"Naučná stezka, která se jmenuje Okolím Karlovských rybníků za poznáním, je dlouhá jeden a půl kilometru. Začíná u lesního altánu na východním břehu Velkého rybníka a na její trase se nachází sedm zastavení," informoval Zbyněk Boublík, tiskový mluvčí společnosti Lesy ČR, která stezku i opravu všech tří rybníků zajistila.
Naučná stezkaStezka leží poblíž obce Karlovka na Českolipsku. Nachází se na samé hranici Ústeckého a Libereckého kraje. Karlovské rybníky jsou tři: Velký rybník (12,2 hektarů), Střední rybník (1,3 hektarů) a Malý rybník (0,27 hektarů). Stezka pro pěší vede kolem Velkého rybníka, polovina je po lesních pěšinách, část po hrázi. Délka stezky je 1,5 kilometru, sedm informačních tabulí informuje o historii rybníků a životě zdejší flóry a fauny. |
Na informačních tabulích je nejen historie tohoto území, ale především popis života místních vodních, lesních či mokřadních živočichů a rostlin.
Karlovské rybníky, z nichž se ten největší rozkládá na dvanácti hektarech, vznikly v místech, kde byly kdysi jen mokřiny. V roce 1947 zde byly postaveny tři retenční nádrže, které zadržují vodu z okolních strání. Tehdy sloužily také k chovu ryb.
O Karlovské rybníky se od osmdesátých let nikdo nestaral, a proto rychle chátraly. Došlo to tak daleko, že se protrhla hráz velkého rybníka a jeho dno zarostlo během let náletovými rostlinami.
Oprava hrází zabrala čtyři roky
"V roce 2003 jsme začali všechny tři vodní plochy a jejich hráze opravovat. Čtyři roky trvala jejich rekonstrukce a naši společnost to stálo sedm milionů korun. Tím se nám podařilo do krajiny vrátit vodní plochy, kterých v okolí Žandova moc není," uvedl ředitel libereckého Krajského ředitelství Lesů ČR Ludvík Řičář.
Upozornil tím na fakt, že retenční nádrže mají mimořádně důležitý význam. Pomáhají zadržovat vodu, slouží jako domov pro řadu živočichů a mezi jejich další funkce patří protipovodňová ochrana a rekreační využití.
"Za nejzajímavější živočichy považuji v této lokalitě výskyt kachny kopřivky obecné a potápky malé. Ta zde byla před padesáti lety zcela běžnou, ale dnes je vzácná. Vidět tady byl orel mořský, který zde lovil, běžně se tu vyskytuje i orlovec říční. Raritou je také zdejší silná populace rosničky zelené," upozornil Libor Dostál z Lesů ČR.
Nová naučná stezka se nachází u osady Karlovka, která patří pod obec Velká Bukovina. Parkovat se dá přímo v osadě, odkud je k začátku stezky jen několik stovek metrů.