„Mrzí mě to, je to jediná věc, která tu nefunguje. Bydlí tam údržbář, který tam chová zvířata a stará se o areál, a když tam přijdou nějaké děti, provede je tam. Ale dělá to ve svém volnu. Potřebujeme provozovatele, který by se areálu ujal a vdechl mu duši,“ říká ředitel areálu a předseda představenstva společnosti Kristýna Radek Petr.
Městečko je podle něj originální a stojí za to je zachovat. „Mám plány do budoucna, v zadní uličce se dá bydlet, i když jsou to spíš dřevěné stany. Když si ale někdo bude chtít hrát na vojáky a na kovboje, nepotřebuje nóbl chaty a nevadí mu, že nemá vlastní záchod,“ říká ředitel Kristýny.
„Máme připravenou buňku a k ní dovedenou vodu, ve které by bylo alespoň WC a umyvadlo. Viděl jsem, že i obyčejná buňka se dá stylově schovat a přitom to má všechno, co hygiena žádá.“
Prostor nynějšího městečka byl dříve skládkou. „Vyčistil jsem ho od kramlí, plastů a bince a připravoval na dětský tábor. Když nám Víta Chaloupku bývalý starosta Martin Půta přivedl, byli jsme šťastní, že to bude stavět tady a ne v Novém Boru. Nasliboval – pro děti, pro postižené, dětské domovy, prostě věci, na které dotační politici slyší. Plácli jsme si, ale spolupráce s ním byla přinejmenším složitá,“ vzpomíná Petr.
Areál začal fungovat před třemi lety
Areál Westernov Indiánov postavil Vít Chaloupka a zkušebně otevřel v květnu 2012. Dokázal si získat nejen vedení hrádecké radnice a areálu, ale i kraje. Radní mu tenkrát uřízli z krajského medvěda, jak se přezdívalo programu G-99, 2,2 milionu korun.
A to i přes to, že byla potřebná každá koruna na obnovu krajiny zničené povodní.
„Nemůžeme všechny peníze vrhnout na obnovu postižených území. Westernové městečko přispěje k rozvoji cestovního ruchu v Trojzemí,“ argumentoval tehdejší sociálnědemokratický hejtman Stanislav Eichler.
Záměr však ekonomicky zkrachoval. Zpočátku se Chaloupka snažil vybírat vstupné, ale zájem nebyl valný, proto je zrušil úplně. Ani to však nepomohlo a Chaloupka loni městečko opustil.
„První dva roky byl hájený, ale pak měl začít platit za nájem sto tisíc, rychle to ukončil, převedl městečko na nás a odešel,“ upřesňuje Petr.
Vít Chaloupka na Westernov už vzpomínat nechce. „Je mi líto, že jsem o to přišel, ale nebudu se k tomu vyjadřovat,“ tvrdí Vít Chaloupka. A vyjadřovat se nechce ani k dotaci. „Ano, dostal jsem ji, postavil jsem je a dnes to má město Hrádek. Co s ním udělá, je jeho věc,“ dodává.
Názory na městečko se liší
Podle Petra má městečko s boudami šerifa, vězením, salonem, poštou, farmou, funebráckým domkem, obchodem či mexickou hospodou budoucnost, i když názory na něj se liší.
„Jsou lidé, kteří jsou nadšení, ale i ti, kteří tvrdí, že je to strašný kýč. Mně se to ale líbí, je to zase něco úplně jiného. Myslím si, že tak nějak to vznikalo i na Divokém západě. Vymazlili si čelo a zbytek stloukli z toho, co bylo po ruce, takže je to v podstatě autentické,“ popisuje.
A mělo by podle něj takovým zůstat. „Je tam velké ohniště a místo pro stany, takže tam mohou být lidé jako v kempu, jen trochu jiném. Zesilovače bych tam netrpěl, ale kytaru klidně, to nemůže nikomu vadit. Pro děti jsou tam zvířata a v létě tam budou nejspíš i poníci, které tam bude vozit farmář z Václavic, který chová poníky, že se s nimi bude jezdit. Je to ale otázka zájmu,“ plánuje.