Diskuse k článku

Osvícený hrabě Harrach má v jilemnickém zámku stálou expozici

Hrabě Jan Nepomuk František Harrach se po třech výstavách na jilemnickém zámku, kde sídlí Krkonošské muzeum, dočkal stálé expozice. Hraběcí pracovna, pánský salon, dámský salonek a ložnice se v něm vrátily do podoby z konce 19. století.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

jarinjarin

No to je mi zase článek!

Že pan hrabě pečoval o přírodu a rozšířil jilemnický zámek... Vždyť přece jen rozšiřoval svůj majetek a také se o něj staral... Proboha co je na tom tak světoborného? Jen řitně-alpinistický článek o panu hraběti, jehož předkové (zejména aktivní jezuita Arnošt Vojtěch z Harrachu) spolu s Karlem z Lichtenštejna byli architekty pobělohorské decimace české šlechty a panstva... A že si tehdy dost pomohli, o tom žádná!

0/0
24.7.2011 23:22

ramese

Re: No to je mi zase článek!

a  jak si "nepomahaji" dnesni mocipani?  To ze ale Harrachove nechali vystavet spital /starobinec/ v Horni Branne pro sve vyslouzile poddane tos uz zapomel. To ze se starali a to aktivne o sve panstvi davali praci svym poddanym at uz v pivovaru ci mistnich lesych ..

Urcite za zminku stoji ojedinela stavba harrachovska hrobka :) v Horni Branne

0/0
25.7.2011 7:58

jarinjarin

Re: No to je mi zase článek!

Článek není o dnešních mocipánech.... Opusť svoji mylnou představu o lidumilství Harrachů. To, že se někdo stará o svůj majetek - tehdy jako dnes - považuji za zcela normální a přirozené. A že dal lidem práci? Jejich práce mu snad vytvářela zisk, ne? A k tomu starobinci v Horní Branné... Zjisti si, jak to tam ve skutečnosti bylo, jak a z jakých zdrojů se platil jeho provoz. Rozhodně náklady nenesl hrabě Harrach.... A hrobka, byť je jakkoliv stavebně cenná, je jen rodinnou hrobkou...

0/0
25.7.2011 16:08

Najdete na iDNES.cz