Obří dluhy pod Obřím sudem. Areál na Javorníku je v konkurzu

  11:09aktualizováno  11:09
Kvůli mnohamilionovým dluhům prohlásil liberecký krajský soud konkurz na majetek Všesportovního areálu Obří sud Javorník. Vlastník sice v březnu požádal soud o to, aby mohl dále podnikat a ze svých výnosů splácet své dluhy. K tomu ale nedošlo.

K hotelu Obří sud se lze dopravit lanovkou. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Areál navzdory insolvenci zatím zůstává v provozu. Zimní sezona sice skončila, o Velikonocích bude ale fungovat bobová dráha i restaurace. 

„S tím, že byl prohlášen konkurz, nic neuděláme. Ale snažíme se dělat takové kroky, aby byl nadále hlavně zachován provoz,“ řekl Jiří Němeček, bývalý fotbalový reprezentant a majoritní vlastník javornického areálu. Patří mu 70 procent společnosti.

Starostka: Do chodu společnosti jsme neviděli

Sedmadvacetiprocentní podíl má ve společnosti obec Jeřmanice. Získala jej za vložené pozemky. „Jako problém to vnímám a řešíme to s právníkem. Nechci se ale k tomu v této chvíli vyjadřovat,“ uvedla starostka obce Helena Fiebigerová. Jak dluhy vznikly, prý neví. „Do chodu společnosti jsme neviděli,“ dodala.

I když je obec Jeřmanice spoluvlastníkem společnosti Všesportovní areál Obří sud Javorník, zároveň je i jedním z věřitelů. V insolvenčním řízení se domáhá splacení půjčky 3,5 milionu korun.

Návrh na zahájení insolvenčního řízení podala loni v září Equa bank. Domáhá se tímto způsobem splacení úvěru a úroků dohromady za více než 73 miliony korun. Banka je největším věřitelem areálu. Své pohledávky zatím v insolvenčním řízení přihlásilo 17 věřitelů, kteří celkově žádají o víc než 94 milionů.

Mezi věřiteli je OSA nebo Kofola

Po bance je největším věřitelem Regionální rada regionu soudružnosti Severovýchod. Jejím prostřednictvím získala firma na výstavbu střediska na Javorníku bezmála 117 milionů korun. Zhruba 14 milionů by ale měl kvůli porušení rozpočtových pravidel areál vrátit. Mezi věřiteli jsou třeba také Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním či společnosti Severočeské vodovody a kanalizace nebo Kofola.

Všesportovní areál na Javorníku je v provozu od prosince 2010. Na výstavbu areálu přispěla více než 99 miliony korun Evropská unie a přes 17 milionů přidal stát. Středisko, jehož vybudování přišlo asi na 200 milionů korun, je určeno hlavně rodinám s dětmi. Ročně areál navštíví kolem 180 tisíc lidí.

Podle Jiřího Němečka byla firma za devět let svého provozu v zisku nebo malé ztrátě způsobené odpisy majetku. Do problémů se všesportovní areál dostal kvůli investicím do zasněžovacího zařízení, nádrží na vodu a také restaurace.

Autor:

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Dvacet dolarů v kapse a sen o NHL. Nedvěd vzpomíná na svou emigraci

Petr Nedvěd

O té lize věděl jako kluk pramálo. „Ve Sportu vycházel se zpožděním přehled zápasů. Koukali jsme na Kanadský pohár, v...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Zápach spálené gumy dusí lidi, místní chtějí blokovat vjezd do firmy

Továrna SAND Profile v Novém Boru

Pronikavý zápach podobný spálené gumě sužuje obyvatele Arnultovic, části Nového Boru. Line se z firmy SAND Profile,...

Ostrava - Liberec 0:1, naději na Evropu trefil v závěru Kamso Mara

Ostravský záložník Robert Hrubý (vlevo) a liberecký stoper Kamso Mara, který...

Konečně vystřelili na bránu, konečně dali gól. Liberečtí fotbalisté v nadstavbové části Fortuna ligy ve skupině o titul...

Další z rubriky

Sekání suché trávy byla chyba, uznal Liberec. Kvůli suchu ji nechá růst

Nezvykle teplý a suchý duben už vyhnal na liberecké trávníky sekáče s...

Liberec chce přehodnotit přístup k sekání trávy, aby bylo ve městě v době horka lepší klima. Podnět k tomu dala kritika...

Fekálie ze septiků tečou rovnou do Ploučnice, lidé viní bytové družstvo

Páchnoucí stoka u bytového domu ve Stružnici vede ze septiku přímo do...

Hnízdí tu kachny, plaví se vodáci a zahrádkáři odtud berou vodu na zalévání. Voda v Ploučnici je přitom soustavně...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz