Namísto hřbitova stojí park, historie Liberce je ukrytá v dlažbě

  8:27aktualizováno  8:27
Liberec dokončil první fázi rekonstrukce parku, který nahradil bývalý hřbitov v Budyšínské ulici. V parku pojmenovaném Zahrada vzpomínek není k vidění jen nová zeleň nebo lavičky, dlažba chodníků ukrývá kus liberecké historie. Zahradu vzpomínek také zkrášlují náhrobky z let, kdy na místě stál městský hřbitov.

Liberecký park Zahrada vzpomínek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Park čekají další dvě etapy rekonstrukce, tou nejbližší má být renovace hrobek a obvodové zdi. "S tím začneme, jakmile na to v rozpočtu najdeme peníze," uvedl Lukáš Martin, náměstek liberecké primátorky.

Zahrada vzpomínek

Park, který vznikl na místě bývalého hřbitova v Budyšínské ulici v Liberci. Rekonstrukce přišla město Liberec na 5 133 083 korun.

V kamenné dlažbě najdou návštěvníci několik artefaktů, například starou dlažbu z Nerudova náměstí, obklad z lázní či obchodního domu nebo cihlu z Textilany.

Za soumraku provedou návštěvníky modře svítící dlaždice.

Zda to bude už příští rok, ale není jisté, městský rozpočet je totiž dost napjatý. "Rád bych proto, aby se na renovaci hrobek podílel třeba i Liberecký kraj," doplnil náměstek. Zatím jsou sochy a pomníky naskládané v rohu parku, kde čekají, kdy se jich restaurátoři ujmou.

Zahrada vzpomínek bude otevřená jen přes den, na noc ji budou pracovníci technických služeb zamykat a přes den tu lidé potkají i hlídku městských strážníků. Podle Petra Brestovanského, archeologa Severočeského muzea, je park místem, kde může město představit svou vlastní historii. Těch možností přitom tolik nemá.

"V minulosti jsme narazili jen na několik významných objevů. Například v roce 1996 jsme při průzkumu nejstaršího hřbitova u kostela svatého Antonína Velikého objevili minci s plamennou orlicí z let 1350, tedy z počátků Liberce," prozradil archeolog.

Další nález si pak připsali archeologové, když při stavbě vědecké knihovny odkryli základy staré židovské synagogy. A další významné nálezy si mohou připsat na Nerudově náměstí, kde našli pozůstatky vojenského hřbitova. (více o něm zde)

Historie ukrytá v dlažbě

"Když lidem ukážeme historii, o kterou budou zakopávat, můžeme je tím vychovávat a máme šanci odvrátit je od konzumu," prohlásil Brestovanský. I proto má podle něj Zahrada vzpomínek smysl.

Fotogalerie

Autor projektu Ivan Marek tvrdí, že park není vzpomínkou na hlubokou historii, ale spíše na doby nedávno minulé. Ta je ukrytá v kamenné dlažbě.

V ní se objevují různé prvky, například stará dlažba z Nerudova náměstí, kachle ze zemědělského stavení v Krásné Studánce, bílá mramorová dlažba z varny z vratislavického pivovaru, střešní keramické i skleněné tašky z Městských lázní nebo komínové cihly z bývalé Textilany. U jednoho z keřů se pak vyjímá socha medvěda, která kdysi stávala v liberecké zoologické zahradě.

Zahrada vzpomínek vznikla na místě, kde se v roce 1832 vybudoval městský hřbitov, který zasahoval původně i do sousedního parku. Pohřbívalo se tu až do roku 1956, o osm let později získalo několik objektů statut kulturní památky. Pak následovala přeměna na park. Památkově chráněná díla se pak přesunula právě do dnešní Zahrady vzpomínek.

V minulosti se místo stalo terčem vandalů, od roku 1994 tu sídlila prodejna bazénů a zahrádkářských potřeb.

Zahrada vzpomínek v Liberci

Zahrada vzpomínek v Liberci

  • Nejčtenější

Za plánování vražd a vydírání dostal bývalý lékař Barták dalších osm let

Za plánování vražd a vydírání potrestal soud v Liberci bývalého lékaře Jaroslava Bartáka osmi lety vězení. Jeho pobyt...

Po třech dnech našli záchranáři seniora ztraceného v Jizerských horách

Záchranáři dnes odpoledne našli seniora, který se v sobotu ztratil v Jizerských horách při cyklovýletě....

Premium

Jablonecko dál trápí neznámá šelma. Lidé mají strach a řeší se odstřel

V lesích na Jablonecku skutečně běhá velká šelma. Odborníci vyvrátili, že se jedná o běžnou kočku domácí. Kvůli zvířeti...

Epidemie žloutenky v Libereckém kraji sílí, nemocnice hledá další lůžka

Liberecká krajská nemocnice se připravuje na možnost, že infekční oddělení nebude stačit kvůli přibývajícím případům...

Továrny padly, ve věžích budou stovky bytů, hřiště a lékaři

Před sto lety to byla průmyslová část Liberce. V okolí dnešních ulic U Nisy a Tatranská pracovala jedna fabrika za...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Po třech dnech našli záchranáři seniora ztraceného v Jizerských horách

Záchranáři dnes odpoledne našli seniora, který se v sobotu ztratil v Jizerských horách při cyklovýletě....

Jablonec dá miliony exprimátorovi, který vypnul kamery. Potrestán nebude

Firma nedávno odvolaného primátora Jablonce Milana Kroupy dostane od města přes dva miliony korun. A to i přes...

Premium

Ze starých lednic květináče. Ve Stráži rozebrali už miliony spotřebičů

Firma Praktik System ve Stráži pod Ralskem postavila za 165 milionů linku na likvidaci starých lednic. Jako jediní v...

U nádrže Kristýna staví mola a sjezd pro vozíčkáře, radil paralympionik

Vodní nádrž Kristýna bude příští rok pro návštěvníky zase atraktivnější. Začala tam totiž odkládaná druhá etapa...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz