Jablonecký primátor je ve střetu zájmů, jeho firma žádá po městě miliony

  11:51aktualizováno  11:51
Jablonec dluží skoro šest milionů korun firmě svého primátora Milana Kroupy z ANO. Jde o jasný střet zájmů. Zastupitelé však ve čtvrtek tento problém nerozsekli.

Primátor Jablonce chce po městu peníze pro svoji firmu. Jenže je ve střetu zájmů. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Necelých šest milionů korun žádá mimosoudně po jablonecké radnici společnost Grepa Networks. Jde o peníze za datové spoje pro městský kamerový systém, které firma dodávala.

Jenže město jí za to od roku 2016 do roku 2018 neplatilo. Velkým problémem v celém sporu je fakt, že jednatelem Grepy je současný primátor Jablonce Milan Kroupa (ANO) a je tudíž ve střetu zájmů.

Čelní představitel Jablonce ve čtvrtek na jednání zastupitelů návrh na finanční vyrovnání předložil a za Grepu ho měla podepsat jeho manželka. Po více než hodinové diskuzi však primátor nakonec bod stáhl a o mimosoudním narovnání zřejmě rozhodnou představitelé města na mimořádném zasedání v červenci. 

Městu hrozí pokuta

Ve stručnosti jde v celém sporu o to, že v roce 2010 firma Telmo dostala zakázku na provozování kamerového systému pro městskou policii. Data do něj dodávala pro Telmo zmíněná Kroupova Grepa.

Do konce roku 2015 město za služby platilo, pak už však ne a neexistovala ani nová smlouva. Grepa však dodávala data dál. Kroupa, tehdy ještě ne jako primátor, se snažil s minulým vedením města dohodnout na vyrovnání. Ve hře byla částka necelých 1,8 milionu korun. Město ale chtělo na výši částky znalecký posudek. 

Ale mezitím byly komunální volby a primátorem se stal právě Kroupa. A teď musí řešit dost svízelnou situaci. Nové vedení má další znalecký posudek a ten již hovoří o částce více než 5,7 milionu.

Další háček je v tom, že pokud by tyto peníze město schválilo, hrozí mu pokuta v řádu statisíců od antimonopolního úřadu, jelikož podle zákona o veřejných zakázkách musí být na tendr převyšující cenu více než dva miliony korun veřejné výběrové řízení. 

Primátor: Grepa není jen Kroupa

Milan Kroupa ve čtvrtek uvedl, že si je vědom, že je ve střetu zájmů a předeslal, že se případně zdrží hlasování.

„Grepa není jen Kroupa. Je to dalších dvacet lidí, kteří chodí do práce a potřebují si za tu práci odnést peníze, aby nakrmili své děti. O tom, že je zde tato nevyřešená věc mezi městem a Grepou z minulosti všichni věděli, ví o tom celá koalice. Cena před tím byla vstřícnější, ale nikdo se s tím nechtěl vyrovnat. My jsme zase nechtěli dopustit, aby město osleplo, kdybychom přestali dodávat data pro kamery. Kdybych jednal z pozice síly, tak jsme to mohli vypnout, ale to jsme neudělali a neuděláme to, ani když se nedohodneme teď,“ uvedl Kroupa.

Opoziční zastupitel za ODS a také bývalý náměstek primátora Miloš Vele sdělil, že město se snažilo s Grepou a potažmo Kroupou v minulosti dohodnout.

„Měli jsme několik jednání. A vše vyústilo v to, že jsme se na zastupitelstvu v roce 2018 shodli, že cenu, za kterou jsou nám nabízeny tyto služby, necháme ověřit znalcem. To je zcela běžná věc. Zastupitelé přece nejsou odborníky na IT. Bohužel se to nakonec potkalo v době, kdy zástupce Grepy je zároveň primátorem,“ okomentoval Vele.

O tom, že je současný nejvyšší muž Jablonce ve střetu zájmů, hovoří i právnický posudek, který si nechalo vypracovat právní oddělení magistrátu. „Primátor Jablonce je v této záležitosti ve střetu zájmů. Proto by jakékoliv činnosti v této věci měly být v gesci osob odlišných od primátora. Primátor by měl být v pasivní pozici,“ stojí například v materiálu advokátní kanceláře. 

Kroupa pozici ve firmě neopustil

Sám Kroupa loni na ustanovujícím zasedání zastupitelstva po volbách uvedl, že se vzdá funkce jednatele ve své firmě. Což ale doposud neprovedl. „Ve firmě přibyl další jednatel a výkonu funkce v ní se vpodstatě nevěnuji. Ovšem z jistých smluvních důvodů nemohu úplně zmizet z pozice jednatele firmy,“ sdělil Kroupa na konci května.

MF DNES již loni uvedla, že Grepa zajišťuje například internet pro některé městské společnosti. Podle oslovených analytiků z protikorupčních organizací to sice není nezákonné, ale po dobu svého vládnutí by jeho firma neměla být v žádném obchodním vztahu s městem. 

„Primátor by neměl mít jakýkoliv vliv na kontrolu plnění, reklamace a podobně. Představme si, že služby jeho firmy se v budoucnu zhorší a internet bude třeba často vypadávat. Najde se na úřadě úředník, který by chtěl vymáhat penále nebo vypovědět smlouvu s primátorovou firmou? Pochybuji,“ zamýšlel se Marek Zelenka, právník protikorupčního občanského sdružení Oživení.

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, jednoznačný průběh a úchvatná rána Kangy

Guélor Kanga ze Sparty oslavuje svou branku do sítě Jablonce.

Sparťanští fotbalisté zabrali. Poprvé v novém soutěžním ročníku skórovali a mají první body. Ve 2. kole Fortuna ligy si...

Spartu čeká Trabzonspor, Jablonec může jít na Wolverhampton

Sparťanský útočník Benjamin Tetteh se pere o míč v utkání 2. předkola Evropské...

Prvním soupeřem sparťanských fotbalistů v kvalifikaci o Evropskou ligy je Trabzonspor. Rozhodl o tom los 3. předkola v...

Šéfe, beru si volno. Na ligu. Nevšední příběh debutu projektanta Váni

Martin Hašek ze Sparty (vpravo) a Jiří Váňa z Jablonce se přetlačují v souboji...

Když vešel do moderní kabiny na Letné a na lavičce uviděl nažehlený zelený dres s dvanáctkou a svým jménem, musel si...

Liberec - Plzeň 1:2, góly až po půli, výhru zařídili Pernica s Kopicem

Taras Kačaraba (nahoře) z Liberce brání Michaela Krmenčíka z Plzně.

Plzeňští fotbalisté vyhráli i druhý zápas v novém ligovém ročníku. V páteční předehrávce 2. kola Fortuna ligy si tři...

Sparta může jít na Trabzonspor, Plzeň bude při losu v osudí dvakrát

OMLOUVÁM SE. Sparťan Srdjan Plavšič (vlevo) svůj gól proti Spartaku Subotica,...

Fotbalová Sparta zná úzký okruh soupeřů, na které může narazit ve 3. předkole Evropské ligy. Trabzonspor, Bnei Yehuda, ...

Další z rubriky

Liberecká revoluce v parkování se nekoná, pro auta není dost místa

V ulici Jaselská nedaleko Vítězného náměstí v Praze 6 jsou již v ulicích...

Revoluce v parkování na sídlištích, chystaná Libercem, skončila dříve, než začala. Spočívala v zavedení placených...

Hnutí chce vyškrtnout Henleina z čestných občanů, v Liberci sbírá podpisy

Konrád Henlein v dubnu 1939 v Jihlavě, kam přijel slavit Hitlerovy padesáté

Zbavte čestného občanství válečného zločince Konrada Henleina, žádá po Liberci petice politického hnutí První...

Liberec chystá velký okruh, z ulic v centru města budou jednosměrky

Kvůli výstavbě Centra urgentní medicíny se zbourá takzvaná stará interna s...

Převratné změny v liberecké dopravě zřejmě přinese modernizace krajské nemocnice. Vedle pavilonu urgentní medicíny má...

Advantage Consulting, s.r.o.
MECHANIK STROJŮ - JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Liberecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.cz