V krajských volbách jde také o vysoké platy a služební auta

  15:33aktualizováno  15:33
Na jedné straně ideály, sliby a krásné věty, na druhé desetitisícové platy, služební auta, byty za hubičku, asistentky, cesty do vzdáleného zahraničí a hlavně moc. To je líc a rub mince vítězství v krajských volbách.

Končící hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Co z toho převažuje? "Já jsem po letech v této otázce velmi skeptický. Viděl jsem spousty nezávislých politiků, kteří se velmi rychle stali závislými. Proto, přestože žádná oficiální statistika neexistuje, odhaduji, že 99 procent lidí jde do politiky kvůli penězům a benefitům. Možná, že jich dvacet procent nějaké ideály má, ale po měsíci je definitivně ztratí. Bohužel," tvrdí Zdeněk Zbořil z Ústavu politologie Karlovy univerzity.

Jaké benefity čekají na nové zastupitele Libereckého kraje? Když se někteří z nich stanou jedním z osmi radních nebo hejtmanem, může se každý z nich těšit na dvě asistentky a jednu sekretářku. Tak si to na rozdíl od svých předchůdců, kterým stačila jedna sekretářka, zařídili minulé volební období sociální demokraté.

Dalšími benefity jsou peníze. Nejméně berou krajští zastupitelé. Každý z nich dostane 3 500 korun měsíčně. O dva tisíce víc pak mají členové výborů nebo komisí a ještě lépe na tom jsou jejich předsedové. Měsíčně budou mít 7 600 korun, i kdyby tam nechodili.

"Na krajské úrovni to je poněkud lepší než na celostátní, protože se tam politici musí domluvit na nějakých konkrétních věcech. Ale nedělejme si iluze, o moc lepší to nebude. Dokonce si myslím, že do politiky kvůli výhodám chodí lidé i v nejmenších obcích. Třeba jen proto, aby změnili územní plán ve svůj prospěch," vysvětluje politolog Zbořil.

Noví zastupitelé procestují svět

Na plat 56 tisíc korun se mohou těšit čtyři členové rady Libereckého kraje. Další čtyři, kteří budou náměstky hejtmana, berou ještě o třináct tisíc víc. Na výplatnici mají bez pár korun 70 tisíc. Někteří, například Pavel Petráček, bral navíc deset tisíc měsíčně jako předseda představenstva českolipské nemocnice. Plat hejtmana Libereckého kraje je pak 77 tisíc korun. Jeho výše se ale odvíjí od počtu obyvatel jednotlivých krajů.

Dalším benefitem jsou služební auta. Například hejtman Stanislav Eichler jezdí Škodou Suberb. Před dvěma roky měl našlápnuto, tak jako jeho předchůdce Petr Skokan, do vyšší třídy, ale když se provalilo, že si objednal A8, spokojil se s autem české výroby.

Jedním z mála známých benefitů jsou zahraniční služební cesty. Liberecký kraj v současné době spolupracuje se třinácti státy nebo regiony.

Nově zvolení zastupitelé se podívají do Asuánu v Egyptě, do Turecka, Gotlandu ve Švédsku, do Vietnamu, Španělska a dalších lákavých destinací, kam jejich předchůdci s takovou chutí cestovali.

"Jsem přesvědčen, že dnes už žádné ideály a vznešené myšlenky u nás v politice nejsou. Jde jen o peníze. Lepší důkaz než to, jak lidé cestují mezi jednotlivými partajemi, pro to asi neexistuje," dodává pesimisticky Zbořil.

Autor:

Nejčtenější

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Zemřel filatelista, který vlastnil zřejmě největší sbírku známek v Česku

Nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček na snímku ze srpna 2010

Ve věku 76 let zemřel filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil, donedávna majitel zřejmě největší sbírky známek v Česku....

Kamion biatlonistů se vrátil domů. Nejhorší noční můrou je D1, říká řidič

Řidič Martin Žák s kamionem loni najezdil 15 tisíc, letos už 10 tisíc kilometrů.

Třináct metrů dlouhý, čtyři metry vysoký, téměř dva a půl metru široký. Prostě klasický kamion, jakých jezdí na...

Další z rubriky

Od odpadků mají lomu Kristýna pomoci vratné kelímky. Myslí tu i na vozíčkáře

Zatopený důl Kristýna u Hrádku nad Nisou je mezi milovníky koupání velmi...

V létě je tam pravidelně plno, to mu ale na oblibě neubírá. Bývalý zatopený lignitový důl Kristýna v Hrádku je...

Do Prahy jezdí vlak stejně dlouho jako v roce 1937, zlobí se hejtman

Autobusové nádraží v Liberci, jeden z nejohyzdnějších dopravních uzlů v kraji,...

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta chce vytvořit vlivovou skupinu, která bude lobbovat za rychlejší vlakové spojení...

V Semilech tekla před 50 lety krev, družba skončila bitím demonstrantů

Miroslav Jeník vzpomíná na dramatické události v srpnu 1968.

Poturčenec horší Turka. Tak se dá nejlépe vystihnout večer družby se sovětskými okupanty v kině v Semilech, který před...

Najdete na iDNES.cz