Zastupitelstvo Liberce odmítlo hlasovat o odvolání obviněné primátorky

  15:50aktualizováno  15:50
Liberecké zastupitelstvo podrželo ve funkci primátorku Martinu Rosenbergovou, kterou policie obvinila kvůli odměnám v dozorčí radě nemocnice. Rosenbergová na zasedání navrhla, aby hlasovali o jejím odvolání. Zastupitelé ale odmítli i to, aby byl takový bod vůbec zařazen na program jednání.

Primátorka Martina Rosenbergová stojí v čele Liberce od dubna 2011, kdy byl odvolán Jan Korytář. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

"Hned v úvodu zasedání dám hlasovat o návrhu na mé odvolání. Přestože mi byla v médiích ze strany koaličních i některých opozičních klubů vyjádřena podpora, cítím tento krok jako určitou povinnost k zastupitelům, kteří mě zvolili," avizovala ještě před zastupitelstvem primátorka.

Zastupitelé ale dali svůj názor najevo tím, že bez jakékoliv rozpravy drtivou většinou odmítli tento mimořádný bod do programu zařadit. Rosenbergová jim za takto projevenou důvěru poděkovala.

Rosenbergovou policie obvinila začátkem června z porušování povinností při správě cizího majetku z nedbalosti. Stejné obvinění si vyslechl i její stranický kolega z ČSSD, náměstek hejtmana Libereckého kraje Zdeněk Bursa. Podle policie rozdali na návrh ředitele liberecké nemocnice Jiřího Veselky třicetitisícové odměny uvolněným politikům kraje, kteří ze zákona neměli na odměnu za práci v dozorčí radě nárok (o obvinění zde).

Za Rosenbergovou se již dříve postavili členové opoziční ODS a KSČM i koaliční strany. Přijali její zdůvodnění, že návrh na odměny pro členy dozorčí rady podepisovala beze jmen, a tak nevěděla, že připadnou uvolněným radním.

Věděla, kdo odměny dostane, tvrdí Změna pro Liberec

O tom, že by hlasovala pro odvolání Rosenbergové, uvažovala jen opoziční Změna pro Liberec. Tvrdí totiž, že má důkaz, podle kterého Rosenbergová musela vědět, komu odměny vyplácí.

"Ze zápisu z mimořádné valné hromady nemocnice konané v září 2011 jasně vyplývá, že bod o navýšení odměn dozorčí radě z deseti na třicet tisíc následoval těsně po jmenování jejích členů," upozornila liberecká zastupitelka Zuzana Tachovská.

Rosenbergová si podle ní sice nemusela pamatovat, jaká jména schvalovala před pěti minutami, ale mohla si vzpomenout později, protože byla ověřovatelkou při kontrole zápisu z valné hromady.

Primátorka tvrzení Změny pro Liberec odmítla. "Na valné hromadě jsem věděla, kdo bude členem dozorčí rady, nikoliv kdo z nich bude pobírat peníze. Pouhý fakt, že je do ní někdo nominován, neznamená, že za to bude dostávat odměnu. Takové rozhodnutí valná hromada nečinila," hájí se Rosenbergová.

Podle předsedy Změny pro Liberec Jana Korytáře ale zápis z valné hromady její obhajobu vyvrací. V bodu čtyři se jednalo o tom, kdo bude členem dozorčí rady, v bodu pět, kolik budou brát.

"Problém je v tom, že nám vládnou loutky, zloději a lháři, a navíc klíčové věci v našem městě stále neřeší primátor, ale kmotři v pozadí," dodal Korytář.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Zemřel filatelista, který vlastnil zřejmě největší sbírku známek v Česku

Nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček na snímku ze srpna 2010

Ve věku 76 let zemřel filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil, donedávna majitel zřejmě největší sbírky známek v Česku....

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Další z rubriky

Další skanzen okupace v Ralsku padl, kotelna vytápěla sovětské paneláky

Demolice kotelny v Ralsku

K zemi se poroučelo další sovětské memento v bývalém vojenském prostoru Ralsko. Liberecký kraj, jemuž celé území patří,...

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Až statisícové pokuty. Proti technoparty chce Liberec zakročit vyhláškou

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (23. dubna 2018)

Velké pozdvižení vzbudila v uplynulých dnech informace kolující na sociálních sítích, že by se měla na okraji Liberce...

Najdete na iDNES.cz