Na hradech jako v ledničce. Pokojovou teplotu na začátku sezony nečekejte

  17:00aktualizováno  17:00
Trochu jako v chladničkách si připadali turisté, kteří o prodlouženém víkendu navštívili některý z hradů a zámků v Libereckém kraji. Uvnitř teploty tančily jen lehce nad nulou. A příliš se v útrobách památek neoteplí ani v plné sezoně. Kasteláni vzkazují: teplé oblečení s sebou!

Novou sezonu odstartovala na Grabštejně patronka hradu svatá Barbora. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Aprílové počasí odhalilo o víkendu něco ze svých vrtochů a občas z mraků spustilo více sněhových vloček než loni na Štědrý den.

Přesto teploty tančící sem tam jen okolo nuly, neodradily historii milující odvážlivce, kteří si přišli prohlédnout po zimě poprvé otevřené komnaty hradů a zámků.

Uvnitř bývalých sídel šlechtických rodů se však příliš neohřáli. Jejich útroby připomínaly spíše ideální prostory pro vychlazení piva. A láhev jste nemuseli pokládat ani na pověstný sedmý schod.

Například počasí trochu ukradlo show 550 let staré soše svaté Barbory, která se vrátila zpět na hrad Grabštejn. Odtud zmizela po druhé světové válce. Uvítat opět doma světici a patronku horníků přišlo o prodlouženém víkendu asi 400 návštěvníků.

„Je to méně lidí než bylo při zahájení sezony v jiných letech. Například teď nepřišel nikdo,“ hlásí v pondělí odpoledne z hradu na čas ztraceného v chumelenici jeho kastelánka Iva Bártová.

Nejlépe je na hradě na podzim

Pokud turisté dorazili do někdejšího sídla Clam-Gallasů, čepice a šály si uvnitř většina z nich zřejmě neodložila. Na pokojovou teplotu, jež normy 21. století stanovují na 20 až 21 stupňů, zapomeňte. Tady se ručička teploměru místy šplhá jen na čtyři stupně nad nulou.

Na prohlídkové trase se nepřitápí. „Navštěvníci s tím musí počítat a přijít teple oblečení. Je tu větší zima než venku. To samé se děje i na jaře. Venku sice svítí slunce a je poměrně teplo, ale hradu chvíli trvá, než se vevnitř prohřeje,“ upozorňuje Bártová. „Naopak na podzim nebo zkraje zimy je v hradě tepleji než za okny.“

I když naši předci nebyli tak zhýčkaní a na zimu doma jako my tolik neskuhrali, do zámku či hradu, kde bylo jen pět stupňů, se jim taky moc nechtělo. „V minulosti sice nevytápěli celý zámek, ale některé části ano. Byla v nich kachlová kamna. Rozhodně se nedostali na teplotu okolo dvaceti stupňů, ale kolem patnácti mohlo v interiéru být,“ říká průvodkyně na Lemberku Šárka Procházková.

O víkendu se tady teplota držela kolem šesti stupňů a za tři dny na Lemberk přišla lehce mrznout asi tisícovka lidí. „S návštěvností jsme ale spokojeni, vzhledem k počasí jsme tolik lidí ani nečekali,“ svěřuje se Procházková. Kromě topení v kamnech si dřívější obyvatelé zámku zvyšovali svůj komfort také různým obložením stěn. Třeskutě studené kamenné zdi obkládali například dřevem nebo koberci.

„Měli také skříňové postele. Ke spánku se odebrali do velké skříně, kterou si předtím trochu zadýchali nebo ohřáli měděným ohřívadlem,“ dodává průvodkyně.

V Zákupech bylo mezi pěti až osmi stupni

Pět až osm stupňů bývá na začátku sezony na zámku v Zákupech. Záleží na jakou světovou stranu jsou pokoje orientovány. Teplotu a vlhkost nejenom tady měří pravidelně s ohledem na cenné historické sbírky. O prodlouženém víkendu chladnými místnostmi renesanční památky z 16. století prošly asi tři stovky návštěvníků.

„V pondělí den začínal velmi nadějně, svítilo slunce. Jenže lidé pak dorazili k zámku a najednou si tady mohli stavět sněhuláka,“ směje se kastelán Zákup Petr Weiss. „Přesto jsme s návštěvností vzhledem k počasí spokojeni.“

Weiss návštěvníkům doporučuje, aby se na zámek teple oblékli i tento týden, a to i přesto, že meteorologové předvídají teploty atakující dvacet stupňů Celsia. „Pokojovou teplotu tu nečekejte,“ upozorňuje kastelán.

Zákupy byly v minulosti letním sídlem. Císařská rodina sem přijížděla v květnu nebo červnu a sídlo opouštěla někdy i v říjnu. „To se už se přitápělo. Když se roztopila velká kachlová kamna, bylo uvnitř příjemně. Nemůžeme to však srovnávat s dneškem, kdy nám přijde divné, že doma nemůžeme sedět v krátkých rukávech. Tenkrát byli lidé zvyklí chodit více oblečení,“ vysvětluje Weiss.

Autor:

Nejčtenější

Libereckého podnikatele žaluje OSA, v obchodě s potravinami pouštěl hudbu

Palác Dunaj prošel zvenčí citlivou rekonstrukcí.

Kvůli rádiu pouštěnému ve velkoprodejně Dunaj stojí liberecký podnikatel Alexandr Kendik před soudem. Zažaloval jej...

Koloběžkou do Španělska. Žena z Tanvaldu jela poděkovat za život

Martina Josífek Zelinková na své pouti

V roce 2017, ve 46 letech, jí diagnostikovali zhoubný nádor. Po krátké, ale zničující léčbě sedla na koloběžku a odjela...

Závěje nad hlavu, auta v bílé tmě a vleky bez proudu. To je lednový Kořenov

O Kořenov se starají celkem tři traktory.

Metr sněhu za týden. A čtyřikrát vypadlá elektřina. Jizerskohorský Kořenov, jednu z nejvýše položených obcí v Česku,...

Splňte si sen o roubence. Stavby jako z pohádky jsou v Česku na prodej

Peřimov, okres Semily. Nemovitost stojí na mírně svažitém pozemku velkém 1 587...

V České republice se prodává velké množství roubených chalup v různé kvalitě. Některé jsou před rekonstrukcí, do jiných...

Před túrou jděte k zubaři. Cestovatel radí, jak přežít

Jan Jakub s přítelkyní na jedné ze svých výprav

Mít více cestovních pasů, nechat si před odjezdem vyšetřit zuby, do zavazadla přibalit nůž. Jan Jakub, bývalý...

Další z rubriky

Palachova tvář má i drátěnou podobu, bylo na ni třeba 73 metrů materiálu

Krkonošský umělecký dráteník Ladislav Šlechta vytvořil obličej Jana Palacha, od...

Mezi jeho díly se vyjímají císař Karel IV., císařovna Marie Terezie, prezident Tomáš Garrigue Masaryk nebo generál...

Muž chtěl bivakovat v Jizerských horách. Pátrala po něm horská služba

Se sněžnými skútry a čtyřkolkami vybavenými pásovým podvozkem dojeli horští...

V pozdních hodinách v pátek večer hledali horští záchranáři ztraceného turistu v Jizerských horách. K muži se vydali na...

Zloději zpackali loupež trezoru. Jednoho z nich vyčerpal běh ve sněhu

Trezor, který se lupičům nepodařilo odnést

Pro trezor s penězi si o čtvrteční noci přišli do harrachovské směnárny tři zloději. Spustili alarm, jeden z nich pak...

Najdete na iDNES.cz