Pijte kohoutkovou vodu, nabádají karafy. Navrhli je novoborští studenti

  16:07aktualizováno  16:07
Kroucená, broušená nebo s úzkým hrdlem. Hned tři různé karafy vyrábí ve školní huti sklářské školy v Novém Boru pro Severočeské vodovody a kanalizace. Firma se na školu obrátila v rámci kampaně Kohoutkovou? Proč ne.

Vodárna se tak snaží podporovat restaurace, které hostům nabízí k pití kohoutkovou vodu. Právě karafy, které navrhli studenti novoborské školy, se ve vybraných podnicích v severních Čechách objeví. 

„Do návrhů jsme zapojili studenty třetího a čtvrtého ročníku. Jak skláře, tak designéry. Zajímavé je, že karafa, která se firmě líbila v návrhu nejvíc, musela doznat řadu změn,“ uvedl Pavel Tille, vedoucí školní hutě. 

Autorkou karafy je studentka Kristýna Holcová. Na počítačově zpracovaném návrhu nádoba připomínala zmuchlanou vázu.

„Na papíře to vypadlo velmi zajímavě, neotřele. Ale už když jsem ten návrh viděla, tak jsem si říkala, jak tu karafu budou chtít vymývat? Byla až moc kroucená, spousta záhybů. Pro každodenní používání trošku nepraktická. To je někdy problém designových kousků,“ zmínila ředitelka školy Ilona Tománková. 

Vzhled karafy z křišťálového skla se tak musel upravit. Kroucená už je jen v prostřední části, změnit se muselo i hrdlo, aby voda přes záhyby tekla jen do skleničky a ne okolo. I když se od původního návrhu liší, hosty v restauracích zaujme i tak. 

Žáci obdrží finanční odměnu

Navíc je každý kus originál, protože jde o ruční práci. A to jak studentů, tak i učitelů školy, kteří jim v huti pomáhají.

Kromě karafy od Holcové zaujal zástupce vodárny i nápad Jakuba Kadeřábka a Moniky Kadorové. Všichni tři žáci obdrží od firmy finanční odměnu. 

Fotogalerie

„Pro nás jsou tyto akce velmi prestižní, firmy se na nás často obrací. Už jsme navrhovali a vyráběli ceny pro Český svaz pivovarů či Osobnost roku a podobně. I pro studenty je zajímavé, když navrhnou něco, co není jednorázové, ale předává se dál,“ řekla Tománková.

O úrovni školy svědčí i to, že její absolventi nemají problém se uplatnit. „Spolupracujeme s firmou Lasvit, Moser, Ajeto, Preciosou. Teď se tu objevila sklárna z bavorské Frauenau. Nastupuje k nim náš vyučený formař a další se tam chystají na praxi. Nabízejí jim velmi dobré finanční podmínky,“ řekl Tille.

  • Nejčtenější

Za plánování vražd a vydírání dostal bývalý lékař Barták dalších osm let

Za plánování vražd a vydírání potrestal soud v Liberci bývalého lékaře Jaroslava Bartáka osmi lety vězení. Jeho pobyt...

Premium

Jablonecko dál trápí neznámá šelma. Lidé mají strach a řeší se odstřel

V lesích na Jablonecku skutečně běhá velká šelma. Odborníci vyvrátili, že se jedná o běžnou kočku domácí. Kvůli zvířeti...

Epidemie žloutenky v Libereckém kraji sílí, nemocnice hledá další lůžka

Liberecká krajská nemocnice se připravuje na možnost, že infekční oddělení nebude stačit kvůli přibývajícím případům...

Továrny padly, ve věžích budou stovky bytů, hřiště a lékaři

Před sto lety to byla průmyslová část Liberce. V okolí dnešních ulic U Nisy a Tatranská pracovala jedna fabrika za...

Češi ozvláštňují tetris challenge vtípky, vězeňská služba přibalila psa

Spoutaný vězeň leží na zemi, vedle něj se rovněž ve vodorovné poloze nachází několik zakuklenců a taky pes. Kolem jsou...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Kraj touží po části jilemnické nemocnice, chce větší kontrolu

Nemocnici v Jilemnici spoluvlastní města Jilemnice a Semily. Je ale zároveň jednou ze čtyř nemocnic v kraji, na...

Jablonec dá miliony exprimátorovi, který vypnul kamery. Potrestán nebude

Firma nedávno odvolaného primátora Jablonce Milana Kroupy dostane od města přes dva miliony korun. A to i přes...

Do Vratislavic přicválali bronzoví koně, pást se tu budou do jara

V galerii pod širým nebem se proměnil zámecký park v Liberci – Vratislavicích. Ozvláštnilo jej pět soch. Lidé mohou...

Vrtulníky v Libereckém kraji přijdou o lano. Zpomalí zásahy, tvrdí kritici

Letecké záchranné službě v Libereckém kraji hrozí, že nebude zajišťovat slaňování nebo záchranu lidí z podvěsu. Dělaly...

Najdete na iDNES.cz