Vypnutí kamer v Jablonci prošetří policie, podle primátora jde o politikaření

  17:38aktualizováno  17:38
Když primátor Jablonce Milan Kroupa (ANO) vypnul ve městě na týden polovinu městských kamer a později na chvíli i celý systém, podle expertů vážné ohrozil bezpečnost obyvatel šestačtyřicetitisícového města. Nyní na něj proto padlo trestní oznámení.

Primátor Jablonce Milan Kroupa | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Sdružení místních samospráv ČR si myslí, že se čelní představitel města dopustil trestného činu ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení a vydírání. Podalo proto na něj trestní oznámení. Kroupa se hájí tím, že o všem věděla policie, byla na to připravena a posílila hlídky. A také tím, že byl k tomuto demonstrativnímu kroku dotlačen.

Předseda Sdružení místních samospráv Stanislav Polčák je přesvědčen, že Kroupa zneužil své postavení a českého práva. 

„Jde o zařízení, které je obecně prospěšné. Není tedy možné ho svévolně vypnout. Tady nejde o nějaké nedopatření, nějaké špatně zmáčknuté tlačítko. Navíc se k tomu pan primátor ještě veřejně přiznal. Opravdu mě to šokovalo. Za nějakých patnáct let, co se pohybuji v komunální politice, jsem nezažil, že by někdo vystupoval v dvojjediné roli jednatele své firmy a primátora města. V normální obci průměrné velikosti by ve své funkci ten člověk už nebyl, sami občané by ho defenestrovali,“ okomentoval Polčák. 

„Chceme ochránit dobré jméno místních samospráv před občany, protože tento člověk ho hrubě poškodil.“

Šándor: Vlastní firmě dal přednost před lidmi

Primátor Kroupa chtěl vypnutím kamer demonstrativně dokázat, že jeho firma Grepa Networks fakticky kamery městské policie ovládá. Tvrdí, že mu to jeho koaliční partneři nevěřili. Primátor je totiž zároveň jednatelem Grepy, která po městě žádá 2,6 milionu korun bez daně za poskytování datových spojů pro městský kamerový systém v letech 2016 až 2018. Navíc chce společnost ještě odpuštění věcných břemen v místech, kde má položené své kabely na pozemcích města. Kroupa je tedy ve střetu zájmů.

Bezpečnostní expert Andor Šándor primátorův čin považuje za exces, který mu vůbec neměl přijít na mysl. 

„Ten kamerový systém tady není pro nic za nic. Má preventivní účinek a následně je díky němu policie schopna dohledat viníky trestnné činnosti. Když nějací lumpové vidí, že jsou někde kamery a aniž by tušili, zda jsou, či nejsou zapnuté, dají si pozor. V momentě ale, kdy jim sám primátor, pod kterého spadají městští strážníci, na Facebooku veřejně oznámí, že kamery vypnul, tak je to pro tyto lidi výzva,“ řekl bývalý šéf Vojenské zpravodajské služby.

Dodal, že Kroupa mohl svým činem připravit policii o případné cenné důkazy protiprávního jednání v ulicích. „Člověk, který zodpovídá za bezpečnost takto velkého města, by o vypnutí kamer neměl vůbec uvažovat. To mu nesmí přijít na mozek. Na jednu stranu slibuje, že bude sloužit lidem, ale je mu bližší vlastní byznys. Vlastní firmě dal přednost před lidmi,“ doplnil Šándor. 

Podle Kroupy jde o politikaření

Milan Kroupa tuší za trestním oznámení politikaření. „Jakmile Změnaři (myšleno hnutí Změna, jehož členové kandidovali ve volbách pod hlavičkou Společně pro Jablonec, které do včerejška tvořilo jabloneckou koalici - pozn. red.) nejsou v politice, tak vždycky napadají. Mají takový myšlenkový gen. Když došlo k odvolání radních ze Společně pro Jablonec, tak mi naznačovali, že si to teď teprve užiji. Je to součást jejich taktiky, znepříjemňovat práci radnice, úředníků, politiků. Já mám ale čisté svědomí, nemám se čeho bát, budu vypovídat na policii, vyšetřován, ale ustojím to. O této akci jsem slyšel dopředu, ale nevěděl jsem, jaká bude její forma,“ řekl primátor.

