Kormorán s ulovenou štikou, ilustrační foto

Kormorán s ulovenou štikou, ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Na Nise se usadili kormoráni, rybáři je chtějí kvůli pstruhům střílet

  • 4
Na soutoku Lužické Nisy a Ostašovského potoka u Stráže nad Nisou se usadilo hejno třiceti kormoránů. Rybáři se jich chtějí zbavit a zažádali o povolení k jejich odstřelu. Tvrdí, že jim přes zimu způsobí desetitisícové škody.

"V současnosti se především mluví o obrovském hejnu v Plzni, kde jich je údajně až tři tisíce. Je to velká katastrofa, ale tam loví jen plevelné ryby, které mají hodnotu asi dvaceti korun za kilogram. Na Lužické Nise žerou především pstruhy, kteří jsou až dvanáctkrát dražší," tvrdí hospodář Místní organizace Českého rybářského svazu v Liberci Jan Krupička.

KORMORÁN VELKÝ

Kormorán je zvláště chráněným druhem, což znemožňuje jeho regulaci.

Rybářům stát proplácí prokázané škody, ovšem jen na chovných rybnících.

Škody způsobované kormorány jsou problém, kterým se zabývá i Evropská komise.

Podle počtu jedinců v hejnu a podle průměrné denní spotřeby se dá vypočítat, jaké škody kormoráni za zimu způsobí.

"Třicet kormoránů sežere za den patnáct kilogramů pstruhů. Za dva zimní měsíce to je dohromady téměř pět tun. Když jeden kilogram stojí dvě stě padesát korun, škoda přeleze přes sto tisíc," vypočítává Krupička.

Žádost o povolení výjimky plašit a střílet zvlášť chráněné kormorány na Lužické Nise podal Český rybářský svaz v Ústí nad Labem již loni v únoru.

"Krajský úřad vydal na základě správního řízení koncem května rozhodnutí, kterým povolil žadateli výjimku z ochranných podmínek. Podle ní se mohli kormoráni plašit a střílet na úseku řeky Lužická Nisa v prostoru od jezu v Bílém Kostele po železniční stanici Proseč nad Nisou," informoval mluvčí Libereckého kraje Jiří Langer.

Kormoráni do přírody patří, oponují ochranáři

S tím ovšem nesouhlasili ochránci přírody z Jizersko-ještědského horského spolku.

"Odvolali jsme se, neboť jsme přesvědčeni, že kormoráni do přírody patří stejně jako ryby," říká ornitolog Jizersko-ještědského horského spolku Martin Pudil.

Odvolání projednalo ministerstvo životního prostředí, které původní rozhodnutí kraje zrušilo a vrátilo ho k projednání. Při něm se řešil doložitelný výskyt kormoránů na Nise v letech 2006 až 2010 a přísnější podmínky pro jejich případný odstřel.

"Kraj na konci roku vydal rozhodnutí o výjimce, kterým plašení a případný odstřel za jasně stanovených podmínek rybářům na revíru Lužická Nisa povolil. Toto rozhodnutí zatím nenabylo právní moci, očekává se, že se tak stane koncem letošního ledna," uvedl mluvčí Libereckého kraje.

Střílejte rachejtle, navrhuje skladatel

Se zajímavým nápadem, jak plašit v zimě kormorány, přišel hudební skladatel Karel Mareš, autor hitů jako Hvězda na vrbě, Oliver Twist nebo Tam za vodou v rákosí, který žije v Přepeřích.

"Myslím, že by stačilo, aby si rybáři koupili nějaké rachejtle a udělali u řeky takovou silvestrovskou kanonádu. Všichni by z toho měli radost a kormoráni by byli hned pryč."

Rybář Jan Krupička to považuje za dobrý nápad, který ovšem není úplně nový. "Takovým způsobem se plaší ptáci u chovných sádek," dodává.