Na operaci se teď načekáte. Nemocnice v kraji přišly o stovky milionů

  8:18aktualizováno  8:18
O stovky milionů korun méně než loni budou mít letos nemocnice v Libereckém kraji. Pacienti si déle počkají na operace, což postihne třeba lidi s bolestmi zad. Nemocnice omezí drahou léčbu a nákladná vyšetření.

Například liberecká nemocnice od pojišťoven obdrží o skoro 98 milionů korun méně než loni.(ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Zdravotní pojišťovny pošlou méně peněz do České Lípy. Ta přijde až o čtyřicet milionů korun, Turnov zhruba o dvacet pět milionů, Jilemnice asi o deset. Příjmy klesly i v Jablonci, Semilech, Frýdlantu a Tanvaldu.

"Situace je kritická a dlouhodobě neudržitelná," řekla náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Zuzana Kocumová. "Věříme, že utažené kohouty se podaří uvolnit. Jinak by nemocnice musely omezovat péči a chyběly by jim peníze na obnovu techniky, přístrojů i na rekonstrukce budov."

Příjmy nemocnic prudce snížila nová úhradová vyhláška, přijatá pro letošní rok ministerstvem zdravotnictví. "Je to zvěrstvo," řekl o ní ředitel turnovské městské nemocnice a krajský zastupitel Tomáš Sláma (ODS).

"Úspory ve zdravotnictví se společnosti nevyplatí. Šetřit by se mělo jinde. Třeba na předražených armádních zakázkách nebo ve přebujelém státním administrativním systému. Peníze pro zdravotnictví by přineslo i sloučení zdravotních pojišťoven."

Nemocnice přišly hlavně o peníze z Všeobecné zdravotní pojišťovny. Liberecká nemocnice od ní obdrží o skoro 98 milionů korun méně než loni. "Dalších dvacet milionů korun nám ubere zvýšení daně z přidané hodnoty," uvedl generální ředitel Jiří Veselka.

Ředitel se obává žalob od pacientů

Podle něj nemocnice sníží v roce 2013 počet operací o tři sta až pět set. Loni jich udělala okolo patnácti tisíc. Navzdory úsporným opatřením však lékaři neodmítnou nikoho, komu půjde o život.

"Nedokladnou péči poskytneme všem," prohlásil lékařský ředitel Jan Mečl. "Mohou nám ale dojít peníze na drahou biologickou léčbu nádorových onemocnění a pacienty pošleme do zdravotní pojišťovny, aby pro něj vybrala jinou nemocnici."

Veselka očekává, že se zdravotní pojišťovny stanou terčem žalob pacientů, na něž nezůstanou nemocnicím peníze. Již loni se v liberecké nemocnici čekalo dlouho na operace cév.

Kvůli nižším úhradám od zdravotních pojišťoven se pacienti letos dostanou do rukou chirurgů ještě o několik měsíců později. Problémy s cévami postihují především kuřáky, zužují se jim a ucpávají.

Ještě větší potíže nastanou letos v druhé největší nemocnici v Libereckém kraji - v České Lípě. "K velkým úsporám jsme sáhli už loni a letos není kam ustupovat," upozornil mluvčí českolipské nemocnice Petr Pokorný.

Náměstkyně hejtmana: Nemocnice padnout nenecháme

"Dostali jsme se do bizarní situace. Nechceme šetřit na péči o pacienty a jejich počet neklesá. Rostou však naše náklady za energii. Přesto dostáváme od zdravotních pojišťoven stále méně peněz a navzdory úsporám končíme ve ztrátě."

Českolipská i liberecká nemocnice patří Libereckému kraji. Jeho příjmy však klesají a nestačí mu na to, aby pokryly nemocnicím výpadek plateb od zdravotních pojišťoven. Českolipská hospodařila loni se ztrátou dvanáct milionů korun, liberecká vytvořila zisk pět až deset milionů korun.

"Naše nemocnice padnout nenecháme," konstatovala Kocumová. Liberecká slouží ve svých specializovaných centrech celému kraji, kde žije 440 tisíc lidí. Českolipská zajišťuje péči pro oblast se zhruba 110 tisíci obyvatel.

Nejčtenější

O „Mekáč“ jsme bojovali tři roky, říká šéf sirupárny z Jablonce

Vlastník firmy a její ředitel Jan Vokurka

Před dvanácti lety uvedli na trh Šláftruňk. Netradičním názvem se tehdy poprvé do povědomí české veřejnosti zapsala...

Bunda libereckých vědců mění barvy jako chameleon, otestuje ji armáda

Vedoucí vývoje Martina Viková z liberecké Technické univerzity s novým...

Doslova jako chameleon si může připadat voják, který oblékne unikátní maskovací bundu vyvinutou na Technické univerzitě...

V domě na sídlišti v Liberci vybuchl plyn, hasiči evakuovali obyvatele

V panelovém domě na libereckém sídlišti Králův Háj kolem čtvrté hodiny ráno...

V panelovém domě na libereckém sídlišti Králův Háj kolem čtvrté hodiny ráno vybuchl plyn. Exploze způsobila požár v...

V Jablonci se rozpadla koalice, kvůli sporu o střet zájmů primátora

Jablonecká radnice

V Jablonci se rozpadla koalice. Zastupitelé odvolali dva zástupce Společně pro Jablonec. Piráti zůstávají. Pro odvolání...

Primátor Jablonce demonstrativně vypnul městské kamery, koalice je v krizi

Primátor Jablonce chce po městu peníze pro svoji firmu. Jenže je ve střetu...

Hluboká krize zasáhla koalici panující na jablonecké radnici. Hrozí, že se po deseti měsících od voleb rozpadne...

Další z rubriky

Návrat po padesáti letech. Liberec obsadil Zoubek s Ifigénií i Jidášem

Výstava Socha a město byla nejen zajímavou prezentací komplexního pojetí...

Do Liberce se po padesáti letech vrátily sochy Olbrama Zoubka. Čtyři díla význačný umělec pojmenoval Kúros,...

Architekta se dotýkejte, vyzval sochař k hmatání na umělecké dílo

Letos je to 125 let od Winterova narození a 55 let od jeho úmrtí.

V galeriích po celém světě visí cedule s nápisem „Nedotýkat se vystavených předmětů“. Umělecké dílo, které nově krášlí...

V Jizerských horách plánují novou sjezdovku, už nyní má své odpůrce

Ilustrační foto

Za minutu vyjede na svah v Kořenově asi dvacet lidí. Až 1 350 lyžařů za hodinu obslouží nový lyžařský vlek, který v...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz