Namísto hřbitova stojí park, historie Liberce je ukrytá v dlažbě

  8:27aktualizováno  8:27
Liberec dokončil první fázi rekonstrukce parku, který nahradil bývalý hřbitov v Budyšínské ulici. V parku pojmenovaném Zahrada vzpomínek není k vidění jen nová zeleň nebo lavičky, dlažba chodníků ukrývá kus liberecké historie. Zahradu vzpomínek také zkrášlují náhrobky z let, kdy na místě stál městský hřbitov.

Liberecký park Zahrada vzpomínek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Park čekají další dvě etapy rekonstrukce, tou nejbližší má být renovace hrobek a obvodové zdi. "S tím začneme, jakmile na to v rozpočtu najdeme peníze," uvedl Lukáš Martin, náměstek liberecké primátorky.

Zahrada vzpomínek

Park, který vznikl na místě bývalého hřbitova v Budyšínské ulici v Liberci. Rekonstrukce přišla město Liberec na 5 133 083 korun.

V kamenné dlažbě najdou návštěvníci několik artefaktů, například starou dlažbu z Nerudova náměstí, obklad z lázní či obchodního domu nebo cihlu z Textilany.

Za soumraku provedou návštěvníky modře svítící dlaždice.

Zda to bude už příští rok, ale není jisté, městský rozpočet je totiž dost napjatý. "Rád bych proto, aby se na renovaci hrobek podílel třeba i Liberecký kraj," doplnil náměstek. Zatím jsou sochy a pomníky naskládané v rohu parku, kde čekají, kdy se jich restaurátoři ujmou.

Zahrada vzpomínek bude otevřená jen přes den, na noc ji budou pracovníci technických služeb zamykat a přes den tu lidé potkají i hlídku městských strážníků. Podle Petra Brestovanského, archeologa Severočeského muzea, je park místem, kde může město představit svou vlastní historii. Těch možností přitom tolik nemá.

"V minulosti jsme narazili jen na několik významných objevů. Například v roce 1996 jsme při průzkumu nejstaršího hřbitova u kostela svatého Antonína Velikého objevili minci s plamennou orlicí z let 1350, tedy z počátků Liberce," prozradil archeolog.

Další nález si pak připsali archeologové, když při stavbě vědecké knihovny odkryli základy staré židovské synagogy. A další významné nálezy si mohou připsat na Nerudově náměstí, kde našli pozůstatky vojenského hřbitova. (více o něm zde)

Historie ukrytá v dlažbě

"Když lidem ukážeme historii, o kterou budou zakopávat, můžeme je tím vychovávat a máme šanci odvrátit je od konzumu," prohlásil Brestovanský. I proto má podle něj Zahrada vzpomínek smysl.

Fotogalerie

Autor projektu Ivan Marek tvrdí, že park není vzpomínkou na hlubokou historii, ale spíše na doby nedávno minulé. Ta je ukrytá v kamenné dlažbě.

V ní se objevují různé prvky, například stará dlažba z Nerudova náměstí, kachle ze zemědělského stavení v Krásné Studánce, bílá mramorová dlažba z varny z vratislavického pivovaru, střešní keramické i skleněné tašky z Městských lázní nebo komínové cihly z bývalé Textilany. U jednoho z keřů se pak vyjímá socha medvěda, která kdysi stávala v liberecké zoologické zahradě.

Zahrada vzpomínek vznikla na místě, kde se v roce 1832 vybudoval městský hřbitov, který zasahoval původně i do sousedního parku. Pohřbívalo se tu až do roku 1956, o osm let později získalo několik objektů statut kulturní památky. Pak následovala přeměna na park. Památkově chráněná díla se pak přesunula právě do dnešní Zahrady vzpomínek.

V minulosti se místo stalo terčem vandalů, od roku 1994 tu sídlila prodejna bazénů a zahrádkářských potřeb.

Zahrada vzpomínek v Liberci

Zahrada vzpomínek v Liberci

Nejčtenější

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Zemřel filatelista, který vlastnil zřejmě největší sbírku známek v Česku

Nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček na snímku ze srpna 2010

Ve věku 76 let zemřel filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil, donedávna majitel zřejmě největší sbírky známek v Česku....

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Další z rubriky

Konec šedých krabic, Jablonec chce najít městského architekta

Z pláště věže zmizely ohyzdné fleky od opadané omítky.

Nové vedení jablonecké radnice nechce další nevzhlednou šedou krabici uprostřed města. Politici touží najít městského...

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Seniorka, kterou napadla doga, zemřela v nemocnici. Vyšetřuje to policie

Ilustrační snímek

V pátek v nemocnici v České Lípě zemřela seniorka, která zde byla od středy hospitalizovaná po napadení psem....

Najdete na iDNES.cz