Kašna a méně zeleně. Plánovaná podoba náměstí v Novém Městě narazila

  8:03aktualizováno  8:03
Sochu nechte, kde je, nestěhujte ji. Obyvatelé Nového Města nesouhlasí s navrácením pískovcového sv. Jana Nepomuckého na Mírové náměstí. Socha teď stojí u kostela. Architekti, kteří navrhují novou podobu náměstí, ji ale chtějí vrátit na centrální plochu, kde původně stála.

Návrh architektů, který počítá s jeho vydlážděním, bez záhonů a trávníku, se místním příliš nezamlouvá. V dolním rohu socha světce. | foto: City Upgrade

„Na náměstí by nějaké umělecké dílo mělo být. A ta socha odkazuje k historii města. Chceme tam vrátit i kašnu, která tam dříve bývala. Byla dřevěná, takový velký sud plný vody, toho se chceme držet i teď,“ řekl architekt Ivo Pavlík.

Jenže místní přesunu sochy Jana Nepomuckého nakloněni nejsou. „Vyplynulo to z ankety, kterou jsme mezi lidmi dělali. Nejde vracet něco, co je minulostí. To bychom mohli chtít, aby se na náměstí vrátily domy s podloubím, které tu kdysi byly,“ zmínila Helga Bláhová z místního Okrašlovacího spolku.

Mírové náměstí není bezvýznamný plácek. Rozlohou zabírá jeden hektar. Jde o obrovský čtverec, přesně podle vzoru, podle kterého se ve středověku stavěla hornická města.

S motivem čtverců teď pracují i architekti. Ti chtějí z náměstí odstranit současné trávníky a záhony a hlavně dát pryč rozbitou betonovou dlažbu. V jejich představách by mělo být celé náměstí vydlážděné kamennými kostkami, uspořádanými do velkých čtverců, barevně odlišených. 

Architekti týden bydleli v Novém Městě

„Než jsme začali novou podobu náměstí navrhovat, na týden jsme se tu ubytovali a pozorovali, kudy lidé přes náměstí chodí a jak by to mělo být ideálně, aby náměstí bylo funkční. Teď je tam spousta zeleně, která brání průchodu i pořádání nějakých akcí,“ řekl Pavlík.

Jediná zeleň, která by tam měla zůstat, je stromořadí lemující celé náměstí. I to ale místní odmítají. Zeleně musí být podle nich víc, jinak se náměstí v létě promění v jednu velkou rozpálenou plochu a stromy, kolem kterých architekti navrhli také dlažbu, zahynou.

Radnice v Novém Městě pod Smrkem chce na náměstí vykácet stromy a vytvořit pěší...

Radnice v Novém Městě pod Smrkem chce na náměstí vykácet stromy a vytvořit pěší zónu. To se kritikům nelíbí.

„Připomínek od veřejnosti je hodně. I k tomu, zda z východní strany, kde je restaurace a cukrárna, udělat pěší zónu. Mohly by tam pak být i zahrádky pro hosty. Ale názory se liší, stejně tak řada lidí odmítá, aby na náměstí stálo velké dřevěné pódium, které by mělo být v půdorysu původní radnice. Vytvoříme proto pracovní skupinu, která architektům řekne, co tam mají definitivně zakomponovat a co ne,“ řekl starosta Miroslav Kratochvíl.

Teď navržená podoba náměstí vychází zhruba na 30 až 32 milionů korun. „To je velká suma, v rozpočtu ji nemáme, museli bychom se zadlužit,“ zmínil bývalý zastupitel Miroslav Beran.

Podle starosty ale připravuje nyní Evropská unie dotace, ve kterých bude možné žádat přímo na úpravy veřejných prostorů. „Všichni cítíme, že současná podoba náměstí není ideální, a je potřeba s ní něco dělat,“ dodal Kratochvíl.

Nejčtenější

Vláda Komety končí, Liberec je ve finále. Plzeň sérii srovnala

Hokejisté brněnské Komety smutní po vyřazení v semifinále extraligového play...

Brněnská Kometa třetí titul v řadě nezíská. Na domácím ledě prohrála 1:3 a na zápasy celkově 2:4 s Libercem, který je...

S českou přírodou to začalo být velmi špatné, říká ředitel botanické zahrady

„Tu krásu, kterou pamatuje ještě naše generace, současná republika rychle...

Je duben a sotva jsme schovali krémy proti omrzlinám, musíme si nakoupit ty opalovací. Typické české jaro se už řadu...

Tři pilíře, tři otazníky. Jak bude vypadat tým Komety v příští sezoně?

Trenér Komety Libor Zábranský udílí pokyny Martinu Eratovi.

Na rozdíl od minulého léta, během kterého z Komety odešlo rovnou šest stěžejních hráčů, nečeká letos hokejové Brno tak...

Třinec ovládl první finále, v Liberci udržel těsné vedení až do konce

Třinecký Martin Růžička oslavuje se spoluhráči gól v síti Liberce.

Třinečtí hokejisté vstoupili do finále Tipsport extraligy vítězně. Ocelářům stačily k triumfu v Liberci dva...

Liberec doma podruhé nezaváhal a srovnal finálovou sérii s Třincem

Liberečtí hokejisté slaví vyrovnání finálové série s Třincem.

Vyrovnáno. Liberečtí hokejisté dali zapomenout na úvodní domácí prohru s Třincem a v druhém finálovém utkání Tipsport...

Další z rubriky

Obří dluhy pod Obřím sudem. Areál na Javorníku je v konkurzu

K hotelu Obří sud se lze dopravit lanovkou.

Kvůli mnohamilionovým dluhům prohlásil liberecký krajský soud konkurz na majetek Všesportovního areálu Obří sud...

Zdrogovaný polský kurýr ujížděl kradeným BMW, zastavil ho náraz do zdi

Havarované BMW, které řídil polský kurýr.

Náraz do zdi zastavil zdrogovaného polského kurýra, který přes Česko republiku převážel kradené BMW. Při honičce s...

Zůstaly jenom jabloně. Rouby připomínají zaniklé osady

Staré jabloně v Geoparku Ralsko

Geopark Ralsko prodává rouby ze starých ovocných stromů. Jabloně z vojenského prostoru jsou poslední stopou po...

Najdete na iDNES.cz