„Nemocní mají jistotu, že je bude operovat zkušený tým chirurgů, kteří dokážou řešit všechny případné komplikace,“ přibližuje primář chirurgického oddělení Michael Man, co udělení statusu přináší pacientům.
Každá podobná operace, která patří k náročnějším typům chirurgických zákroků, však podle něj nese určité procento komplikací. Od relativně lehkých až po závažné nebo fatální.
Za poslední rok v jablonecké nemocnici odoperovali kolem třiceti pacientů s karcinomem rekta. Jak dlouho operace trvá, záleží podle Mana na více faktorech. Na velikosti nádoru, na tom, jak je vzdálený od svěrače, jestli jde o muže, či ženu, nebo jestli je pacient obézní. V průměru trvá zákrok kolem dvou až čtyř hodin, naprostou většinu operují v Jablonci laparoskopicky. Tato technika umožňuje provádět operace velmi blízko svěrače.
Ze školy na sál. V Jablonci zapojují kvůli odlivu chirurgů do operací i mediky![]() |
„Ještě před dvaceti lety se tyto nádory řešily tak, že lékaři odstranili celý konečník. Dnes se snažíme jeho funkci co nejvíce zachovat,“ přibližuje Man, podle nějž pacienti nemoc snášejí lépe, když si nemusejí zvykat na trvalý střevní vývod.
Byť počet operací rakoviny konečníku v jablonecké nemocnici mírně narůstá, připisuje to Man spíše zlepšenému záchytu. Více bezpříznakových pacientů chodí na preventivní kolonoskopii, čímž se daří zachytit i časná stadia rakoviny. Rozlišují se čtyři – od malého nádoru bez postižení uzlin a bez metastáz, až po čtvrté klinické stadium, kdy jsou metastázy přítomné ve vzdálených orgánech, jako jsou játra či plíce.
„K nám se dostávají pacienti převážně ve stejných stadiích jako do ostatních zdravotnických zařízení v Česku. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR je 43 procent nově diagnostikovaných pacientů ve stadiu I. a II. Bohužel 57 procent pacientů je diagnostikováno v pokročilém stadiu onemocnění,“ konstatuje Marta Kučerová, primářka onkologického oddělení Nemocnice Jablonec nad Nisou.
Škodí příliš červeného masa, tuků a cukru
Karcinomu rekta se dá předcházet životním stylem, respektive omezením rizikových faktorů, jakými jsou například vysoký příjem červeného masa a uzenin, cukru či přepálených tuků. S vyšším BMI riziko karcinomu roste. Stejně jako u ostatních typů rakoviny jej výrazně zvyšuje také kouření a alkohol. Na druhé straně prevenci napomáhá pravidelná fyzická aktivita, příjem vlákniny ve formě ovoce a zeleniny, celozrnných produktů nebo luštěnin. Významnou roli hraje také screening a sledování rizikových skupin.
„Do rizikové skupiny, která potřebuje zvýšený dohled – pravidelné kolonoskopie – patří pacienti se zánětlivými střevními onemocněními jako ulcerosní kolitida či Crohnova nemoc. Dále pacienti s genetickými syndromy (například Lynchův syndrom, FAP) a lidé s rodinnou zátěží, kde je výskyt karcinomu rekta u příbuzných I. stupně,“ dodává lékařka.
Dále upozorňuje, že kolorektální karcinom je v Česku jedním z nejčastějších nádorových onemocnění. „U mužů je třetím nejčastějším nádorem po rakovině plic a prostaty, u žen druhým po rakovině prsu,“ doplňuje.
Nemocnice zůstane Jablonci, město na ni ale musí sehnat stamiliony![]() |
Oproti ženám je u mužů téměř dvojnásobné riziko vzniku tohoto karcinomu. Onemocnění postihuje převážně starší populaci, nejčastější věk při diagnóze karcinomu rekta je v České republice mezi 65 až 75 lety. Osoby mladší 50 let představují podle Kučerové zhruba 4 až 6 procent případů.
Léčba rakoviny konečníku vyžaduje multidisciplinární přístup, o pacienty nepečují jen chirurgové, ale i onkologové a gastroenterologové. Samotné operaci většinou předchází radioterapie s chemoterapií, na něž pacienti docházejí do nemocnice v Liberci. Nádor se zmenší, ohraničí a je snazší jej odstranit. Následnou chemoterapii podstupují pacienti v Jablonci, kde mají lékaři k dispozici i moderní biologickou léčbu.
„Terapie šitá na míru“
„Někdy se označuje jako terapie šitá na míru. Pacientovi speciálně vyšetříme nádorové buňky a zjistíme, na jakou z dostupných variant léčby jsou nejcitlivější. Oproti konvenční terapii je výhodou také to, že biologická léčba cíleně ničí pouze nádorové buňky a těch ostatních si nevšímá. Je však určena jen pro pacienty ve čtvrtém klinickém stadiu, kdy už jsou přítomny metastázy,“ vysvětluje onkoložka.
Pacienti, u nichž se podaří zachytit onemocnění včas, mají podle ní vysokou šanci na úplné vyléčení. Doporučuje proto nezanedbávat prevenci. Lidé starší 50 let mají na pravidelné prohlídce u praktického lékaře nárok na vyšetření okultního krvácení, každých deset let pak mohou podstoupit preventivní kolonoskopii.
Krev ve stolici ale není jediným varovným příznakem. Lidé by měli zpozornět, i když je dlouhodobě pobolívá v podbřišku, mají nepravidelnou stolici, výrazně hubnou nebo trpí nechutenstvím.