„Bledule jsou právě v plném květu. Nacházíme je po celé délce naučné stezky, kopírující Robečský potok. Na mnoha místech se trsy shlukují v doslova bílé koberce,“ přiblížila Šárka Mazánková z agentury ochrany přírody a krajiny.
Právě ochránci přírody v těchto dnech bledule počítají a zjišťují jejich stavy. Ty se od předchozích let nezměnily, odborníky ale trápí jejich neviditelný nepřítel.
„Zdejší olše a jasany napadla mikroskopická parazitická houba, způsobující odumírání kořenů a usychání větví, vedoucí až ke ztrátě stability stromů. Nevýhoda je, že napadené stromy jsou rozesety i mezi bledulemi, které by v případě pádu mohly vytlačit,“ obává se Mazánková.
Kdo chce údolí plné bledulí vidět beze změn, neměl by s návštěvou váhat, i když ekologové uklidňují, že stromy se mohou z houbového onemocnění ještě vyléčit.
„Pokud by bylo stejné sucho jako loni, houba nebude mít tak dobré podmínky k růstu a strom se zotaví. V opačném případě by připadalo v úvahu vyklizení popadaných kusů, aby se společenstva bledulí uchránila,“ nastínila možnou budoucnost Mazánková.
Údolí lze projít po lávkách
Národní přírodní památka Peklo je unikátní nejen bledulemi. Turisté mohou využít předloni postavené lávky, chodníky a mosty, které tu zbudovaly Lesy ČR. Po nich lze velmi pohodlně projít čtyřkilometrové údolí od začátku do konce.
Cestou mohou návštěvníci obdivovat tunel a skalní byt, vytesané v minulosti do měkkého pískovce. Slyšet tu lze skřehotat právě se rozmnožující skokany, žijí tu majestátné volavky bílé nebo drobní konipasi luční.
Údolí působí dojmem divoké přírody, i v ní ale zanechal člověk své otisky. Místní amatérští sochaři Erich Hockel a Augustin Schindler tu do skal vytesali dva obří reliéfy skladatele Richarda Wagnera a filozofa Friedricha Nietzscheho. Druhý jmenovaný ovšem lidem připomíná spíše sovětského diktátora Stalina.