Shankar a Maia. Mláďata bílých tygrů z liberecké zoo znají svá jména

  18:01aktualizováno  18:01
Z více než dvou tisíc jmen vybíralo vedení liberecké zoo jména pro svá sotva tříměsíční mláďata bílých tygrů. Samečka Shankara a samičku Maiu pokřtili Spejbl s Hurvínkem a hokejisté Bílých Tygrů Liberec. Tygřata celou slavnostní událost prospala ve svém výběhu.

„Výběr jmen splnil má očekávání. Především jsou mezinárodní, což by při případném stěhování tygrů byla výhoda,“ řekl ředitel liberecké zoo David Nejedlo. „Není nic horšího, než přivézt do Francie zvíře, které se jmenuje Mařenka nebo třeba Bohoušek.“

Vedení zoo vybíralo z návrhů, které přicházely z celé České republiky, ale i zahraničí. Nakonec se sešlo celkem 2 100 jmen, z nichž vzešli Shankar a Maia.

Fotogalerie

„Návrhy se dají rozdělit do tří skupin - první byla jména hokejová, odkazující k Tygrům na ledě a zisku titulu, druhá pohádkové bytosti nebo různé zdrobněliny. Třetí skupina pak odkazovala na původ tygrů, jejich předky,“ vysvětlil mluvčí zoo Jan Kubánek.

Zahrada se v minulosti inspirovala řeckou mytologií. Na tu částečně odkazuje samička Maia. Shankar se zase váže na samce Sitara, kterého v Liberci chovali v minulosti. „Ravi Šankar byl indický instrumentalista, celosvětově známý hráč na sitár,“ popsal souvislost Kubánek.

Za kmotry šli Spejbl s Hurvínkem a hokejisti

Slavnostní křest obou mláďat naplánovala liberecká zahrada jen několik dní po jejich očkování a zdravotní prohlídce. Návštěvníci slavnostní události tak věděli, že se dozví jména pro samičku a samečka.

Kmotrem pro Maiu se stala dvojice dřevěných loutek Spejbl a Hurvínek. „Přeji tygrům hodně návštěvníků, kteří je budou mít rádi a často se za nimi vrátí,“ řekl prostřednictvím Spejbla loutkoherec Martin Klásek.

Shankarovi šla za kmotry hned trojice hokejových Bílých Tygrů v čele s Dominikem Lakatošem. „Ať se vám daří, rostete a jste krásní jako vaši předchůdci,“ vzkázal na adresu mláďat liberecký útočník.

Ta byla po celou dobu křtu ve svém výběhu. Kdo tak čekal, že je uvidí v rukou jejich kmotrů, musel se spokojit s plyšovým tygrem na podiu nebo fotografiemi, které zoo promítala na velkoplošné obrazovce.

„Dnes už to ve vyspělých zahradách chodí tak, že se mláďata během křtu nechávají u své matky. Zbytečně bychom je stresovali,“ vysvětlil Nejedlo.

Mistrovský pohár a hry pro nejmenší

Slavnostního křtu se zúčastnilo několik stovek malých i velkých návštěvníků. Podium, na kterém se střídali řečníci i kmotři, vůbec poprvé vyrostlo v horní části zahrady, kde dříve býval park.

„Je to vůbec poprvé, co křtíme bílé tygry v tomto místě. Navíc je krásné počasí, počítám, že je zde vůbec nejvíc lidí, co kdy na křest přišlo,“ těšilo ředitele.

Kromě samotného křtu na návštěvníky čekal doprovodný program v podobě her, možnosti vyfotit se s oběma trofejemi, které hokejoví tygři v poslední sezóně získali, autogramiády hokejistů nebo představení Spejbla s Hurvínkem.

A ani o Shankara s Maiou nepřišli - ti celé významné odpoledne prospali ve svém výběhu návštěvníkům na očích.

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, jednoznačný průběh a úchvatná rána Kangy

Guélor Kanga ze Sparty oslavuje svou branku do sítě Jablonce.

Sparťanští fotbalisté zabrali. Poprvé v novém soutěžním ročníku skórovali a mají první body. Ve 2. kole Fortuna ligy si...

Spartu čeká Trabzonspor, Jablonec může jít na Wolverhampton

Sparťanský útočník Benjamin Tetteh se pere o míč v utkání 2. předkola Evropské...

Prvním soupeřem sparťanských fotbalistů v kvalifikaci o Evropskou ligy je Trabzonspor. Rozhodl o tom los 3. předkola v...

Liberec - Plzeň 1:2, góly až po půli, výhru zařídili Pernica s Kopicem

Taras Kačaraba (nahoře) z Liberce brání Michaela Krmenčíka z Plzně.

Plzeňští fotbalisté vyhráli i druhý zápas v novém ligovém ročníku. V páteční předehrávce 2. kola Fortuna ligy si tři...

Šéfe, beru si volno. Na ligu. Nevšední příběh debutu projektanta Váni

Martin Hašek ze Sparty (vpravo) a Jiří Váňa z Jablonce se přetlačují v souboji...

Když vešel do moderní kabiny na Letné a na lavičce uviděl nažehlený zelený dres s dvanáctkou a svým jménem, musel si...

Sparta může jít na Trabzonspor, Plzeň bude při losu v osudí dvakrát

OMLOUVÁM SE. Sparťan Srdjan Plavšič (vlevo) svůj gól proti Spartaku Subotica,...

Fotbalová Sparta zná úzký okruh soupeřů, na které může narazit ve 3. předkole Evropské ligy. Trabzonspor, Bnei Yehuda, ...

Další z rubriky

Komunisti zbourali kostel, teď ho připomene křížová cesta z Grabštejna

Stély našly nové místo ve Václavicích.

Čtrnáct kamenných stél s motivy kalvárie ve čtvrtek dorazilo do hrádeckých Václavic. Připomínky poslední cesty Ježíše...

Odmítl jsem práci pro BIS a život se mi zhoršil, tvrdí liberecký muslim

Policie a hasiči zasahovali před budovou Bezpečnostní informační služby kvůli...

Už řadu let zažívá těžkosti liberecký muslim a vystudovaný inženýr s českým občanstvím Aziz Traibi. Myslí si, že za...

Faust Jizerských hor je poprvé v češtině, knihu namluvil Miloň Čepelka

Knihu přeložila Christa Petrásková, měla s ní těžkou práci.

Když vyšla v roce 1943 kniha Doktor Kittel, její autor Gustav Leutelt měl před sebou už jen tři roky života v milovaném...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz