Liberecký kostel čeká obnova, místo bezdomovců v něm budou neziskovky

  8:20aktualizováno  8:20
Zruinovaný kostel svaté Máří Magdaleny v Liberci se opět stane chloubou krajského města. Na rozsáhlou obnovu památky přispěje Evropská unie 55 miliony korun. Kostel po rekonstrukci poslouží neziskovým organizacím a stane se centrem podpory geotermálního využití energie.

Kostel Máří Magdalény v Liberci | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Investorem rozsáhlé obnovy kostela je obecně prospěšná společnost Geotermální energie pro občany. K evropské dotaci přidá dalších bezmála 10 milionů. Centrum pak poslouží především jako poradenské zázemí pro využívání geotermální energie.

Historie kostela

Kostel vyrostl v letech 1908 až 1911. Novobarokní kostel se secesními prvky doplňovala vznosná kapucínská rezidence, schodiště s balustrádou, velká zahrada, ohradní zeď a brána.

Železobetonová konstrukce, typická spíše pro průmyslové objekty, uchránila kostel před zkázou v éře komunistického režimu.

Po druhé světové válce z něj odešli nedobrovolně kapucíni a stalo se z něj skladiště národního podniku Kniha a později depozitář.

Z vybavení přežily pouze zbytky hlavního oltáře a zcela zmizela bohatá sochařská výzdoba.

Projekt na záchranu kostela vytvořil liberecký architekt Ladislav David a při práci musel respektovat omezený rozpočet. Podle člena správní rady společnosti Jiřího Zeronika by si totiž úplná rekonstrukce chrámu v Jungmannově ulici vyžádala dvakrát víc peněz, než kolik jich centrum získalo.

Kostel obnoví firma Metrostav, jež zvítězila v konkurzu. Na zruinované památce vybuduje mimo jiné novou střechu. Právě zatékání kostel nejvíce poškodilo.

Jednu ze zdí chrámu stavbaři probourají, aby tam mohl vzniknout výtah pro vozíčkáře. Zájem o pronájem prostoru v obnovené památce projevily již nyní tři instituce pomáhající handicapovaným lidem.

Kostel s vedlejší budovou bývalé kapucínské rezidence ozdobí nová jižní galerie a na venkovní ochoz se vrátí unikátní železobetonové prefabrikáty. "Vycházel jsem z historických fotografií kostela," uvedl architekt.

Provoz zahájí bohoslužba

Kostel má v podlaze průduchy, díky nimž ho lze vytápět. Po přestavbě do nich bude horký vzduch vhánět fukar. Díky tomu poslouží chrámová loď i pro svatby, výstavy nebo kongresy.

Podle Zeronika se musel z kostela odstranit obrovský nepořádek. "Žili tady bezdomovci i narkomani. Vyvezli jsme kontejner plný hygienických vložek. Používají je prý právě lidé závislí na drogách," upozornil Zeronik.

Fotogalerie

Centrum by chtělo ukázat zvelebený chrám veřejnosti na začátku roku 2013. Otevřít by ho měla bohoslužba. "Kostel je sice odsvěcený, ale stačí, pokud v něm bude posvěcená relikvie," konstatoval Zeronik.

Liberecký arciděkan Radek Junečka uvítal, že římskokatolická církev najde v rekonstruovaném areálu místo pro mše.

"V současné době nám scházejí peníze na údržbu všech v minulosti vlastněných budov," poznamenal Junečka. V chrámové lodi počítá centrum také s koncerty.

"Centrum poskytneme za symbolický pronájem neziskovým organizacím, obeslali jsme jich spoustu," doplnil Zeronik.

Nejčtenější

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni. Už se vrátil zpět

Při rozsáhlém cvičení Orkán 2019 si více než dvě stovky účastníků především z...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni Petru P. Jednatřicetiletý muž v sobotu po třetí hodině ranní opustil své...

Liberec má konečně trenéra, po osmi letech se do ligy vrací Hoftych

Pavel Hoftych, trenér fotbalistů Českých Budějovic

Na Bohemians ho milovali, v Trnavě na něj nikdy nezapomenou. Populární fotbalový trenér Pavel Hoftych si teď fanoušky...

Pilot ultralightu nouzově přistál v poli, místo hasičů sháněl odtah

Letadlo skončilo po nouzovém přistání na střeše. (14. června 2019)

K nouzovému přistání do pole s obilím se v pátek ráno uchýlil pilot ultralehkého letadla. Se strojem přistál u obce...

Faust Jizerských hor tu míchal lektvary, teď obří roubenku opravili

V průběhu letošního srpna se otevře v Pěnčíně na Jablonecku Kittelův dům,...

V průběhu letošního srpna se otevře v Pěnčíně na Jablonecku Kittelův dům, místními přezdívaný Burk. Jedné z největších...

Další z rubriky

Boule až za ušima. V Liberci se soutěžilo v pojídání jahodových knedlíků

Pojídání jahodových knedlíků na čas bylo jednou z atrakcí jahodového trhu 16....

Netradiční jahodový trh přilákal v neděli do centra Liberce stovky lidí. I když vůni jahod na náměstí před radnicí...

Čápů ubývá, na Liberecku dostalo kroužek jen devět mláďat

Na komínu v Nové Vsi dostala kroužek tři mláďata.

Sobotní obhlídka osmi čapích hnízd přinesla neradostnou zprávu o stavu mláďat čápů bílých v Libereckém okrese. Kroužek...

Vlastní kalendář i jazyk. Galerie odhaluje, co se dělo v zámečku

Výstava připomíná výhradně pánský spolek Schlaraffia.

Aktuální výstava za zdmi jablonecké Městské Galerie My potrvá od Brachmondu do poloviny Herbstmondu. Pokud z předchozí...

Najdete na iDNES.cz