Odposlechy: šéf krajské ČSSD úkoloval ředitele policie Dvořáka

  13:51aktualizováno  13:51
Šéf krajské ČSSD Robert Dušek chtěl před volbou hejtmana po tehdejším šéfovi liberecké policie Dvořákovi, aby mu zjistil detaily z policejních databází. Policisté také pomáhali zahladit vážný přestupek krajského náměstka pro dopravu Seppa. Vyplynulo to z odposlechů.

Bývalý ředitel liberecké policie Miroslav Dvořák u soudu. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Odposlechy v pátek přehrával liberecký okresní soud při projednávání kauzy čtyř obžalovaných policejních důstojníků z Liberce.

Robert DUŠEK, 42 let, ČSSD"Mirku, čau, Robert, prosím tě, myslel jsem, že mě budeš informovat, když se něco stane," říká na telefonním odposlechu z 28. listopadu 2008 šéf krajských sociálních demokratů Robert Dušek obžalovanému Miroslavu Dvořákovi. Bylo právě před ustavujícím zasedáním Zastupitelstva Libereckého kraje a v kuloárech kolovalo podezření, že budoucího hejtmanova zástupce Martina Seppa vyšetřuje policie.

Bývalý liberecký policejní ředitel Miroslav Dvořák nyní čelí obžalobě ze zneužití pravomoci veřejného činitele a z dalších šesti trestných činů.

Obžalovaní prý jen plnili příkazy nadřízeného

"Já se ti na to, Roberte, podívám a dám ti hned vědět," slíbil Miroslav Dvořák. "No prosím tě, tak to zjisti, ale okamžitě. Jako kdo to dělá, kdo to otevřel nebo co to je," žádal Dušek.

Dvořák pak zatelefonoval podřízenému kriminalistovi Šůmovi. Ten mu zjistil, že se jedná o starý případ stíhaných městských zastupitelů pro trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Kriminalista čelí obžalobě ze zneužití pravomoci veřejného činitele a hrozí mu až tříleté vězení. V souvislosti se zjišťováním informace pro poslance Duška je ze stejného činu obžalován i Dvořák. Kromě toho jej však státní zástupce viní z dalších šesti trestných činů. Do vězení může jít až na osm let.

Obžalovaní trvají na své nevině. Pro kriminalistu byl Dvořák nadřízeným a on plnil jeho příkazy. "Nedovedu si představit, že bych rozkaz nesplnil," uvedl ve výpovědi Šůma. Ani Dvořák podle svých slov nepochybil.

"Nezjišťoval jsem ty informace pro žádného kriminálníka. Duškův telefonát byl legitimní. Jestliže měli zvolit místo hejtmana, koho se měli zeptat? Nebylo to pro politickou činnost, ale pro veřejnost," hájil se.

Náměstek pro dopravu jel příliš rychle

V pátek před soudem poprvé zazněly také nahrané telefonní hovory mezi Miroslavem Dvořákem a náměstkem pro dopravu Seppem. Policisté jej na Silvestra 2008 v Pertolticích změřili a podle radaru překročil rychlost o 49 kilometrů v hodině.

Sepp o tom tehdejšího policejního šéfa informoval v SMS zprávě. Policisté pak podle obžaloby zařadili radarový záznam mezi nečitelné.

"Čau, hele, nebav se o tom do telefonu. Mám už to u sebe, bude to v pořádku," říká Dvořák Seppovi. "Super, jsi zlato," odpověděl náměstek Sepp. "Kdyžtak se u nás budeš muset zastavit a budeme to muset vyřešit, aby to pro tebe dopadlo dobře," řekl Dvořák.

Soud bude náměstka pro dopravu vyslýchat 9. prosince. V rozhovoru pro MF DNES uvedl, že nic zahladit nechtěl a zprávou nic nemyslel.

"Přišlo mi to vtipné, týden před tím jsem seděl s panem Dvořákem a zástupci policie na výboru BESIP a já jsem tam chtěl po policii víc radarů u škol. Když o tom teď přemýšlím, asi bych to už neudělal," komentoval Martin Sepp.

V kauze je ještě obžalován někdejší vedoucí dopravního inspektorátu Miroslav Valášek. Za zneužití pravomoci veřejného činitele mu hrozí tři roky vězení. Čtvrtým obžalovaným policistou je kriminalista Miroslav Kučera.

Autor:
  • Nejčtenější

Autobus RegioJetu vjel do zákazu vjezdu. Nebezpečně couval a otáčel se

Přes zákaz vjezdu si chtěl v pátek odpoledne zkrátit cestu řidič plně naloženého žlutého autobusu společnosti RegioJet,...

Za plánování vražd a vydírání dostal bývalý lékař Barták dalších osm let

Za plánování vražd a vydírání potrestal soud v Liberci bývalého lékaře Jaroslava Bartáka osmi lety vězení. Jeho pobyt...

Zachránil jedoucí autobus plný lidí, teď si hrdina vyzkouší i kurz řízení

Ivo Raisr, který před měsícem odvážně převzal řízení autobusu plného lidí za kolabujícího řidiče, si bude moci splnit...

Stát chce po obžalovaných 340 milionů za podvod kolem lázní i hotelu

Korupce podle státního zástupce provázela všechny čtyři projekty placené z Evropské unie spojené s podnikatelem Janem...

Dvacet nemocných za deset dní. Turnovsko se potýká s epidemií žloutenky

Na Turnovsku řádí epidemie žloutenky typu A. Od začátku roku již Krajská hygienická stanice Libereckého kraje eviduje...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Nechceme se dívat do obří jámy, žádali lidé od ředitele dolu Turów

Jak negativně ovlivní plánované rozšíření hnědouhelného dolu Turów životy obyvatel Uhelné poblíž Hrádku nad Nisou,...

Ohnivé žábě se bude dařit líp, dostala prosluněné tůňky

Pro své typické červené skvrny na břiše se tato žába jmenuje kuňka ohnivá a patří k silně ohroženým druhům. Žije jen na...

Za plánování vražd a vydírání dostal bývalý lékař Barták dalších osm let

Za plánování vražd a vydírání potrestal soud v Liberci bývalého lékaře Jaroslava Bartáka osmi lety vězení. Jeho pobyt...

Továrny padly, ve věžích budou stovky bytů, hřiště a lékaři

Před sto lety to byla průmyslová část Liberce. V okolí dnešních ulic U Nisy a Tatranská pracovala jedna fabrika za...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz