Netradiční tábor se koná na univerzitě, děti si vyzkouší i termokameru

  11:56aktualizováno  11:56
Stezka odvahy, noční hlídky, bydlení ve stanu nebo opékání buřtů na děti z netypického letního tábora na technické univerzitě v Liberci nečeká. Za to si ve vysokoškolských laboratořích vyzkouší pokusy s chemikáliemi a otestují termokamery.

Netypický tábor pro mladé vědce na Technické univerzitě v Liberci - děti si trénovaly znalosti z fyziky. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Dvacítka dětí ve věku od 11 do 15 let se do Liberce sjela z celé republiky. "Máme tu děti třeba i z Moravy, jižních či středních Čech," říká jeden ze tří vedoucích tábora Matěj Chour. Režim mají podobný jako u táborů v přírodě. Místo stanu či chatky však nocují na kolejích v Harcově.

Tábor mladých vědců

Pilotní ročník týdenního tábora v areálech Technické univerzity v Liberci je určen pro děti od 11 do 15 let. Děti jsou ubytovány na kolejích v Harcově. Odtud každý den směřují do laboratoří a učeben Technické univerzity.

Vyzkouší si třeba chemické pokusy, naprogramují robota či zažijí, jaké to je pracovat v kovárně. Mimo to je čeká například návštěva IQ parku v Babylonu nebo sportovní aktivity na sportovištích v Harcově.

Termíny tábora jsou celkem tři, a to až do poloviny srpna. Na každém turnusu je 20 dětí z celé ČR.

Tábor je spolufinancována Evropským sociálním fondem a státem ve spolupráci s TUL.

"Stejně jako na klasickém táboře máme budíček a večerku. Také kontrolujeme úklid pokoje, když děti řeknou sprosté slovo, dělají dřepy," dodává vedoucí Tábora Y, jak se oficiálně akce nazývá.

V úterý dopoledne děti čekala třeba chemická laboratoř. Za přísného dohledu pedagogů Technické univerzity si zkoušely pokusy s vodou, ohněm i chemikáliemi.

"Jsou to věci, které si většinou děti při hodinách chemie nebo fyziky nevyzkouší," doplňuje Chour. Odpoledne následovala fyzika. Mladí vědci poprvé drželi v rukou bezdotykový teploměr, termokameru, vyzkoušeli si, jak pracuje přístroj na měření světelnosti žárovek. Zájem o látku byl nad očekávání velký. Jiří Jelínek, odborný asistent z fakulty mechatroniky, jenž výuku vedl, byl zasypán množstvím zvídavých dotazů.

Některé děti jsou vědátoři, jiné ale přemluvili rodiče

"Zaujala mě třeba vlnová délka nebo to, že termokamerou můžeme zjistit, kde nám z domu uniká teplo. Nejvíce se mi ale zatím líbila chemie. Barvili jsme třeba plamen ohně nebo vyráběli takzvanou zubní pastu pro slona - do jaru se přidali nějaké tekutiny a ono to vypěnilo," popisuje třináctiletý Lukáš. Na tábor přijel z Děčína a po prázdninách půjde do osmé třídy.

Netypický tábor pro mladé vědce na Technické univerzitě v Liberci - děti si
Netypický tábor pro mladé vědce na Technické univerzitě v Liberci - děti si

"Překvapil mě docela zájem dětí, dotazy byly často k věci. Například na dětské univerzitě, kde máme více času na práci s dětmi, jsou vidět velké rozdíly mezi nimi. Někdo je schopný se třeba dobře vyjádřit, u jiného je zase vidět, že ho sem rodiče přes jeho vůli přivezli," odhaluje Jelínek.

Do soboty, kdy tábor končí, čeká malé vědátory ještě například svařování a pájení, textilní chemie nebo sestrojení robota. Za zdmi laboratoří však neustále zalezlí nebudou. "Čeká nás také návštěva IQ parku v Babylonu, ale i sportovní aktivity. Děti si vyzkouší lanové centrum na Harcově. Mohou si zahrát také lacross nebo floorball," uzavírá Chour.

Autor:

Nejčtenější

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Soud potvrdil rodu Walderode restituční nárok k panství na Turnovsku

Zámek Hrubý Rohozec

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se...

Jablonec do Arménie, či Makedonie. Boleslav do Kazachstánu, nebo Gruzie

Jablonečtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu po utkání Evropské ligy v...

Jablonečtí fotbalisté ve 2. předkole Evropské ligy narazí na soupeře z Arménie, nebo Severní Makedonie. Vyzvou vítěze...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni. Už se vrátil zpět

Při rozsáhlém cvičení Orkán 2019 si více než dvě stovky účastníků především z...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni Petru P. Jednatřicetiletý muž v sobotu po třetí hodině ranní opustil své...

Ta obměna kádru je abnormálně velká, ví jablonecký trenér Rada

Poslla ze Slavie Jan Sýkora (vlevo) a Vojtěch Kubista před prvním tréninkem...

Nejrazantnější změny v kádru za několik posledních sezon rozbouřily před včerejším startem letní přípravy kabinu...

Další z rubriky

Žena vrávorala s kočárkem, místo přípravy sunaru dál pila. Dítě jí odebrali

Opilá matka vrávorala s kočárkem

Přes tři promile alkoholu naměřili policisté matce, která s dítětem v kočárku vrávorala po Zákupech a vstupovala do...

BusLine zval mocné lidi z kraje na VIP zájezdy, s Peltou létali na fotbal

Dvoudenního letecký zájezd do Nizozemska se zúčastnil i  tehdejší náměstek...

MF DNES mapuje, jak si kontroverzní podnikatel Jiří Vařil pomocí prebend zavazoval krajské politiky a úředníky. Létal s...

Jako na skalní stezce. Muzeum zavede návštěvníky mezi horolezce

Horolezecké muzeum v Turnově

Stezku skalním městem bude připomínat nová horolezecká expozice turnovského muzea. Dělníky vystřídají návštěvníci už v...

Clarion Grandhotel Zlatý Lev****
Kuchař/ka - SVIJANSKÁ HOSPODA „Na Růžku“

Clarion Grandhotel Zlatý Lev****
Liberecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz