Žena napadená dogou stihla jen pozdravit. Pak si soused vybavuje křik a krev

  18:25aktualizováno  18:25
Pes stejného majitele ve vsi řádil už mnohokrát. To tvrdí obyvatelé obce Pihel, kde argentinská doga napadla seniorku. Žena později v nemocnici zemřela.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

„Už aby bylo jaro, abych mohla zase dělat na zahrádce.“ To byla patrně poslední slova, která slyšeli sousedé od 91leté stařenky v Pihelu předtím, než ji ve středu 13. února napadla argentinská doga. Žena dva dny poté zemřela v českolipské nemocnici.

Vesnicí teď cloumá strach a hněv, pes totiž podle obyvatel utíkal pravidelně. MF DNES mapovala, co útoku předcházelo.

„Stát se to vůbec nemuselo. Argentinské dogy tam žily dvě a utekly už snad dvacetkrát. A majitel to nikdy neřešil. Ani pořádný plot nepostavil, jenom vždycky přidal prkýnko na místo, odkud se psi prokousali ven,“ shrnuje sousedka M. Z., která bydlí nedaleko místa, kde k útoku došlo.

Scéna jako z hororu, popisuje svědek

Incident se stal krátce po poledni. Seniorka vyrazila na svou pravidelnou procházku s chodítkem. Stihla se ještě pozdravit se sousedy. „Najednou slyším nářek, vykouknu z baráku a vidím, jak chodítko leží převržené na zemi. Pes se sklání nad ní a škube hlavou, jako když něco trhá. Všude plno krve. Byla to scéna jako z hororu,“ vybavuje si muž ze sousedního domu. Při vzpomínce na starou paní se mu derou slzy do očí. 

Místo strašlivé události připomínají květiny a svíčky od sousedů a rodiny. Pes...

Místo strašlivé události připomínají květiny a svíčky od sousedů a rodiny. Pes utekl dírou v plotě zahrady zeleného domu v pozadí. Plot je jen provizorní, nastavovaný dřevem a mnohokrát vyspravovaný dráty.

„Ona vůbec nevypadala na 91 let. Byla čiperná. Těšila se z jarního počasí, že už zase bude dělat na zahradě. To bylo to poslední, co mi ještě řekla. A teď je mrtvá,“ líčí soused.

Útok byl podle svědků, s nimiž redaktor MF DNES hovořil, dlouhý a nesmírně brutální. Pes seniorku strhl k zemi, zakousl se jí do obličeje. Napadená se pokoušela rukama chránit, ale zvíře ji dál trhalo. Při souboji se žena ještě otočila na břicho, snad aby si chránila obličej. Pes se jí zahryzl do temene hlavy, strhl jí kusy kůže i s vlasy. Žena kopala nohama, zvíře se pak zaměřilo i na ně. V ten okamžik projížděli ulicí sousedé stařenky, partneři Martin a Lenka. Ti vyběhli ženě na pomoc.

„Přítelkyně začala na psa hystericky křičet, tím upoutala jeho pozornost. Já k němu přiskočil a pevně ho chytil zezadu za obojek. Odvlekl jsem ho zpět do zahrady, odkud utekl,“ líčí dramatické události Martin. Přivolali pak sanitku, sám z auta vyndal lékárničku a pokoušel se ženě obvázat krvácející rány. 

„Největší trauma z toho má náš syn.“

„Vnímala nás, ale byla na tom špatně, ztrácela vědomí. Lenka ji utěšovala a objímala, než přijela záchranka. Největší trauma z toho má náš syn, který to všechno viděl. Měl starou paní rád, byla to naše sousedka,“ vypráví statečný muž. Za neohroženost pár ocenili i policisté. Pes totiž mohl zaútočit i na ně. 

„Kdyby se to stalo, použil bych nůž, který s sebou nosím a osmi ranami bych to ukončil,“ zatíná zuby zlostí mladý muž.

 Argentinská doga uprchla z domu se zelenou fasádou. Moc práce jí to asi nedalo. Plot kolem domu je spíše na okrasu, zejí v něm díry, je na mnoha místech provizorně vyspravovaný. Všudypřítomné díry v hlíně svědčí o tom, že pes se mnohokrát pokoušel plot podhrabat.

