Vandal v Jablonci navrtává stromy, už jich zahubil přes třicet

  12:48aktualizováno  12:48
V Jablonci nad Nisou neznámý vandal úmyslně poškozuje městské stromy, zejména u přehrady. Radnice škodu zatím vyčíslila na 400 tisíc korun a případy nahlásila policii. Pachatel navrtává do kmenů pět až sedm otvorů, které nemají žádnou pravidelnost a zřejmě do nich lije kyselinu.
Pachatel navrtává do kmenů pět až sedm otvorů, které nemají žádnou pravidelnost. (ilustrační snímek)

Pachatel navrtává do kmenů pět až sedm otvorů, které nemají žádnou pravidelnost. (ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Motiv pachatele je pro radnici záhadou. "Možná jde o nějakého pošuka, kterému se to v hlavě pomotalo. Normální člověk tohle neudělá," říká psycholog a zastupitel České Lípy Miroslav Hudec, který se zabývá posuzováním stromů navržených ke kácení.

"Není vyloučené, že se cítí v roli spravedlivého mstitele a zachránce lidstva před stromem - nepřítelem," dodal Hudec.

Pachatel navrtává do kmenů pět až sedm otvorů. "Předpokládáme, že do nich pak lije nějakou kyselinu, jenom kvůli těm dírám by stromy nemohly takhle rychle uhynout," poznamenala Štěpánka Gaislerová z jablonecké správy veřejné zeleně.

Poškozené dřeviny téměř okamžitě uhynou a nedají se nijak zachránit. "Ve společnosti roste všeobecná úzkost, lidé hledají viníky," myslí si Hudec. "Někdo to pak nezvládne, pak začne třeba navrtávat a hubit stromy," dodal.

Psycholog: Může mít dojem, že zachraňuje lidstvo

Podle něj může mít vandal pocit, že zachraňuje lidstvo. "Když se mluví o tom, že někde spadl strom nebo někdo do stromu narazil, nemusí to lidé mimo psychickou normu správně přijmout," vysvětlil Hudec.

Můžou se pak stromům mstít. "Protože ten hnusný stát a ta hnusná radnice ten strom neodstraní, tak se vandal považuje za bojovník a jde strom zničit," dodal Hudec.

Poškozených stromů je v Jablonci kolem přehrady celkem dvaatřicet, jsou to lípy, břízy a osiky. "Navrtanou břízu našli pracovníci magistrátu ale i mezi ulicemi 5. května a Lipanskou a tureckou lísku poškodil pachatel v zahradě mateřské školy Lovecká," upřesnila Gaislerová.

Pachateli hrozí rok vězení, pokud škoda nepřekročí půl milionu korun. Pokud je vyšší, mohl by o svobodu přijít až na tři roky. K usvědčení stačí podle policie i očitý svědek.

Hudec nachází souvislost i mezi chováním vandala v Jablonci a žádostmi o pokácení stromů, kterými se denně zabývá. "Jeden z nejčastěji uváděných důvodů je, že strom ohrožuje majetek a zdraví. Opodstatněné je to přitom asi jen v polovině případů," řekl.

Objeví se prý ale i bizarnosti, kdy je jasné, že s psychikou žadatele je něco v nepořádku. "Někdo mi tvrdil, že mu do bytu ze stromu nalétává hmyz a přináší nakažlivé nemoci," uvedl příklad.

Podobný případ jako v Jablonci řeší policie i v Hradci Králové. Vandal tam stromy nejen navrtává a napouští kyselinou, ale ještě otvory zazátkuje, aby jed nenaředil déšť a měl tak maximální účinek (více o případu zde).

Autor:

Nejčtenější

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Soud potvrdil rodu Walderode restituční nárok k panství na Turnovsku

Zámek Hrubý Rohozec

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se...

Jablonec do Arménie, či Makedonie. Boleslav do Kazachstánu, nebo Gruzie

Jablonečtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu po utkání Evropské ligy v...

Jablonečtí fotbalisté ve 2. předkole Evropské ligy narazí na soupeře z Arménie, nebo Severní Makedonie. Vyzvou vítěze...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni. Už se vrátil zpět

Při rozsáhlém cvičení Orkán 2019 si více než dvě stovky účastníků především z...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni Petru P. Jednatřicetiletý muž v sobotu po třetí hodině ranní opustil své...

Ta obměna kádru je abnormálně velká, ví jablonecký trenér Rada

Poslla ze Slavie Jan Sýkora (vlevo) a Vojtěch Kubista před prvním tréninkem...

Nejrazantnější změny v kádru za několik posledních sezon rozbouřily před včerejším startem letní přípravy kabinu...

Další z rubriky

Čápů ubývá, na Liberecku dostalo kroužek jen devět mláďat

Na komínu v Nové Vsi dostala kroužek tři mláďata.

Sobotní obhlídka osmi čapích hnízd přinesla neradostnou zprávu o stavu mláďat čápů bílých v Libereckém okrese. Kroužek...

Nad libereckou přehradou se drolí skála, kameny padají na cestu

Skála se drolí hned vedle cestičky podél přehrady.

Obezřetní by měli být chodci či běžci na stezce kolem harcovské přehrady směrem k vysokoškolským kolejím. Na jednom...

Pro recepty chodím za kouzelnými babičkami, říká liberecký šéfkuchař

Robert Sklenář miluje starou kuchyni. Rád se vrací do minulosti, kombinuje...

Když je restaurace v úzkých, přijde na pomoc. Jindy zase školí nezkušené kuchaře, aby se zlepšili nebo vyhrávali...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz