Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. června 2023 Gita

O nacistický kříž se hlásí další zájemce, může skončit v expozici Naši Němci

  17:09
Další instituce projevila zájem o kontroverzní kříž z Kořenova, který v sobotu shodil neznámý vandal z podstavce. Kříž se poté rozlomil na několik kusů. Po Severočeském muzeu by žulové úlomky ráda získala společnost Collegium Bohemicum z Ústí nad Labem.
Povalený a zničený kamenný kříž u rozhledny Štěpánka nad Kořenovem (25. března...

Povalený a zničený kamenný kříž u rozhledny Štěpánka nad Kořenovem (25. března 2023) | foto: Jan Pešek, MF DNES

Obecně prospěšná společnost Collegium Bohemicum navrhla Správě Krkonošského národního parku převzetí žulového kříže, který někdo o víkendu poničil, do svých sbírek k začlenění do stálé expozice Naši Němci.

„V rámci stálé expozice se zabýváme výkladem důležitých dějinných období ať již druhé světové války, problematického 19. století z hlediska vzrůstu nacionalismu, nebo období Marie Terezie a Josefa II. Neopomínáme také dobu po roce 1945 a k ní by právě problematika ‚Jizerského kříže‘ byla relevantní,“ sděluje ředitel Collegia Bohemica o.p.s. a vedoucí Katedry dějin a didaktiky dějepisu na Pedagogické fakultě UK Petr Koura.

Podle něj má Collegium Bohemicum, které se dlouhodobě zabývá historií německy mluvícího obyvatelstva, odborný potenciál k relevantnímu výkladu kříže jak z hlediska historie, tak politických věd.

„U komentovaných prohlídek ať již pro studenty, či starší návštěvníky jak z České republiky, tak z Německa neprobíráme jen historii daného tématu, ale je také naší snahou vysvětlit politické chápání a myšlení lidí dané doby, například v chápání smyslu pojmu národ, reformní snahy Marie Terezie apod.,“ dodává asistent ředitele, politolog a historik Jan Vondrouš.

Výstava Naši Němci byla otevřena v roce 2021 a jedním z jejich prvních návštěvníků byl i prezident Německé spolkové republiky Frank-Walter Steinmeier.

Vzhledem ke složitosti určení i vlastnictví kříže oslovilo Collegium Bohemicum i obec Kořenov, která původně nechala instalovat vysvětlující cedule k danému kříži.

Kříž chtějí i v Liberci

Collegium Bohemicum je tak již druhou institucí, která o kříž projevila zájem. Do své sbírky chce zbytky kříže umístit i Severočeské muzeum v Liberci.

„Snažíme se, aby skončil v Severočeském muzeu. Jedním z hlavních důvodů je, že připravujeme novou velkou expozici, kterou představíme za několik let. Bude se věnovat říšské župě Sudety a kříž by se nám tam hodil jako memento sporů, které se táhnou do současnosti,“ říká kurátor muzea Ivan Rous.

Kříž na hoře Hvězda, na pomezí Jizerských hor a Krkonoš, byl vztyčen v roce 1944, jeho vznik iniciovali skupinoví vedoucí NSDAP a členové strany. Slavnostnímu aktu tehdy přihlížel Konrad Henlein.

V květnu 1945 po konci války ho však čeští vlastenci částečně rozstříleli, trnem v oku jim byla svastika ve střední části kříže. Ve stejném roce ho skupina turnovských evangelíků strhla do rokle pod rozhlednou, kde zůstal rozbitý a zapomenutý téměř 70 let.

„V roce 2011 ho tajně obnovili. Od té doby byl dvakrát nebo třikrát posprejovaný. Měl i uražené rohy, ale neshodili ho. To se podařilo až dneska,“ sdělil minulou sobotu Josef Doškář, jehož o svrženém pomníku informovali známí.

„Jako badatel o tom píšu knížku – o nacistickém Háji hrdinů pod rozhlednou Štěpánka,“ dodal na vysvětlenou. „Vím jen to, že dneska v noci ho shodili. Nebyl jsem tam, ale podle obrázku poznávám, že je stržený směrem dopředu k rozhledně. Tedy opačným směrem než v roce 1945,“ řekl.

Shození kříže vyšetřuje policie. „Případem se nyní zabývají policisté obvodního oddělení v Harrachově, jeho právní kvalifikaci určí po zadokumentování a vyhodnocení všech potřebných podkladů,“ konstatovala mluvčí krajské policie Ivana Baláková.

Železný kříž u Kořenova

„Žulový Železný kříž vztyčený v květnu 1944 u rozhledny Štěpánka místními Němci byl odvozen ze vzoru Železného kříže 1939, tedy nesl uprostřed hákový kříž – znak NSDAP a pozdější výsostný znak Třetí říše.

Byl vztyčen na památku padlých příslušníků říšské branné moci a Zbraní SS z Kořenova a okolních měst a vesnic, přičemž každé z těchto konkrétních míst bylo symbolicky zastoupeno kamenem. Tak vznikl kamenný kruh v čele se žulovým Železným křížem, kam byly až do roku 1945 kladeny květiny za padlé Němce,“ píše se na informační tabuli.

25. března 2023

Autor:
  • Nejčtenější

Turistka chtěla selfie s Mumlavským vodopádem, při focení spadla do řeky

Touha šedesátileté turistky z Polska po dokonalém snímku s vodopádem v Krkonoších způsobila manévry záchranářů,...

Vyzvedl malé syny z azylového domu kvůli procházce. A začal útěk před úřady

Premium Ve středu odpoledne přišel do zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Paprsek v Liberci pětačtyřicetiletý Pavel...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V unikátních výlohách chtějí točit zmrzlinu, památkáři jsou proti

Památkově chráněný obchodní dům Brouk a Babka v centru Liberce se opět stal terčem pozornosti památkářů. V unikátních...

Policie pátrá po dvou chlapcích. Otec je nevrátil do azylu, přidala se matka

Policie pátrá po dvou sourozencích, dvouletém Feruzovi a pětiletém Pavlovi Pytlounových, z nichž starší má poruchu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Školáci kradli v cirkuse zebru, chytila je kolemjdoucí preventistka kriminality

Partu dětí v České Lípě přistihla při pokusu o krádež zebry asistentka prevence kriminality. Koncem minulého týdne...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Policie pátrá po dvou chlapcích. Otec je nevrátil do azylu, přidala se matka

Policie pátrá po dvou sourozencích, dvouletém Feruzovi a pětiletém Pavlovi Pytlounových, z nichž starší má poruchu...

Jablonecký hotel Petřín už nechátrá, po letech otevřel vyhlídkovou věž

Dvacetimetrová vyhlídková věž. Ochoz ve výšce patnácti metrů. Sto schodů, které budou muset návštěvníci zdolat, aby...

Turistka chtěla selfie s Mumlavským vodopádem, při focení spadla do řeky

Touha šedesátileté turistky z Polska po dokonalém snímku s vodopádem v Krkonoších způsobila manévry záchranářů,...

V unikátních výlohách chtějí točit zmrzlinu, památkáři jsou proti

Památkově chráněný obchodní dům Brouk a Babka v centru Liberce se opět stal terčem pozornosti památkářů. V unikátních...

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...