„Já jsem majitele několikrát varoval, že pes jednou někoho zakousne. Jednou potrhal našeho jorkšíra, báli jsme se, kdy si troufne na člověka. Ale on se vždycky jen cynicky ušklíbnul. Pořídil si dogy jen na parádu, na vodítku jsem je s nimi viděl jen jednou,“ komentuje další ze sousedů v Pihelu, obeznámený s případem. 

Strážníci o psech věděli

K incidentu podle lidí z Pihelu nemuselo dojít, kdyby úřady řešily útěky obou psů v minulosti. „Městská policie přijala od loňského října dvě oznámení na volně pohybující dogy v Pihelu. Po příjezdu hlídky byli ale psi vždy za plotem. Přesto strážníci v obou případech kontaktovali majitele a upozornili ho, aby si zabezpečil plot a situace se již neopakovala, protože je jako majitel za psy zodpovědný,“ dosvědčuje Jaromír Dvořák, starosta Nového Boru, pod který Pihel spadá. Město se teď pokouší s postihnutou rodinou spojit a nabídnout jí pomoc.

Redaktor MF DNES se pokoušel požádat o reakci i majitele psů, dům však nemá zvonek a jít za branku sousedé důrazně nedoporučovali. „Slíbil nám, že psa utratí. Ale jestli tak učinil, nevím. Zastavilo tam auto a jednoho psa cpali do kufru, tak možná ho někomu dal,“ spekuluje soused.

Nejčtenější

VIDEO: Znovu jsem se narodil. Řidič ukázal záběry, jak se vyhnul kamionu

Záběry z palubní kamery ukazují, jak málo času a místa měl řidič vozu, aby...

Televize Prima mluvila s řidičem, který se na poslední chvíli vyhnul polskému kamionu odbočujícímu proti všem pravidlům...

VIDEO: Kamion odbočil přes dvojitou čáru, řidič za ním se zachránil kličkou

Velmi nebezpečný manévr, který mohl skončit tragédií, provedl u Rychnova u...

Velmi nebezpečný manévr, který mohl skončit tragédií, provedl u Rychnova u Jablonce nad Nisou řidič polského kamionu....

Zámek odstřelili komunisté, teď má odpudivé náměstí v Mimoni zmizet

Národní výbor v roce 1985 srovnal se zemí nejhezčí část centra Mimoně....

Kdyby se vyhlašovala anketa o nejškaredější náměstí, Mimoň by byla mezi favority. Tvoří jej louka a živelné parkoviště....

Podnikatel prohrál soud s OSA o poplatky za hudbu v supermarketu

Kendikova prodejna potravin v paláci Dunaj

Liberecký podnikatel Alexandr Kendik musí podle rozsudku zaplatit desítky tisíc korun za hudbu, kterou pouštěl ve své...

Knihkupec bavil i za okupace, fašisti ho umučili za vtipnou reklamu

Jan Niesner, sokol, učitel a armádní důstojník z Lomnice nad Popelkou. Zahynul...

Horko jako nikdy předtím měli četníci na stanici v Lomnici nad Popelkou 15. března 1939. Když se vrchní strážmistr...

Další z rubriky

Pozor na exotické čaje, varují lékaři, některé směsi nepřejí ledvinám

Chronickým onemocněním ledvin trpí deset procent populace. Lékaři proto kladou...

Zajímavě voní, má nádech tajemných dálek, ale na naše ledviny může mít negativní dopad. Lékaři z oddělení nefrologie a...

Roky tu už oči neléčí, Liberec teď dostal nabídku koupit bývalou kliniku

Zchátralý dům uprostřed lesoparku v Machníně. Dříve tu bývala dětská oční...

Liberec dostal nabídku odkoupit zpět objekt bývalé oční léčebny v Machníně. Z kdysi honosné vily jsou dnes ale ruiny a...

Školáci o plavání nepřijdou, při opravě bazénu zůstane otevřený malý

Nový bazén je oproti původnímu poloviční. Má 25 metrů. Primárně slouží pro...

Plavání pro školy a plavecké oddíly zůstane v Liberci zachované i po dobu rekonstrukce městského bazénu. Původní verze...

ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020
ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020

Výše rodičovského příspěvku od příštího roku vzroste. Na více peněz si přijdou nejen rodiče, ale také důchodci a změní se podmínky pro zálohování výživného a postihy pro neplatiče. Oproti původnímu návrhu se však navýšení rodičovského příspěvku nebude týkat i těch, kteří ho již pobírají.

Najdete na iDNES.cz