„To nejdůležitější je, že byly protesty spontánní a že je neorganizovala žádná nevládní agrární organizace. Svědčí to o tom, že je situace velmi vážná a obavy o samotnou existenci zemědělců narůstají,“ řekl na následné tiskové konferenci předseda Regionální agrární rady Libereckého kraje Robert Erlebach, který rovněž potvrdil slova zemědělců a doplnil je čísly za loňský rok.
„Celkový zisk zemědělství v České republice se loni dostal na hranici 8,7 miliard korun oproti 22 miliardám korun za rok předloňský. Pokud se situace nezmění, pro rok 2024 se očekává, že bude zisk dál klesat,“ zdůraznil Erlebach a dodal, že právě kvůli tomu řada zemědělců ukončuje provoz, prodává své farmy a z odvětví nadobro odchází.
Vraťme do zemědělství selský rozum, požadovali farmáři v Liberci![]() |
Kritika zemědělců směřuje především na nadměrnou až nesmyslnou byrokracii, pokles tržních cen komodit v důsledku vlivu otevření evropského trhu nebo přehnané ambice Green Dealu. Ty dle jejich slov přinesou další omezování výroby a pokles konkurenceschopnosti.
„My jsme například jediný sektor, který daní dotace,“ dodal další podnět k diskusi Jiří Sameš, předseda Okresní agrární komory Liberec a Jablonec nad Nisou.
8. února 2024 |
Podle hejtmana Libereckého kraje Martina Půty je potřeba jednat. „Chtěli jsme si napřímo vyslechnout požadavky zemědělců, ta situace je vážná, protože jak v loňském, tak v letošním roce budou zemědělci prodávat své produkty za ceny nižší, než jsou náklady, do toho se sešlo zpoždění a změny ve vyplácení dotací. Rostou obavy z prodeje českých farem. Já budu určitě ty poznatky od zemědělců přenášet dál na naše poslance a ministry,“ řekl Půta.
Ani dnešním setkáním celorepubliková akce nekončí. Nyní mají zemědělci v plánu 19. února hromadně vyjet směr Praha. Ministr zemědělství Marek Výborný by měl poté přijít s očekávaným návrhem řešení jejich požadavků 29. března. Do problému se nově vložil také premiér Petr Fiala, který požádal o setkání s nevládními agrárními organizacemi.
6. února 2024 |