Středa 21. října 2020, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. října 2020 Brigita

Potřetí a dost. Umění je skončit v pravý čas, říká hejtman Půta

  9:36
Prošel čtyřikrát krajskými volbami, v každých dalších získal víc než v těch předchozích. Jeho starostovská tsunami přebarvila Liberecký kraj opět na fialovo. Přesto si Martin Půta uvědomuje, že příště už ve třiapadesáti letech bude těžko tím stejným neokoukaným klukem z plakátu, který chce věci dělat jinak.

Martin Půta potřetí v řadě vyhrál volby v Libereckém kraji. | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

„Jsem šedivější a tlustší a je mi o 18 let víc, než když jsem poprvé vstupoval do politiky. Tři volební období jsou tak akorát. Člověk pak sklouzává do stereotypů. Největší umění v politice je skončit v pravý čas,“ říká v rozhovoru pro iDNES.

Je po volbách. Jak jste strávil vítězný večer?
Kvůli koronakrizi jsme chtěli minimalizovat riziko, že se setkání volebního štábu promění ve večírek, který bude trvat do rána, tak jako to bylo po těch minulých volbách. Tak jsme to měli bez alkoholu. Já jel na otočku do Prahy na tiskovku STAN. Do půl dvanácté jsme vyjednávali. V noci jsme si doma na zahradě s Radkem Lípou ze Zákup vypili jedno pivo.

Radek Lípa je starosta Zákup, tak trochu pankáč, pořadatel metalových festivalů. Nebojíte se trochu, že vám v zastupitelstvu udělá rotyku?
Je potřeba přivádět nové tváře. On skvěle řídí město, kde dlouho předtím vládli komunisti. Přesvědčoval jsem ho už kdysi, aby s námi šel do kraje. Tenkrát se vymluvil na manželku, teď už ne (smích).

Bude za čtyři roky kde brát kandidáty? Počet starostů obcí a měst je omezený.
V každé lidské činnosti je to tak, že nic netrvá věčně. Za čtyři roky ale bude ještě lidí dost. Dnes jsem četl, že jsme v kraji vyhráli ve 200 obcích z 215, to se dá označit za velmi slušný výsledek. Lidi co jsou teď třeba poprvé v zastupitelstvu, budou jednou mít ambice být krajskými radními či náměstky. Takže se nebojím.

Vy ale nejste tradiční strana, vybíráte si starosty, kteří nutně nemusí být členy SLK...
Je to tak půl na půl. Polovina je členem SLK, polovina podporovatelé nebo sympatizanti. My to nemáme jako klasické strany, že člověk musí nejprve vstoupit a pak se uvidí. Podstupovat stranickou drezúru nemusí nikdo. Naše výhoda je, že když je někdo úspěšný v obci, je velká míra jistoty, že na kandidátce máme správného člověka. Nenutíme nikoho vstupovat do SLK.

Je nějaké kritérium, koho na kandidátku vezmete? 
Ptáme se, jakou mají za sebou práci. Když se objeví někdo nový – což je případ Radka Lípy – tak se po pár měsících poptáváme okolních starostů, jak ho vnímají. Zavolal jsem mu, potkali jsme se, přijel se podívat na náš sněm a od té doby spolupracujeme.

Řada stran má personální krizi. Vy tím evidentně netrpíte, máte tam mladé lidi, dokonce 23letou Markétu Červinkovou. Mají tedy lidé zájem vstupovat a být na kandidátce SLK?
Vstoupit v ČR do politiky je těžké, lidé to stále považují za divné. Markéta Červinková nebo Anna Provazníková jsou produkty toho, že po prohře Jiřího Drahoše v prezidentské volbě objevila skupina lidí, která chtěla něco dělat. Velká část těchto lidí se pak ocitla v různých politických subjektech, včetně nás.

Tito lidé však za sebou ale nemají žádnou profesní minulost a hnedle jsou krajskými zastupiteli, nikdo neví, co od nich čekat...
Tím, jak se tito lidé angažovali v prezidentské volbě, Milionu chvilek nebo covidovových aktivitách na jaře, víme, co od nich čekat. Nějaká míra rizika je vždycky, ale mezi 22 zastupiteli je drtivá většina prověřených starostů. Čerstvá krev je také potřeba.

