Po operaci kyčelního kloubu mohou za dva dny vstát, díky unikátní dlaze

  17:40aktualizováno  17:40
Speciální Omega dlaha, kterou používají chirurgové u komplikovaných zlomenin jamky kyčelního kloubu, nemá ve světě obdoby. Vyvinuli ji lékaři traumatologicko-ortopedického centra v liberecké nemocnici a přímo v krajském městě ji implantovali už 105 pacientům.

Přednosta traumatologicko-ortopedického centra liberecké nemocnice Jaroslav Šrám (vlevo) a ředitel nemocnice Richard Lukáš. Na stole je vidět Omega dlaha, kterou vyvinuli tamní lékaři. | foto: Nemocnice Liberec

„Je to světový unikát a operace, při nichž se dlaha používá, se rozšiřují po Evropě i za oceán. Žádná firma je nevyrábí, děláme je jen u nás,“ přiblížil Richard Lukáš, ředitel liberecké nemocnice.

Podle Jaroslava Šráma, přednosty traumatologicko-ortopedického centra, bude tato dlaha z chirurgické oceli potřeba stále častěji.

„Zvyšuje se podíl starších pacientů, kteří utrpí úraz jamky kyčelního kloubu. Zatímco tak do roku 1997 to bylo deset procent, nyní je to kolem pětatřiceti procent,“ prohlásil přednosta.

Zlomenina přitom vznikne po prostém pádu na bok. Tlak hlavice stehenní kosti prorazí jamku kyčelního kloubu, což vypadá, jako když se beranidlem rozráží brána. Dlaha pak funguje jako hráz i jako řetězový most, kdy přemosťuje poraněné části pánevního kruhu. 

„Dlaha je ceněná hlavně pro její jednoduché zavádění i velkou variabilitu směrů fixačních šroubů. K pacientovi navíc už jdeme s individuálně tvarovaným implantátem,“ přiblížil Šrám.

Lékaři mají i unikátní přístup, kterým dlahu do těla pacienta dostanou. Protnou přímý sval břišní na poraněné straně a vidí celou vnitřní část pánve.

Přednosta traumatologicko-ortopedického centra liberecké nemocnice Jaroslav...

Omega dlaha, kterou vyvinuli lékaři liberecké nemocnice.

„Zásadní je pro nás práce s rentgenology, kdy vytvoříme přesný řez pomocí CT obrazu, který ukazuje přesné umístění dlahy na pánevní kruh. Tvar je velmi rozdílný, proto musíme dlahu modelovat individuálně, ale protože pravá a levá polovina pánve je velmi symetrická, můžeme k té modelaci použít tu neporaněnou polovinu,“ vysvětlil přednosta.

Operace trvá kolem šedesáti až osmdesáti minut, ztráta krve se pohybuje na hranici 200 mililitrů. Lékaři ale chtějí operace neustále vylepšovat.

„Snažíme se o méně invazivní přístup, kdy pouze rozhrnujeme svaly a neprotínáme přímý břišní sval. Zdá se, že tato metoda bude i méně bolestivá,“ podotkl Šrám.

Dlahu možná půjde vyrábět i pomocí 3D tisku

„Ověřujeme také, zda bychom mohli dlahu vyrábět již namodelovanou s tím, že by se na operačním sále během pěti minut dotvarovala. V současnosti se na části pracovišť modeluje až při operaci,“ dodal Šrám.

Grant, který se nyní podařilo získat, pak pomůže prověřit, zda bude možné dlahu vyrábět i pomocí 3D tisku, což by přineslo hlavně finanční úlevu.

Dříve se pacienti se zlomeninou jamky kyčelního kloubu léčili konzervativně, bez operace, kdy se nechali ležet po dobu šesti týdnů na lůžku. Jenže u starších pacientů nebyla tato metoda příliš úspěšná a zhruba u šedesáti procent končila smrtí. S Omega dlahou jsou schopni dva dny po operaci vstát.

O implantát je velký zájem i v zahraničí, nejnověji například v Mexiku. Za posledních tři a půl roku se v České republice uskutečnilo 185 takových operací, v zahraničí 161.

Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, jednoznačný průběh a úchvatná rána Kangy

Guélor Kanga ze Sparty oslavuje svou branku do sítě Jablonce.

Sparťanští fotbalisté zabrali. Poprvé v novém soutěžním ročníku skórovali a mají první body. Ve 2. kole Fortuna ligy si...

Spartu čeká Trabzonspor, Jablonec může jít na Wolverhampton

Sparťanský útočník Benjamin Tetteh se pere o míč v utkání 2. předkola Evropské...

Prvním soupeřem sparťanských fotbalistů v kvalifikaci o Evropskou ligy je Trabzonspor. Rozhodl o tom los 3. předkola v...

Šéfe, beru si volno. Na ligu. Nevšední příběh debutu projektanta Váni

Martin Hašek ze Sparty (vpravo) a Jiří Váňa z Jablonce se přetlačují v souboji...

Když vešel do moderní kabiny na Letné a na lavičce uviděl nažehlený zelený dres s dvanáctkou a svým jménem, musel si...

Liberec - Plzeň 1:2, góly až po půli, výhru zařídili Pernica s Kopicem

Taras Kačaraba (nahoře) z Liberce brání Michaela Krmenčíka z Plzně.

Plzeňští fotbalisté vyhráli i druhý zápas v novém ligovém ročníku. V páteční předehrávce 2. kola Fortuna ligy si tři...

Sparta může jít na Trabzonspor, Plzeň bude při losu v osudí dvakrát

OMLOUVÁM SE. Sparťan Srdjan Plavšič (vlevo) svůj gól proti Spartaku Subotica,...

Fotbalová Sparta zná úzký okruh soupeřů, na které může narazit ve 3. předkole Evropské ligy. Trabzonspor, Bnei Yehuda, ...

Další z rubriky

Faust Jizerských hor je poprvé v češtině, knihu namluvil Miloň Čepelka

Knihu přeložila Christa Petrásková, měla s ní těžkou práci.

Když vyšla v roce 1943 kniha Doktor Kittel, její autor Gustav Leutelt měl před sebou už jen tři roky života v milovaném...

V kavárně Pošta rozkvetla skleněná zahrada, autorovi učaroval Munzar

V liberecké kavárně Pošta vystavuje Jiří Pačinek

Když chce cizinec vidět šikovného českého skláře, často dostane doporučení na Jiřího Pačinka z Lindavy. Ve svém oboru...

Loňský rekord se otřásá, Svijany vaří víc piva i díky úspěchu plechovek

Pivovar Svijany přežil i těžké chvíle, kdy mu hrozilo uzavření. Dnes je...

Po loňském rekordním roku zažívá letos Pivovar Svijany ještě úspěšnější období. Za prvních šest měsíců uvařil zhruba o...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz