Lidé jsou proti stavbě stožáru u Českého ráje. Mluví o nechtěné dominantě

  6:40aktualizováno  6:40
Obyvatelé Kopaniny na pomezí Českého ráje brojí proti chystané stavbě anténního stožáru pro radioamatérské účely. Podle nich zničí turisty vyhledávané místo, změní krajinný ráz okolní přírody i samotný 650 metrů vysoký kopec Kopanina.

Josef Šikola, který žije v Kopanině 60 let, pokládá stavbu stožáru za necitlivý zásah do okolní málo dotčené přírody. Bojí se i možného pádu stožáru na jeho pozemek. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Stožár má stát vedle oblíbené Myslivecké chaty. Majitel pozemku ale obavy mírní. Stejnojmenná osada Kopanina sousedí s CHKO Český ráj a přes údolí Frýdštejna tvoří severní vstupní bránu do této oblasti.

Stavba má měřit 20 metrů. Odpovídá to zhruba výšce šestipatrového panelového domu.

„Úplně to zničí kus krásné krajiny v okolí, stožár bude odevšad vidět. Bude to nová nechtěná dominanta. Kvůli stožáru se tady už také kácelo, padly vzrostlé stromy,“ zmínila Marie Hořejší, která má na Kopanině trvalé bydliště.

Stožár bude stát před jejím domem. Žena se obává toho, že bude rušit už tak slabý telefonní, internetový i televizní signál. Bojí se i znehodnoceného bydlení. Strach má ale i z elektromagnetického záření.

„Škodlivost nepřetržitého elektromagnetického záření na lidský organismus od určité intenzity je už prokázána,“ přiblížila Marie Hořejší.

Obavy z pádu stožáru

„Je tu velká cedule CHKO a povolí tu takový stožár. Je to k nevíře,“ zlobí se zase Josef Šikola, další ze sousedů chystaného stožáru. V Kopanině žije 60 let. Záměr pokládá za necitlivý zásah do okolní málo dotčené přírody. Bojí se i možného pádu stožáru na jeho pozemek.

„Nelíbí se mi to, stožár neprospěje vzhledu místa, které jsme začali zvelebovat,“ říká Martin Bauer z firmy SUNDISK, jež zrekonstruovala oblíbenou Mysliveckou chatu a provozuje u ní půjčovnu koloběžek.

O stavbu žádá radioamatér z Malé Skály. Na Kopanině vlastní pozemek. „Kvůli stížnostem jsem musel dokládat, že radioamatérské pole nebude zdraví a životu nebezpečné. Potvrdila to i hygiena,“ vyvrací jednu z obav lidí Radoslav Nejedlo.

Odmítá také, že by konstrukce zničila krajinný ráz. „Stožár možná ani dvacet metrů měřit nebude, široký bude jen šedesát centimetrů. Z dálky nebude vidět. Mám posouzení životního prostředí. Dobře ho ukotvím. Není důvod k obavám,“ opáčil žadatel o stavbu Radoslav Nejedlo.

Územní plán není proti

Pozemek v územním plánu umožňuje využití pro radioamatéry. Radoslav Nejedlo z Kopaniny vysílá už dnes. Lidé ale předjímají, že stožár začne sloužit i komerčním účelům.

„Působí to na mě tak, že má někdo v budoucnu zájem pověsit si tam převaděče. Je to jen můj názor, obávám se ale, že jakmile to tam bude jednou stát, už ho nikdo nesundá a začnou jen následovat dodatečná povolení pro další zařízení,“ tvrdí Marie Hořejší.

I to ale radioamatér odmítá. „To je úplný nesmyl. Za mého života tam nic komerčního nevznikne. Averzi nechápu. Proti velkým firmám si lidé netroufnou. Já jsem přitom splnil vše, co mi úřady nadiktovaly,“ reagoval Nejedlo.

Zatím běží stavební řízení. V oznámení o zahájení územního řízení stojí, že průmyslově vyrobený systém je určený pro rádiové a telekomunikační využití. Jedná se o modulární příhradový stožár s typovým označením K-600 Mast, který je možné stavět až do výšky 120 metrů. Proti pádu jej ukotví lana. Okolní vzrostlé stromy nechal radioamatér vykácet, aby nespadly do stožáru.

Anténní stožár pro Kopaninu ještě nemá vydané stavební rozhodnutí, předpokládá se ale, že ho dostane. Pozemek je v územním plánu veden pro radioamatérské účely. A vlastník parcely splnil všechny podmínky. „Určitě jej ale nelze užívat ke komerčním účelům,“ podotkla Pavla Kubáčková ze stavebního úřadu v Rychnově u Jablonce nad Nisou.

Radioamatér vysadí stromy

„Přiznám se, že z toho mám trochu rozporuplné pocity, také mě překvapila výška stožáru. Faktem ale je, že v územním plánu je stavba určena k radioamatérskému využití,“ řekla Jana Mališová, starostka obce Pulečný, pod niž Kopanina spadá.

„Záměr byl posouzen z hlediska zásahu do jednotlivých charakteristik krajinného rázu a byl vyhodnocen jako únosný. Žadatel musí zároveň vysázet nové dřeviny,“ přiblížila rozhodnutí oddělení životního prostředí jabloneckého magistrátu jeho mluvčí Markéta Hozová.

„Proti rozhodnutí se určitě odvoláme,“ plánuje Marie Hořejší.

Autor:
  • Nejčtenější

Autobus RegioJetu vjel do zákazu vjezdu. Nebezpečně couval a otáčel se

Přes zákaz vjezdu si chtěl v pátek odpoledne zkrátit cestu řidič plně naloženého žlutého autobusu společnosti RegioJet,...

Zachránil jedoucí autobus plný lidí, teď si hrdina vyzkouší i kurz řízení

Ivo Raisr, který před měsícem odvážně převzal řízení autobusu plného lidí za kolabujícího řidiče, si bude moci splnit...

Stát chce po obžalovaných 340 milionů za podvod kolem lázní i hotelu

Korupce podle státního zástupce provázela všechny čtyři projekty placené z Evropské unie spojené s podnikatelem Janem...

Dvacet nemocných za deset dní. Turnovsko se potýká s epidemií žloutenky

Na Turnovsku řádí epidemie žloutenky typu A. Od začátku roku již Krajská hygienická stanice Libereckého kraje eviduje...

Soud otevřel kauzu dotačního podvodu s lázněmi, jednání uťali dělníci

Krajský soud začal projednávat obří dotační podvod při stavbě chrastavských lázní. V kauze je obžalováno dvanáct lidí a...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Stát chce po obžalovaných 340 milionů za podvod kolem lázní i hotelu

Korupce podle státního zástupce provázela všechny čtyři projekty placené z Evropské unie spojené s podnikatelem Janem...

Zachránil jedoucí autobus plný lidí, teď si hrdina vyzkouší i kurz řízení

Ivo Raisr, který před měsícem odvážně převzal řízení autobusu plného lidí za kolabujícího řidiče, si bude moci splnit...

Myslivec není přiopilý pán, chce ukázat nová televize v Liberci

Symbolicky 3. listopadu, tedy na patrona všech myslivců svatého Huberta, začne z Liberce vysílat nová celoplošná...

Za úspěchem Sevy je retro vlna, říká výrobce legendární stavebnice

Asi neexistuje třicátník nebo čtyřicátník, který by si v 80. a 90. letech ve školní družině a doma nehrál s plastovou...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz