Fyzické testy, stejnokroj, školní střelnice a specialisté za katedrou. O čtyřletý maturitní obor, který se otevře v Jablonci nad Nisou ve školním roce 2025/2026, bude podle ředitele Střední školy řemesel a služeb Martina Kubáče velký zájem. Jde o jedinou státní školu v kraji, která obor nabídne.
„U nás se neplatí žádné školné,“ upozornil Kubáč. Aby se odlišili od ostatních škol v Česku se stejným vzdělávacím programem, budou mít jablonečtí studenti školní stejnokroj opatřený domovským znakem.
O otevření oboru usilovala škola čtyři roky. Aby jej mohla zapsat do školského rejstříku, musela utlumit jiný maturitní obor. Od příštího roku proto nebude přijímat studenty do prvního ročníku oboru Obchodní zástupce a zbylé ročníky tohoto zaměření se nechají jen „doběhnout“.
Spolupráce s policií a vězeňskou službou
Kromě předmětů, které ve svém rozvrhu běžně najdou studenti škol s maturitou, bude Střední škola řemesel a služeb vyučovat také předměty odborné specializace – právo, kriminalistiku, kriminologii, penologii či etopedii. „Dále budou mít rozšířené hodiny sebeobrany a střelecké přípravy. Naše studium Bezpečnostně právní činnosti bude více specializováno na policii a vězeňství,“ poznamenal Kubáč.
Škola jedná s Policií ČR, Vězeňskou službou ČR a Městskou policií v Jablonci nad Nisou o budoucí spolupráci, která zajistí pro studenty nového oboru potřebnou praxi.
„Není žádným tajemstvím, že bezpečnostní sbory a složky IZS se nyní potýkají s velkým personálním propadem, který je zapotřebí stabilizovat. Po splnění dalších podmínek, například psychotestů, nabízí státní služba stabilní příjem a okamžitou možnost zaměstnání,“ zamyslel se ředitel školy, jehož slova potvrzují statistiky Krajského ředitelství policie Libereckého kraje.
K optimálnímu stavu krajskému ředitelství v roce 2022 chybělo 179 policistů, v roce 2023 pak 227 a loni 206 policistů. Letos usiluje o naplnění stavu 1 453, stále však postrádá 228 policistů.
Fyzické testy součástí přijímaček
„Předpokládáme, že zápis oboru bude mít pozitivní společenský dopad. Zápis podporují sociální partneři, kterými jsou Policie ČR, Armáda ČR, Vězeňská služba a jiní. Zároveň je to i přínos pro školu, neboť lze předpokládat dlouhodobě vysoký zájem uchazečů o vzdělávání v tomto oboru,“ zmínila Jitka Skalická, radní pro školství a sport Libereckého kraje. Ten financuje veškeré provozní náklady jím zřizovaných škol, mezi něž patří i zmíněná jablonecká.
Každý ročník nového oboru pojme třicet studentů. Vzhledem k očekávanému zájmu a budoucímu uplatnění absolventů zavede škola jako součást přijímacích zkoušet také fyzické testy.
Když před čtyřmi lety Kubáč poprvé požádal o otevření oboru, začal budovat tým, který by po uzavření dohody s ministerstvem vnitra mohl kvalifikovaně učit. Vyučující odborných předmětů budou muset splnit povinnou minimální praxi u policie nebo v bezpečnostních sborech.
„Všeobecně vzdělávací předměty budeme vyučovat běžným způsobem a na výuku odborných předmětů máme tedy nasmlouvané specialisty,“ doplnil Kubáč.
Uplatnění v rýnovické věznici
Vězeňská služba ČR otevření oboru vítá zejména proto, že odráží rostoucí potřebu specializované přípravy v oblasti bezpečnosti a práva, kterou příslušníci i civilní zaměstnanci potřebují.
Kolik chybí v Libereckém kraji policistůRok 2025 Rok 2024 Rok 2023 Rok 2022 Zdroj: Krajské ředitelství PČR |
„Nový studijní obor určitě může pomoci zajistit kvalitní přípravu mladých lidí na budoucí profesní dráhu v bezpečnostních složkách, zvýšit povědomí o všech bezpečnostních sborech a tím i o Vězeňské službě ČR,“ shrnula Markéta Machová Prunerová, mluvčí Vězeňské služby ČR.
Zatímco vazební věznice v Liberci je jedna z mála českých věznic, která není výrazně personálně poddimenzovaná, věznice Rýnovice hlásí citelnější nedostatek personálu.
„Pokud nás někdo jako organizaci osloví s tím, že chce zřídit bezpečnostně právní obor, tak posíláme souhlasné stanovisko. Většinou se oslovují i ostatní složky státu. Zřízení studia Bezpečnostně právní činnost v Jablonci nad Nisou tedy shledáváme jako vhodnou alternativu k navýšení počtu možných budoucích uchazečů do řad bezpečnostního sboru, zejména Policie České republiky,“ dodala mluvčí krajské policie Jana Světlá.
Podle ní by k plnému obsazení míst příslušníků potřebovalo krajské ředitelství zhruba 120 nových příslušníků ročně. „Což v současné době představuje přetrvávající potíž,“ konstatovala.