Nová hřiště a opravené školky. Rochlice se zbavuje nálepky ghetta

  13:16aktualizováno  13:16
Největší liberecké sídliště Rochlice se díky revitalizaci postupně probouzí ze zašlé šedi. Vznikají tam nová hřiště, cyklostezky i parkovací místa. Protesty obyvatel, které se ozývaly na začátku září kvůli kácení stromů a rozrývání země bagry, nyní jakoby utichly.

Revitalizace sídliště Rochlice v Liberci | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

První část projektu na rekonstrukci sídliště se uzavřela dokončením nového dětského hřiště kousek za supermarketem. Díky novým chodníkům či cyklostezce se má liberecká čtvrť postupně zbavit nelichotivé nálepky ghetta.

Práce na sídlišti

Největší liberecké sídliště má za sebou první etapu projektu na jeho obnovu.

Na sídlišti vznikla nová dětská hřiště, chodníky, cyklostezky či parkovací místa. Obnova již přišla na více než 90 milionů korun. Další 17,5 milionů pak putovalo na rekonstrukci místních mateřských škol. Rekonstrukce sídliště by měla vyjít celkově na 230 milionů korun a skončit by měla v roce 2013. V Rochlici bydlí přes deset tisíc lidí, což je desetina obyvatel Liberce.

Hřiště podle návrhu architekta Petra Bílka spolklo 38 milionů korun. "Dobrou zprávou pro městskou kasu je skutečnost, že se nám podařilo uspořit 32 milionů oproti předpokládaným nákladům," informoval Martin Čech, manažer Integrovaného plánu rozvoje města.

Nové hřiště budou střežit kamery

Celkově první etapa "nové tváře" sídliště vyšla již na více než 90 milionů. Kromě hřišť a chodníků se na sídlišti objevila nová parkoviště a rekonstrukce se dočkaly i budovy místních mateřských škol Klíček, Kytička a Kamarád.

Zdejší obyvatelé jsou měnící se podobou Rochlice nadšení, obávají se však, aby nové lavičky či prolézačky někdo nezničil.

"Často se tu potloukají party mladých, kteří tráví volný čas popíjením alkoholu," postěžovala si Jiřina Bayerová, která do Rochlice často jezdí navštěvovat příbuzné.

Město o problémech největšího libereckého sídliště ví. Svoji pobočku tu má organizace Člověk v tísni, sídlí tu služebna městské policie.

"Nejčastěji na sídlišti dochází k drobné kriminalitě jako jsou krádeže, poškozování vchodových dveří a schránek u paneláků, k porušování veřejného pořádku, krádežím aut či domácímu násilí," vypočítal již před časem ředitel městské policie Ladislav Krajčík.

Nové hřiště tak bude pod dozorem šesti kamer strážníků. Ti jsou sem schopní přijet do několika minut.

Autor:

Nejčtenější

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Soud potvrdil rodu Walderode restituční nárok k panství na Turnovsku

Zámek Hrubý Rohozec

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se...

Jablonec do Arménie, či Makedonie. Boleslav do Kazachstánu, nebo Gruzie

Jablonečtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu po utkání Evropské ligy v...

Jablonečtí fotbalisté ve 2. předkole Evropské ligy narazí na soupeře z Arménie, nebo Severní Makedonie. Vyzvou vítěze...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni. Už se vrátil zpět

Při rozsáhlém cvičení Orkán 2019 si více než dvě stovky účastníků především z...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni Petru P. Jednatřicetiletý muž v sobotu po třetí hodině ranní opustil své...

Ta obměna kádru je abnormálně velká, ví jablonecký trenér Rada

Poslla ze Slavie Jan Sýkora (vlevo) a Vojtěch Kubista před prvním tréninkem...

Nejrazantnější změny v kádru za několik posledních sezon rozbouřily před včerejším startem letní přípravy kabinu...

Další z rubriky

Čápů ubývá, na Liberecku dostalo kroužek jen devět mláďat

Na komínu v Nové Vsi dostala kroužek tři mláďata.

Sobotní obhlídka osmi čapích hnízd přinesla neradostnou zprávu o stavu mláďat čápů bílých v Libereckém okrese. Kroužek...

Muž svařoval potrubí na liberecké benzince, popálily ho vznícené výpary

Ilustrační snímek

Vážné zranění utrpěl dopoledne muž při svařování potrubí na čerpací stanici v Zeleném údolí v Liberci. Má popáleniny v...

Jako na skalní stezce. Muzeum zavede návštěvníky mezi horolezce

Horolezecké muzeum v Turnově

Stezku skalním městem bude připomínat nová horolezecká expozice turnovského muzea. Dělníky vystřídají návštěvníci už v...

Najdete na iDNES.cz