Podle něj k ohrožení bezpečnosti obyvatel Jablonce rozhodně nedošlo. „Potvrdil to včera na zastupitelstvu ředitel městské policie, pan Šípek. Posílili hlídky a věděli o tom dopředu. Bylo to nepříjemné, ale demonstrace musela být, aby chlapci pochopili, že Grepa kamerový systém skutečně ovládá. Mám teď psí hlavu, aby se zakryly nedostatky v práci koaličních partnerů,“ dodal Kroupa.

Stanislav Polčák vylučuje, že by sdružení podalo trestní oznámení na něčí popud či nátlak. 

Koalice v Jablonci

Rýsuje se po čtvrtečním odvolání zástupců Společně pro Jablonec z vedení města koalice ANO a ODS podporovaná případně někým dalším? Možná ano. Jak ODS, tak i ANO sdělili, že příští týden zahájí společné jednání o nové vládě nad Jabloncem.

„K jednání o nové vládní koalici vyzve ODS zástupce hnutí ANO, přičemž zásadním bodem jednání bude další setrvání Milana Kroupy na pozici primátora a jeho střet zájmů,“ uvedl za ODS Miloš Vele. 

Milan Kroupa řekl, že zda bude, či nebude nadále primátorem, je jedna z myšlenek. „Nechci se bavit úplně o tom, zda vytvoříme s ODS koalici, nejsem jejím přítelem. Spíše bych chtěl, aby všichni zvolení zastupitelé Jablonce měli možnost se zapojit do politiky a ovlivňovat ji. Aby byla široká shoda všech stran zastoupených v zastupitelstvu. Ať všichni všechno vidí. Ať vidí, že se tu neděje nic nepravého. To ostatně potvrdilo i několik hloubkových auditů na radnici,“ popsal primátor Kroupa.

Autor:

Nejčtenější

Šofér autobusu zkolaboval za volantem, řízení za jízdy převzal cestující

Havarovaný autobus na benzinové pumpě v Hodkovicích.

Dramatické okamžiky se ráno odehrály v linkovém autobusu, který jel na rychlostní silnici z Liberce do Prahy. Šofér...

Za jízdy skočil za volant autobusu. Původně jsem měl jet později, říká hrdina

Ivo Raisr, který sám sedl za volant autobusu při jízdě poté, co profesionální...

Neobyčejnou odvahu a duchapřítomnost dnes prokázal Ivo Raisr z Liberce, když bez většího váhání skočil za volant...

Trpišovský: Spousta toho, co Baluta řekl, není pravda. Teď se může ukázat

Alexandru Baluta ze Slavie zpracovává míč.

Svým rozhovorem po odchodu na hostování do Liberce vzbudil Alexandru Baluta poměrně dost vášní, některá slova...

Plzeň - Jablonec 3:2, vítěz je druhý, přestřelku krásně rozhodl Kopic

Plzeňská radost z gólu v zápase s Jabloncem

Udrželi druhé místo a znovu stáhli náskok vedoucí Slavie na tři body. Fotbalisté Plzně v dohrávce 9. kola první ligy...

„Fügnerka“ byla symbol vítězství, říká architekt Kotas. Mrzí ho její stav

Patriku Kotasovi je líto, jak terminál chátrá. A mrzí jej, že oproti původní...

Někteří ji nesnášejí, jiným se líbí. Ať je to jak chce, červená konstrukce terminálu MHD ve Fügnerově ulici dnes už...

Další z rubriky

Muži zásobovali sever Čech pervitinem, policie u nich našla i kradená kola

Peníze a drogy zabavené při akci

Dva distributory pervitinu zadrželi kriminalisté z libereckého Toxi týmu. Muži ve věku 26 a 36 let zásobovali závislé a...

Česká Lípa zažila nebývalé řádění nejméně osmi zlodějů, usvědčila je DNA

Ilustrační snímek

Brali vše, co zvládli odnést. Elektroniku, kosmetiku, drobnosti a nepohrdli ani kasičkou s drobnými. Stali se...

Němci odvezli na smrt vlastence i židy. Od zatýkání v Turnově uběhlo 80 let

Němci odvážejí 1. září 1939 v autobusech do koncentračního tábora Buchenwald...

Po začátku druhé světové války vnesli nacisté do Turnova strach. K autokaru s cílovou stanicí koncentrační tábor...

Za jízdy skočil za volant autobusu. Původně jsem měl jet později, říká hrdina

Ivo Raisr, který sám sedl za volant autobusu při jízdě poté, co profesionální...

Neobyčejnou odvahu a duchapřítomnost dnes prokázal Ivo Raisr z Liberce, když bez většího váhání skočil za volant...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz