Ampliony budily ze spaní, města proto přecházejí na rozhlas v mobilu

  11:23aktualizováno  11:23
Městský rozhlas budil lidi, kteří chtěli spát po noční, v Rychnově u Jablonce nad Nisou jej proto přestali používat. O zprávy o odstávkách vody, plesech nebo očkování psů ale obyvatelé nepřišli. Město jen přešlo na modernější technologii. Mobilní rozhlas.

Kromě obcí budou moci mobilní rozhlas využívat pro zasílání pravidelných informací i sportovní kluby. | foto: Mobilní rozhlas

Patří ke třem desítkám obcí a měst v Libereckém kraji, kde používají tuto platformu pro komunikaci obcí s obyvateli pomocí mobilních telefonů. Lidem chodí informace pomocí SMS zpráv, hlasových zpráv, e-mailů nebo zpráv do stejnojmenné mobilní aplikace. Lidé tak už nejen, že nemusejí poslouchat u okna klasické rozhlasy, ale nemusejí ani hledat zprávy v měsíčníku nebo na webových stránkách. 

„Ohlasy jsou velmi dobré. Jsme teď schopní posílat lidem zprávy týkající se přímo místa, kde bydlí. Třeba o tom, že v jejich ulici nepůjde voda, nebo že se chystá svoz nebezpečného odpadu a neobtěžujeme s tím ostatní,“ řekl starosta Rychnova u Jablonce nad Nisou Tomáš Levinský. I když klasické ampliony ve městě pro případ nouze stále mají, původní rozhlas město přestalo úplně používat. 

Mobilní rozhlas používá pětina obyvatel

„Když jsme ho zprovoznili, chodili za námi lidé, že jsou po noční nebo mají odpolední a nemohou spát. Velká část obyvatel zase dojíždí za prací a hlášení rozhlasu stejně neslyšeli. Proto jsme se rozhodli jít cestou mobilního rozhlasu,“ vysvětlil starosta Levinský.

Mobilní rozhlas funguje ve městě druhým rokem. Nyní je do systému zapojeno 491 lidí, což je přibližně jedenadvacet procent všech obyvatel. Město měsíčně platí tisíc až tři tisíce korun v závislosti na tom, jak moc aplikaci využívá.

Aplikace funguje i obráceně. Součástí platformy je i mobilní aplikace Zlepšeme Česko, skrze kterou mohou lidé nahlašovat obci problémy. Pomáhá tak upozorňovat město například na rozbité lavičky nebo pouliční osvětlení. Lidé je mohou mobilním telefonem vyfotit a jedním klikem v aplikaci odeslat do systému. Městu pak přijde upozornění a fotografie i se souřadnicemi místa. 

„O problému se tak dozvíme. Ten, který to tam vložil, má zase zpětnou vazbu, když je závada odstraněna,“ popsal starosta Rychnova Levinský. 

Po platformě sahají častěji mladší lidé

V obci Rádlo na Jablonecku s 892 obyvateli používá mobilní rozhlas 250 lidí. „Lidí, kteří mají zájem o mobilní rozhlas, po jednotkách přibývá. Jsou to myslím častěji mladší lidé. Ti, co se přihlásili, jsou spokojení. Zpráva jim přijde vždycky za všech okolností,“ uvedl starosta Rádla Miroslav Šikola. 

Klasické rozhlasy s ampliony ani obec nemá. „Přes mobilní rozhlas hlásíme všechno od nebezpečí až po kulturní akce, brigády nebo sběr nebezpečného odpadu. Dáváme tam všechny informace, které potřebujeme dostat mezi lidi,“ doplnil starosta Rádla.

Aplikaci používá také město Cvikov. Ze 4,5 tisíce obyvatel jich aplikaci používá 230. „Mobilní rozhlasy máme asi rok, extrémně využívaná ještě není. Část lidí hledá informace na našich stránkách, starší zase poslouchají rozhlas. Jako doplněk to je ale dobrá věc,“ zmínil starosta města Cvikova Jaroslav Švehla.

V Libereckém kraji má mobilní rozhlas už více než 30 obcí. „Jen loni se zapojilo dvanáct obcí. Kvůli volbám se sice zapojování nových obcí zpomalilo, tento rok ale očekáváme vzhledem k vývoji poptávek minimálně dvojnásobný počet nových obcí,“ uvedl za Mobilní rozhlas Ivan Kosturák.

Autor:

Nejčtenější

S českou přírodou to začalo být velmi špatné, říká ředitel botanické zahrady

„Tu krásu, kterou pamatuje ještě naše generace, současná republika rychle...

Je duben a sotva jsme schovali krémy proti omrzlinám, musíme si nakoupit ty opalovací. Typické české jaro se už řadu...

Liberec urval čtvrté finále v prodloužení a vyrovnal sérii s Třincem

Liberečtí hokejisté slaví vyrovnání finálové série s Třincem.

Hokejisté Liberce dokázali podruhé srovnat finálovou sérii Tipsport extraligy. Čtvrtý duel na ledě Třince rozhodlo až...

Rozhodčí mi dal pěstí. Třikrát, řekl liberecký Vlach s boulí na nose

RÁNA PĚSTÍ? Na této fotografii je vidět, že liberecký Jaroslav Vlach skutečně...

Emoce se stupňují. Hokejisté Liberce v závěru pondělního třetího finále v Třinci už věděli, že prohrají, a tak se...

Tři pilíře, tři otazníky. Jak bude vypadat tým Komety v příští sezoně?

Trenér Komety Libor Zábranský udílí pokyny Martinu Eratovi.

Na rozdíl od minulého léta, během kterého z Komety odešlo rovnou šest stěžejních hráčů, nečeká letos hokejové Brno tak...

Třinec ovládl první finále, v Liberci udržel těsné vedení až do konce

Třinecký Martin Růžička oslavuje se spoluhráči gól v síti Liberce.

Třinečtí hokejisté vstoupili do finále Tipsport extraligy vítězně. Ocelářům stačily k triumfu v Liberci dva...

Další z rubriky

Dobíjení mobilů i moderní informační systém. Rychnov získá nový terminál

Kromě nových chodníků a zálivu pro tři autobusy bude na terminálu i zastřešená...

Autobusy už nebudou stát v silnici v nepřehledné zatáčce, lidé nebudou kráčet po nebezpečném přechodu, který končí v...

Pes spadl ze zříceniny hradu, z římsy nad propastí ho dostali hasiči

Hasiči zachránili psa, který sklouzl na římsu zříceniny hradu Fredevald (Pustý...

Hasiči na Českolipsku zachránili v pátek v podvečer psa, který sklouzl na skalní římsu zříceniny hradu Fredevald,...

Budoucí automechanici ve Vysokém se budou učit opravovat elektromobily

Integrovaná střední škola ve Vysokém nad Jizerou

Některé moderní přístroje a zařízení si mohli budoucí automechanici z Integrované střední školy ve Vysokém nad Jizerou...

8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze
8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze

Pojďme ke Dni Země začít s malou změnou, co má ale velké důsledky. Vyberte si pár tipů, které vás osloví nejvíce a jsou pro vás nejsnazší. I maličkostmi ušetříte přírodu, peníze a vlastní čas.

Najdete na iDNES.cz