V Liberci nastříkali tramvaje nanočásticemi. Ochrání řidiče před nemocemi

  13:00aktualizováno  13:00
Liberecký dopravní podnik testuje na svých tramvajích speciální látku Nanosterile na bázi nanočástic. Podle výrobce vytvoří látka na povrchu ochranný film a dokáže zničit většinu bakterií nebo virů. Odstraňuje také pachy. Podnik zatím ošetří jen kabiny řidičů.

Postřik ulpí na padesátce tramvají. Jestli se tato dezinfekce osvědčí, přejde dopravní podnik i na flotilu svých autobusů.

Fotogalerie

Část tramvají prošla ošetřením v neděli. Speciální suspenze, která připomíná mlhu, pokryla vždy sedačku, stěny, strop, okna, palubní desku i madla. Po dvou hodinách mohla tramvaj vyjet.

„Chceme zlepšit pracovní podmínky našich řidičů. Je to pilotní projekt - jsme zatím prvním dopravním podnikem u nás, co látku v takovém rozsahu testuje. Výsledky se budou vyhodnocovat,“ uvedl provozně technický ředitel dopravního podniku Ludvík Lavička.

Podnik mimo jiné doufá, že řidiči budou méně nemocní. Během dne se v kabině vystřídají třeba i tři. Při mimořádných událostech je to ale i pět řidičů.

Je to prevence pro řidiče, říká technický ředitel

„Řidič je jen člověk, často se stane, že přijde do práce nemocný. Pokud ale nakazí i kolegu a on musí zůstat doma, je to mimo jiné problém při plánování služeb. Bereme to jako takovou prevenci pro řidiče,“ doplnil Lavička.

Značný problém to představuje zejména v době šíření respiračních onemocnění. Ta právě běží. V uplynulém týdnu přibylo v kraji těchto nemocí o deset procent. Chřipek dokonce o víc než padesát procent.

Ošetření jedné kabiny vyjde podle Lavičky do tisíce korun. S tím, že by se Nanosterile použil na celé vozy, zatím dopravní podnik nepočítá. „Kabina zabírá zhruba jen jednu devítinu vozidla. Ošetření celých vozů by bylo značně nákladné.“

Ochrannou vrstvu tvoří nanočástice oxidu titaničitého, stříbra a další látky. Podle výrobce jsou schopny likvidovat bakterie, viry, plísně, prach, zápach a chemické látky uvolňované do prostředí.

Vrstvu aktivuje světlo

Vrstvu Nanosterile aktivuje dopad světla, především UV záření. Vznikne fotokatalytická reakce. „Díky obsahu nano částic oxidu titaničitého v prostředku dochází k oxidaci, ke vzniku volných radikálů a následné reakci s organickými látkami nebo s povrchy buněk mikroorganismů. To vede až k jejich destrukci, většinou na vodu a oxid uhličitý,“ popsal působení prostředku Jan Slavík.

Je součástí týmu zapojeného do projektu. Přítomné stříbro je naopak na světle nezávislé a na mikroorganismy účinkuje i ve tmě.

V kabině může být celé spektrum mikroorganismů. „Jsou hlavně na řídícím pultu, na ovládacích prvcích, na sedadle řidiče nebo na stěnách a oknech. Řadu mikroorganizmů pochopitelně obsahuje i ovzduší kabiny,“ vyjmenoval Slavík.

V rámci testování bude firma odebírat stěry a výsledky vyhodnotí. Přítomnost bakterií na povrchu se zjišťuje na základě bioluminiscenčního ATP testu. Je založený na měření množství ATP (adenosintrifosfátu), který je ve všech živých buňkách nebo jejích částech a v mikroorganismech.

Nástřik zkoušeli také v Jihoafrické republice

„Množství přítomného ATP je přímo úměrné množství mikrobiálního znečištění,“ uvedl Slavík. Testování přípravku už s úspěchem proběhlo například na Slovensku, v Německu, Maďarsku nebo v Jihoafrické republice.

To, jak dlouho nanesená látka působí, je různé. Záleží na povrchu, četnosti používání nebo způsobu čištění. „Mnohé povrchy jsou aktivní po dobu až dvou let, u některých povrchů jsme dostatečnou účinnost v reálných podmínkách zaznamenali po dobu několika měsíců. Po této době je potřebné nástřik obnovit,“ uzavřel Jan Slavík.

Autor:

Nejčtenější

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Soud potvrdil rodu Walderode restituční nárok k panství na Turnovsku

Zámek Hrubý Rohozec

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni. Už se vrátil zpět

Při rozsáhlém cvičení Orkán 2019 si více než dvě stovky účastníků především z...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni Petru P. Jednatřicetiletý muž v sobotu po třetí hodině ranní opustil své...

Ta obměna kádru je abnormálně velká, ví jablonecký trenér Rada

Poslla ze Slavie Jan Sýkora (vlevo) a Vojtěch Kubista před prvním tréninkem...

Nejrazantnější změny v kádru za několik posledních sezon rozbouřily před včerejším startem letní přípravy kabinu...

Žena vrávorala s kočárkem, místo přípravy sunaru dál pila. Dítě jí odebrali

Opilá matka vrávorala s kočárkem

Přes tři promile alkoholu naměřili policisté matce, která s dítětem v kočárku vrávorala po Zákupech a vstupovala do...

Další z rubriky

Cizinec si zařídil nelegální výrobnu cigaret, připravené měl tuny tabáku

Ilustrační foto

Nelegální výrobnu cigaret připravenou k zahájení provozu odhalili policisté v Libereckém kraji. Cigarety měly vznikat...

Žena vrávorala s kočárkem, místo přípravy sunaru dál pila. Dítě jí odebrali

Opilá matka vrávorala s kočárkem

Přes tři promile alkoholu naměřili policisté matce, která s dítětem v kočárku vrávorala po Zákupech a vstupovala do...

Muž svařoval potrubí na liberecké benzince, popálily ho vznícené výpary

Ilustrační snímek

Vážné zranění utrpěl dopoledne muž při svařování potrubí na čerpací stanici v Zeleném údolí v Liberci. Má popáleniny v...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz