralsko prodává rouby ze starých ovocných stromů. Jabloně z vojenského prostoru jsou poslední stopou po...

ZE ŽIVOTA: Partner je obézní, jak ho donutit zhubnout?
ZE ŽIVOTA: Partner je obézní, jak ho donutit zhubnout?

Přítel trpí velkou nadváhou při 176 cm má přes 150 kg. A potřebovala bych ho nějak donutit, aby trvale zhubl, aby se začal trochu hýbat. Má sedavé zaměstnání, nepravidelně jí a jsem schopná ho přinutit max k krátké a pomalé procházce, páč mně nestačí.

Najdete na iDNES.cz