Branná výchova je zpět. Vojáci učí děti nasazovat masky přímo ve škole

  8:23aktualizováno  8:23
Elitní liberečtí vojáci učili školáky, jak použít protichemický oblek či masku. školili je v rámci projektu ministerstva obrany s názvem, který by ještě donedávna zněl možná úsměvně. Dnes nabývá na významu. POKOS - Příprava občanů k obraně státu.

Vojáci 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany Liberec učili školáky v Železném Brodě na Jablonecku, jak se chovat v krizových situacích. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Já jsem ještě dětem měřil nosy na plynové masky. Dnes už by je běh s pytlíky na rukou, pláštěnce a masce znechutily a k ničemu by nevedly. Jako u naší generace,“ vzpomíná Vít Coufal, učitel železnobrodské základní školy Pelechovská.

To, čemu právě přihlíží, je podle něj na hony vzdálené socialistickým reáliím studené války. Nadšení je vidět i na dětech.

„Je to něco úplně jiného a cesta, kterou by stát měl jít. Brannou výchovu bych už rozhodně nezaváděl ani pod dojmem toho, co se děje ve světě,“ říká učitel.

„Myslím, že ti dnešní profesionální vojáci dokáží děti přitáhnout k armádě. A děti uvidí, že obrana státu není jen prázdnou frází.“

Spolu s žáky naslouchá v jedné z učeben školy přednášce profesionálních vojáků 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany z Liberce nejen o rizicích chemického útoku.

Vojáci také dětem předvádějí své špičkové vybavení. Ve vedlejší učebně také ukazují první pomoc, jinde zase povídají o misích v Afghánistánu či Kosovu. A žáci si zkouší protichemický oblek nebo supermoderní plynovou masku s dýchacím přístrojem. Do ruky si berou útočnou pušku, prolézají jedinečný průzkumný Land Rover.

Fotogalerie

Vzdělávací program ministerstva má náplň, která zcela souzní s potřebami moderního státu. A pod vlivem událostí ve světě nabývá na aktuálnosti.

„Bezpečnostní situace, která je v současné době ve světě, myslím význam tohoto projektu jen podtrhuje,“ zmínil Jakub Šimíček z libereckého pluku. „Může to znít jako klišé, ale mělo by se budovat už u dětí, že svoboda a mír nejsou automatické a zadarmo. Stejně jako to, že nám jde proud a máme obchody plné jídla. Člověk to vidí na misích. Děti by to měly vědět.“

A ještě jedné věci si všímá. Profesionalizací armády se vytrácí povědomí mladých lidí o ochraně života v krizových situacích.

„I v době profesionální armády by se podle mě měl každý zajímat o to, jestli je připraven ochránit sebe a své blízké.“

S projektem POKOS přišlo ministerstvo obrany na podzim 2013. Zaměřuje se na žáky druhého stupně, postupně by se měl rozšířit i na střední školy.

Muži by ve válce řídili, ženy zase vařily

Za rok aktéři projektu objedou asi třicet základních škol po celé České republice. Projekt má atraktivní formu, děti soutěží ve vědomostech, za odměnu dostávají malé dárky. A nenásilně se při tom seznamují s povinnostmi občanů ve vztahu k obraně státu či s principy obrany státu.

Dozvědí se třeba, co je branná povinnost. A že na rozdíl od povinné vojny nebyla zrušena a týká se všech od 18 do 60 let.

„Neznamená to, že by v případě válečného stavu všichni vzali zbraně do rukou, ale muži by třeba řídili auta, ženy by zase sledovaly média nebo by vařily,“ poučuje děti Daniela Hölzelová z ministerstva obrany. „Děti už dnes mají rozhodně větší znalosti než v roce 2013, kdy se tyto věci začaly vyučovat ve školách. Dnes už vědí, jaké mohou být krizové situace, co si zabalit do evakuačního zavazadla, nebo kdy jsme vstoupili do NATO.“

Hendikep, že dnes branci nemusejí do armády ani na několikaměsíční výcvik, vnímají i ostatní profesionální vojáci.

„Určitě je to nedostatek pro běžný život. Myslím si, že by se mohlo na školách věnovat víc tomu, co se dřív jmenovalo branná výchova. Lidi dnes nemají o obraně takovou představu, jakou by měli mít a začíná to už u dětí. Tento projekt ale rozhodně povědomí pomůže zvýšit,“ říká Lukáš Černoch z libereckého pluku.

Většinu oslovených dětí projekt bavil. „Asi je dobře, že nás takto připravují, kdyby se něco stalo. Já bych na vojnu šel i dobrovolně. Profesionálním vojákem bych ale být nechtěl, láká mě být architekt,“ pousmál se sedmák Tomáš Krajčovič.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Dvacet dolarů v kapse a sen o NHL. Nedvěd vzpomíná na svou emigraci

Petr Nedvěd

O té lize věděl jako kluk pramálo. „Ve Sportu vycházel se zpožděním přehled zápasů. Koukali jsme na Kanadský pohár, v...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

V půlce května svírala horskou silnici čtyřmetrová závěj, uhryzla ji fréza

Sníh na vozovce z Horních Míseček k Vrbatově boudě

Jako by se propadli o čtyři měsíce zpátky. Tak si připadali silničáři, když likvidovali sníh na vozovce z Horních...

Další z rubriky

Stará mapa na Frýdlantě přináší tajemství, badatelé luští skryté nápisy

Mapu frýdlantského panství z roku 1660 prozkoumali odborníci nejmodernějšími...

Historická mapa frýdlantského panství přináší po moderním prozkoumávání překvapivá zjištění. Jsou na ní skryté,...

Ovzduší firma neničí, obyvatele liberecké čtvrti přesto obtěžuje zápach

Jednatel firmy Likto René Chrastecký se brání výtkám, že provoz škodí životnímu...

Obyvatelé libereckého Vesce si dlouhodobě stěžují na zápach, který se line z firmy Likto. Báli se, že společnost...

Fekálie ze septiků tečou rovnou do Ploučnice, lidé viní bytové družstvo

Páchnoucí stoka u bytového domu ve Stružnici vede ze septiku přímo do...

Hnízdí tu kachny, plaví se vodáci a zahrádkáři odtud berou vodu na zalévání. Voda v Ploučnici je přitom soustavně...

Najdete na iDNES.cz