Půl milionu za kůži. Mrtvý tygr vydělá na stáří

  11:45aktualizováno  11:45
Jeden tygří špičák stojí na černém trhu pět set dolarů, tedy asi jedenáct a půl tisíce korun. Neporušená kůže vyjde až na bezmála půl milionu korun. Zisky, které z nelegálního prodeje plynou, jsou největší motivací pro obchodníky s chráněnými zvířaty na černém trhu.

Kůži tygra lze na černém trhu prodat až za 12 tisíc dolarů. Hlavně v Asii považují části těl této šelmy za všelék. | foto: Jana Pavlíčková, MF DNES

Případ zabitých tygrů chovatele Ludvíka Berouska, který nyní řeší Okresní soud v České Lípě, není proto jediným, s nímž se setkala Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). „Aktuálně policie vyšetřuje další organizované skupiny,“ uvedl generální ředitel ČIŽP Erik Geuss.

Podle nepotvrzených informací se přitom některé případy mezinárodního obchodování s ohroženými druhy zvířat či výrobků z nich týkají i Libereckého kraje. 

V klubu byla vycpaná zvířata bez dokladů

Minulý měsíc například policie zabavila několik vycpaných zvířat v jabloneckém klubu Chronos. Majitel k nim neměl patřičné doklady. Mezi vycpaninami, které sloužily mimo jiné jako výzdoba klubu, byla i puma americká a další zvířata, která jsou na seznamu CITES (Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin).

Na případ policie uvalila informační embargo, vyšetřování ještě není u konce. Jak se podařilo MF DNES zjistit, zabavením čtrnácti preparátů ohrožených zvířat to zřejmě neskončí. 

Podle Geusse se kontroly kvůli nelegálním obchodům ať už s mrtvými či živými zvířaty neustále zvyšují.

„V podstatě děláme v průměru dvě kontroly na kalendářní den a při každé třetí se něco najde. Vloni jsme takto uložili dvě stě šest pokut. Obchoduje se jak s živými zvířaty, tak s výrobky z nich. Bohužel, za těmi nejhoršími případy stojí asijská medicína, která udělala na černém trhu ze zvířat továrny na peníze. Jak je známe i z kauzy, která teď běží u českolipského soudu, tak stačí v podstatě zpracovat vše ze tří mrtvých tygrů a máte i s rodinou nadosmrti vyděláno,“ uvedl Geuss. 

Černý obchod s tygry vzkvétá

Zisky, které organizátorům tygřích jatek plynou, jsou skutečně nemalé. Třeba jeden tygří špičák stojí na černém trhu pět set dolarů, celá kostra 18 tisíc dolarů. Gram masoxu z vyvařených tygřích kostí je pak k sehnání od sedmdesáti do tří set dolarů za jeden gram. 

„Je to naprosto šílené. Bohužel, v Asii se nedaří tento mýtus o tygrovi jako všeléku vymýtit. Každý kousek z tygra má v jejich medicíně nějaký význam. Mozek je proti lenosti, vousy proti bolení zubů, oči na epilepsii, žluč proti křečím, tuk na revma, kosti proti bolesti hlavy a úplavici, špičáky mají srazit horečku, krev pomáhá k silné vůli, nos při kousnutí hadem, tygřím tukem se mažou proti revma a ocas uleví od kožních onemocnění. Problém je, že tygři se dobře množí i v zajetí, takže černý obchod s nimi, respektive jejich zabíjení pro zisk, docela vzkvétá a Česko v tom není výjimkou,“ upozorňuje Geuss.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Zedníci si z jídelních stolů udělali lešení, oprava školy je ve skluzu

Základní školu Míru v Liberci – Ruprechticích čeká rekonstrukce.

Zřejmě nám už nezbývá nic jiného, než se modlit. Tak komentuje situaci kolem přestavby budovy základní školy na náměstí...

Další z rubriky

Sekání suché trávy byla chyba, uznal Liberec. Kvůli suchu ji nechá růst

Nezvykle teplý a suchý duben už vyhnal na liberecké trávníky sekáče s...

Liberec chce přehodnotit přístup k sekání trávy, aby bylo ve městě v době horka lepší klima. Podnět k tomu dala kritika...

Pijte kohoutkovou vodu, nabádají karafy. Navrhli je novoborští studenti

Karafy vyrábí ve školní huti sklářské školy v Novém Boru.

Kroucená, broušená nebo s úzkým hrdlem. Hned tři různé karafy vyrábí ve školní huti sklářské školy v Novém Boru pro...

V Česku pršelo nejvíc na Smědavě, na metr čtvereční spadlo 144 litrů vody

Voda ze Smědavy a ze sousední Smědavské hory se valila hlavně na Bílý Potok a...

Nejvíce vody během dešťů z uplynulých dnů spadlo na Smědavě, oblasti kolem stejnojmenné horské chaty v Jizerských...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz