Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 11. prosince 2023 Dana

Školka jede nadoraz, nové prostředí je pro děti záchranářů stresující

  11:36
Starají se o děti lékařů nebo policistů, k tomu zajišťují i online výuku školáků. Mateřská škola Sluníčko v Turnově je jednou z mála, která zůstala otevřená. Do smíchu tu ale nikomu není.

Učitelky Lenka Pasecká a Kristýna Tauchmanová se ve třídě musejí starat o kolektiv dětí z různých školek. | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

České školky osiřely. Vláda je svým rozhodnutím na tři týdny uzavřela kvůli špatné epidemické situaci v zemi. Pro učitelku Petru Rakoušovou z Turnova jsou ale současné dny stejné jako dřív.

Pracuje totiž v mateřské škole Sluníčko, která jako jediná ve městě zůstává otevřená pro ratolesti členů záchranného integrovaného systému, tedy děti hasičů, lékařů, záchranářů a policistů. 

V turnovském Sluníčku se tak najednou promísily různé děti z města, ale i z okolních obcí, jako jsou Karlovice, Tatobity, Příšovice, Pěnčín, Přepeře nebo Jinolice. Školka musela přijmout i osm školáků z prvního stupně ZŠ. Vznikla tím skutečně třaskavá množina nových dětí, kterou učitelky zvládají jen s maximálním vypětím sil.

Nové prostředí je pro děti stresující

„Máme tu teď přihlášených 57 dětí ve věku od tří do sedmi let, v tom je ještě několik druháků a jeden čtvrťák ze základní školy, těm musíme zajišťovat online výuku na dálku s jejich kmenovým učitelem. Jsme unavené, ale jedeme naplno,“ přiznala Rakoušová. 

Přesto z jejího hlasu nezaznívá rezignace. Málokdo si ale umí představit, jak náročná práce s takto různorodým kolektivem je. „Ono se řekne online výuka, ta už se týká i posledního stupně mateřské školy. A na takové děti je třeba ustavičně dohlížet. Učitelky s nimi pak dělají domácí úkoly. Když si je pak rodiče vyzvednou, dostávají je nakrmené, vyvětrané, obstarané a s vypracovanými domácími úkoly,“ svěřila se mladá učitelka.

Situace je zhoršená i tím, že do jedné školky najednou nastoupily děti, které se dříve neznaly. Nové prostředí je pro ně velmi stresující a vyžadují osobitý přístup.

„Máme tu třeba jednoho sedmiletého chlapce, ten celý den proplakal. Vytržení z jeho původního kolektivu nezvládl. I dospělý člověk snáší náhlou změnu špatně, co teprve děti,“ potvrdila ředitelka Sluníčka Dagmar Rakoušová.

Dětem scházejí zážitky

Své o tom ví i další z učitelek, Lenka Pasecká. Ta ráno přivede do školky vlastního syna, aby pak učila a odpoledne po 15. hodině nastoupila „druhou směnu“ doma. „Je to ubíjející. Mrzí mě to hlavně při pohledu na děti, které jsou plačtivé. Byly zvyklé na režim svých školek, nejen co se týče spánku nebo jídla, tady neznají nás ani ostatní děti. Těžko říct, co tohle všechno s dětmi udělá, když to bude trvat déle,“ svěřila se Pasecká.

Problémem jsou i roušky. Děti je sice nosit nemusejí, ale učitelky si je při hře venku nebo vycházkách brát musejí. „Ony to nechápou, pořád nám říkají, ať si je sundáme. Vidí jen naše oči, což je při neverbální komunikaci problém. Začínají být apatické, odevzdané, schází jim zážitky. Za ten rok, co tohle trvá, vnímám obrovský pokles spontánnosti, živosti a dravosti, pro děti dříve tak typických vlastností,“ podotkla Lenka Pasecká.

Aby školka situaci s novými dětmi zvládla, musela přijmout dvě učitelky ze sousedních mateřských škol. Ty ale musela zaplatit. O to víc ředitelku školy Dagmar Rakoušovou mrzí, že nemůže své podřízené víc finančně ohodnotit. 

Nejsou peníze na odměny

„Ten balík peněz, ze kterého se platí mzdy, je pro všechny školky stejný. Zůstal neměnný i pro ty školky, co se uzavřely, ty mají stále stejné peníze. Chtěla bych našim lidem dát víc, protože vše zvládají nad rámec běžných povinností, ale nemám z čeho. Pro nás, co pořád fungujeme, bohužel neplynou žádná privilegia,“ posteskla si ředitelka.

Provoz školek je hrazen z peněz státu, ten platí mzdy učitelů. Provozní výdaje pak hradí zřizovatel, tedy město. To sice přiznává, že učitelky by si lepší ohodnocení zasloužily, ale nemá způsob, jak jim víc peněz dát, protože mzdy učitelů nejsou v jeho gesci. 

„Upřímně, nevím jak to udělat. Snad v rámci nějakých odměn by s tím šlo něco udělat. Já si moc dobře uvědomuji, jak záslužnou a těžkou práci odvádějí. Pokusím se najít nějaký způsob, jak tomu pomoci,“ vyjádřil se turnovský starosta Tomáš Hocke

Místostarostka Petra Houšková věří, že na učitelky sloužící i v době koronakrize bude pamatováno, až se budou vyplácet kompenzace. „Ty nám každoročně dává krajský úřad. Školky sepisují hlášení, kde uvádějí, kolik k nim chodilo dětí. A ten nárůst ve Sluníčku je opravdu enormní, tudíž předpokládám, že až se budou kompenzace řešit, tak k tomu kraj přihlédne. Zatím nám vždy vyšel vstříc,“ uvedla místostarostka.

S tím souhlasí i ministerstvo školství. Pokud prý školka poskytuje širší rozsah péče než by odpovídalo jejímu standardnímu fungování, je možné ze strany krajského úřadu tyto vícenáklady pokrýt z rezervy prostředků poskytnutých ze státního rozpočtu. 

„Většina škol a školských zařízení je pro děti a žáky uzavřena. V nich proto naopak vznikají větší či menší provozní úspory, například za energie a úklid. Zřizovatel by tak měl být schopen si vícenáklady na jedné straně a úspory na straně druhé postavit proti sobě,“ podotkla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

  • Nejčtenější

Odešla legenda pohřebnictví. Každý tu po sobě něco zanechal, říkával Kopal

5. prosince 2023  10:42

Smrt si nevybírá a nevyhýbá se ani těm, kteří s ní dennodenně pracují. V pátek 1. prosince zemřel...

Liberecký kouč Pešán po debaklu: Nakopli jsme se do vlastního zadku

4. prosince 2023  8:02

Liberečtí hokejisté prožívají nepříjemné období. V nejvyšší soutěži se zadrhli, prohráli čtyři z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obsluhu benzínky v Jizerkách nahradil automat, je rychlejší a levnější

5. prosince 2023  16:27

Proces náhrady lidské síly probíhá téměř všude a ani Hejnice nejsou výjimkou. Pokladnu s obsluhou...

Máme bojový výcvik, hrozili hlídce opilí výtržníci. Se strážníky se poprali

6. prosince 2023  16:50

Dva muže pod vlivem alkoholu a drog, kteří rušili mikulášský program na náměstí v České Lípě,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velký den pro české sklo. UNESCO přidalo na seznam tradici ruční výroby skla

6. prosince 2023  12:53,  aktualizováno  15:52

Ruční výroba skla je zapsána na prestižním seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Ve středu...

Přechytračil by Vševěd i Messnera? Ví o krutém přeměřování horských vrcholů

Premium Guinnessova kniha letos odebrala jeden ze známých rekordů Reinholdu Messnerovi. Slavný horolezec už není považován za...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

„Neostříhám vás, jste Židovka.“ Noví antisemité: migranti a jejich malý džihád

Premium Yaël v jedenatřiceti zjistila, že jít teď ke kadeřníkovi, kam chodila roky, není jen tak, protože je Židovka. Když se...

Lanovka na Ještěd může být památkou. Skvělý nápad, říká primátor

11. prosince 2023  16:48

Liberecká lanovka na Ještěd bude možná zapsána mezi kulturní památky. Zpomalilo by to sice její...

Liberec postaví další městské byty, mohly by sloužit úředníkům

11. prosince 2023  10:53

Dalších zhruba padesát městských bytů by mělo v blízké budoucnosti vyrůst v ulici Na Žižkově. Město...

Na Jablonecku shořela přístavba domu, škoda je za tři miliony korun

10. prosince 2023  11:20

Hasiči v noci na neděli likvidovali požár dřevěné přístavby rodinného domu v Loužnici na...

Vize Libereckého kraje 2050: Je nutné udržet mladé lidi, aby neodcházeli

10. prosince 2023  7:39

V roce 2050 bude Liberecký kraj patřit současným studentům. Diskusi o budoucnosti regionální...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...