31. říjen 2021. Jedna z kabinek populární lanovky na Ještěd padá po přetržení tažného lana k zemi. V tu dobu je v ní pouze průvodčí, žádní turisté. Průvodčí po pádu umírá, druhá z kabinek stíhá díky pohotové reakci strojvedoucího a zatažení záchranné brzdy zastavit. Třináct cestujících a druhého z průvodčích musejí z výšky patnácti metrů sundat hasiči. Od té doby ještědská lanovka stojí.
Policie nyní dostala odborné znalecké posudky z několika oborů, které by jí měly pomoci s uzavřením vyšetřování. „Vyšetřovatel zřejmě bude potřebovat ještě řádově týdny na vyhodnocení a rozhodnutí o dalším postupu,“ řekla regionální mluvčí policie Ivana Baláková.
Vyhotovení znaleckých posudků o nehodě trvalo více než rok a kromě policie na něj čekala i Drážní inspekce. Ta bez něj totiž nemůže uzavřít vlastní šetření, jak řekl už dříve její mluvčí Martin Drápal.
Posudek si policejní vyšetřovatel zadal u Ústavu soudního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. „K otázkám, které s případem souvisejí, se vyjadřovalo několik soudních znalců. Nyní bude odpovědi na zadané otázky zapracovávat a porovnávat v rámci spisového materiálu, který už má vytvořený. A pak rozhodne o dalším postupu. To bude trvat zřejmě týdny,“ dodala Baláková. Výsledky jejich zkoumání obdržel vyšetřovatel v úterý jedenáctého dubna.
Místo unikátní lanovky tuctové vajíčko
Dvoukabinová lanovka na Ještěd je od tragické nehody mimo provoz. Je ve vlastnictví Českých drah, které ale nechtějí do její obnovy investovat. Náklady se odhadují na 250 až 300 milionů korun.
Dopravce jedná s městem Liberec, které má zájem lanovku převzít. Záměr jednomyslně schválilo zastupitelstvo města loni v listopadu. Nyní se zpracovávají odhady ceny nemovitostí a pozemků lanovky. Otázky panují i kolem možného zapsání lanovky jako kulturní památky. Ministerstvo kultury řeší podnět Milana Starce, který je proti přestavbě nepojízdné lanovky, a chce ji zachovat na původním místě. Památková ochrana by zamezila plánu na její zbourání a postavení nové.
„Ať modernizace klidně proběhne, ale ať tato unikátní lanovka není nahrazena tuctovým vajíčkem pro osm lidí, které je v každém areálu v rakouských nebo slovenských horách. Nechci, aby se potichu rozhodlo o jejím zbourání. Podle mě většina obyvatel ani neví o tom, že se počítá s tím, že se lanovka zbourá, a to je podle mě špatně,“ vysvětlil Milan Starec důvody podání podnětu.