Sjezdařka Tereza Kmochová se chce probojovat i za zimní olympiádu zdravých...

Sjezdařka Tereza Kmochová se chce probojovat i za zimní olympiádu zdravých sportovců. | foto: archiv Terezy Kmochové

Nejlepší neslyšící sportovkyně světa by ráda na olympiádu mezi zdravé

  • 1
Je nejlepší neslyšící sportovkyní světa, z poslední deaflympiády přivezla pět zlatých medailí. Sjezdařka Tereza Kmochová z Harrachova však myslí ještě výš. Ráda by se probojovala na zimní olympijské hry v Koreji 2018 a postavila se tam na start mezi zdravé lyžařky.

„Tereza se letos na závody připravuje se svou tréninkovou partnerkou, českou reprezentantkou Kateřinou Pauláthovou,“ říká Kateřina Prokšová, matka úspěšné neslyšící sjezdařky.

„Do konce listopadu se obě děvčata chystala na novou sezonu ve velehorách v Coloradu. V tréninkovém centru lyžařského reprezentačního týmu USA v Copper Mountain jezdily po boku nejlepších světových lyžařek a lyžařů.“

Už na začátku prosince čekají Terezu závody FIS v Norsku. Pojede tam slalom, obří slalom a tři superobří slalomy.

Kvůli soustředění v USA nemohla Tereza přijet do Londýna, kde se na stadionu slavného Arsenalu dočkala další pocty. Získala tam prestižní mezinárodní cenu Deaf Sports Personality of the Year 2016 (volně přeloženo - Osobnost roku 2016 mezi neslyšícími sportovci).

Přidala ji k oceněním za rok 2015, kdy se stala Nejlepším hendikepovaným sportovcem České republiky Nejlepší neslyšící sportovkyní světa i Evropy. Jde o cenu udělovanou Světovým a Evropským výborem neslyšících sportovců.

Chci získat lepší body ve FIS, svěřuje se Kmochová

„Pro novou lyžařskou sezonu mám několik cílů. Chci získat lepší body FIS ve všech disciplínách, bodovat v Evropském poháru, dostat se do reprezentačního týmu mezi zdravé lyžaře a nominovat se na olympiádu v Koreji,“ svěřuje se Tereza.

„Chtěla bych obhájit pět zlatých medailí na mistrovství světa neslyšících lyžařů 2017 v Rakousku a dosáhnout na medaili na zimní univerziádě v Kazachstánu.“

Tereza sice neslyší, ale s lidmi kolem sebe se dorozumí. „Odmala jsme ji učili mluvit i odezírat,“ prozrazuje lyžařčina maminka.

„Kdo Terezu zná, rozumí jí dobře. Cizí lidé se ale někdy musí zeptat, co přesně říkala. Problémy nastávají i ve chvílích, kdy je Tereza třeba ve škole na seminářích nebo na mítincích při závodech, kde mluví pohromadě víc lidí. Za takových okolností je odezírání vyčerpávající.“

Tereza na rozdíl od zdravých lyžařek nemůže slyšet pokyny z vysílačky o změnách na trati nebo zvuk sněhu. Musí mít k ruce někoho, kdo jí zprávy z vysílačky řekne z očí do očí, aby mohla odezírat.

Lyžařka studuje na Karlově univerzitě

„Na druhou stranu má Tereza velmi dobře vyvinuté ostatní smysly. Má výborné periferní vidění a v nohou velký cit pro sníh.“ tvrdí Prokšová. „Ve světě jí pomáhá velmi slušná znalost angličtiny. Na gymnáziu v Tanvaldě, kde maturovala, ji učila vynikající profesorka Hana Matěásková.“

Tereza nyní studuje na Univerzitě Karlově v Praze. Na přírodovědecké fakultě již zvládla bakalářské studium a pokračuje v magisterském. Jejím oborem je imunologie.

Na jaře jí do učení zasáhlo květnové soustředění na ledovci Kaunertal. Po něm následoval čas pro studium a v létě přišly na řadu dva letní kondiční kempy v Krásné Lípě. Těžká dřina „na suchu“ se vyplatila na srpnovém soustředění na ledovci ve Francii.

„Letos se mi tam v nadmořské výšce přes tři tisíce metrů jezdilo mnohem snadněji než v minulosti, kdy jsem bývala víc zadýchaná,“ uvádí Tereza.

„Ve francouzském tréninkovém středisku Les Deux Alpes jsme s Kateřinou Pauláthovou našly již tradičně vynikající zázemí. Letos tam navíc panovaly mimořádně skvělé přírodní podmínky, tratě byly stále na tvrdém ledu.“

Soustředění měla v USA

V září následoval kemp ve švýcarském Saas Fee, kde se Kmochová s Pauláthovou soustředily hlavně na obří slalom a využily šanci k porovnání sil s francouzským mužským týmem pro Evropský pohár.

Poté se Tereza pustila do studijních povinností a v říjnu pokračovala v tréninku na rakouském ledovci Hintertux. Tam zažila pověstný „Hintermrak“, tedy nepříjemnou místní mlhu a sněžení.

Naopak v úvodu listopadu našla Tereza výborné podmínky pro trénink na ledovci Pitztal a společně s německou ženskou reprezentací pilovala při nespočtu jízd superobří slalom.

Volba dalšího soustředění v severoamerickém Copper Mountain pramenila z velmi dobrých loňských zkušeností. Trénink v Coloradu před minulou sezonou přivedl Terezu k nevídanému triumfu - na olympiádě neslyšících v ruském Chanty Mansijsku a Magnitogorsku zvítězila ve slalomu, obřím slalomu, superobřím slalomu, sjezdu i v kombinaci.