Dvě kostry se našly v Kostelní ulici v centru Liberce u kostela sv. Antonína. "Ve výkopu jsme objevili kostru 'nejstaršího Liberečáka', tedy zhruba 300 až 400 let starý hrob," řekl o nálezu archeolog Petr Brestovanský.
Pracovníci Severočeského muzea v Liberci nalezli kostlivce uložené nad sebou. Jde o fragmenty koster, jejich spodní části - od pánve dolů - chybí. Podle Brestovanského se nejspíše poškodily během stavby kanalizace v 60. letech minulého století, tehdy se však žádný průzkum neprováděl.
Lokalitu zkoumali odborníci už v 90. letech. "V roce 1994 jsme zde objevili pod kočičími hlavami kostry, které pod nimi ležely pouze jeden centimetr," prozradil Brestovanský. Na místo se archeologové vrátili opět až nyní.
Brestovanský upozornil, že v dané lokalitě se bude koster nacházet více. V uličce totiž dříve stál starý hřbitov, který byl zrušen až v 19. století. "Jde o nejstarší pohřebiště a jedno z nejstarších míst v Liberci," přiblížil Brestovanský.
Našla se i mince ze 14. století
Už dříve našli při vykopávkách archeologové stříbrnou minci pocházející z grošového období, jejíž vznik se datuje mezi roky 1350 až 1370.
"Na jedné straně je orlice, na druhé je fragment českého lva. Vzhledem k tomu, že nejstarší zmínka o Liberci pochází z roku 1352, jde tedy o nejstarší období města. To je senzace," míní archeolog.
Kostry nyní čeká podrobné zkoumání v laboratoři, kde se bude zjišťovat, zda šlo o muže či ženu nebo proč daný jedinec zemřel.
Velký průzkum proběhl také loni na libereckém Nerudově náměstí. Pracovníci muzea tam zkoumali ostatky vojáků z 18. století, kteří zde byli pohřbeni během sedmileté války po bitvě u Liberce. Tu bude připomínat plánovaná stavba památníku. (více o něm zde)
Brestovanský doplnil, že ke kostelu sv. Antonína se archeologové příští rok vrátí. Chtějí prozkoumat prostor mezi kostelem a farou.
Současné výkopové práce se dělají v rámci přeměny napětí rozvodné sítě z deseti na 22 kilovoltů. "Posílení soustavy umožní napojení více odběratelů," vysvětlila mluvčí ČEZ pro severní Čechy Soňa Holingerová.