Proč vlastně model Starostů pro Liberecký kraj nezopakovali i v dalších krajích?
Nevím. Je to hodně o výsledcích práce. Kampaň se nedělá před volbami, ale celé čtyři roky. V žertu jsme si říkali, že máme teď celorepublikově 2,2 procent hlasů, budeme tedy muset kandidovat ve více krajích, abychom měli třeba 5 procent.

Prošel čtvrtými krajskými volbami. Jak se za tu dobu Martin Půta změnil?
Jsem v politice od roku 2002. Jsem šedivější a tlustší a je mi o 18 let víc než předtím. Vnitřně mě to nezměnilo. Snad po mnoha zkušenostech jsem významně ostražitější na lidi, než jsem býval. Někdy mi je to vyčítáno, že lidem nevěřím. A když už někomu věřím, trvá mi déle, než pochopím, že to třeba byla blbost.

Vy jste řekl, že si vyšší volební účast i vaši podporu vykládáte tak, že lidi šli hlasovat proti vládě, neboť jsou nespokojeni s tím, jak zvládala koronavirovou krizi, kam nás letním rozvolněním dostala. Stále to tak hodnotíte?
Lidi v kraji, co volili v karanténě, tak z nich jen tři procenta volila hnutí ANO. A to je jasný vzkaz, že se cítí být v situaci, kterou nezavinili. Druhý faktor našeho vítězství je vysvědčení za vedení kraje. Třetí důvod jsou voliči, co preferovali své starosty v obcích. V Semilech mě ve volbách přeskákala Lena Mlejnková, v Hodkovicích Markéta Khauerová, v Turnově Tomáš Hocke. Lidi šli k volbám ocenit to, jak pro ně lidi pracují. Já jsem pro voliče jen imaginární bytost z plakátů.

Co parlamentní volby příští rok na podzim? Budete kandidovat?
Jsem připraven čtyři roky vést kraj jako hejtman. Byl jsem samozřejmě konfrontován s tím, že prý musím jít do parlamentu, ale já nejsem typ člověka, co by chtěl někde sedět a dohadovat se o zákonech, raději jsem u rozhodování o praktických věcech. Trochu si uvědomuji s mírou pokory, že nemůžu být na kandidátce a pak složit mandát. To si budeme uvnitř SLK muset ještě vyřešit.

Řekl jste ale, že letošní rok ukázal, že tato vláda musí skončit. To z pozice hejtmana neuděláte...
To je pravda. Jako úspěšný hejtman možná budu kandidátku podporovat zvenku. Nejsem ještě rozhodnutý.

Věříte, že příští vláda může být bez Andreje Babiše?
Věřím, že se to může podařit. K tomu ta současná opozice musí udělat víc, než jen kritizovat vládu. Je to vidět na našem krajském vítězství. My jsme v kampani nekritizovali vládu. To se musí dít i v parlamentních volbách. Snad se najde někdo, kdo se bude snažit vyhrát na pozitivním programu.

Přesto ale po volbách říkáte, že s ANO do koalice jít nechcete. Jak číst tenhle váš vzkaz? A teď se na mě nezlobte, ale házíte přes palubu partnera, s nímž jste čtyři roky vládli. Přitom kauzy Andreje Babiše byly známé už tenkrát...co je teď jinak?
Spolupráce s ANO byla velice slušná a korektní. Nevím ale, který marketér to ANO poradil, že v kampani to vypadalo, že silnice opravil premiér a z některých věcí na billboardech jsem nevěděl, jestli se mám smát nebo utírat si slzy. Má smysl spolupracovat s koaličním partnerem, který si přivlastnil vše, i to co se nestalo? Druhá věc je, že před čtyřmi lety vládlo ANO s ČSSD a KDU-ČSL, dnes vládne s ČSSD a komunisty, ČSSD se tam ani moc neprojevuje. Významně se proměnil vztah premiéra k prezidentovi, v otázkách zahraniční politiky už není tak sebevědomý, jak býval. To je pro mě významný posun do prostoru, ve kterém tuto zemi nechci mít.

Zaznamenal jsem na vašem Facebooku, že nevylučujete koalici s ANO, neboť Piráti a ODS si neujasnili, jestli se spolu domluví. Tak jak to tedy bude?
Mnou preferovaná koalice je s Piráty a ODS, my budeme velkorysí v personálním obsazení. Pokud by nás někdo z partnerů, kteří mají pět mandátů, tlačil kamsi do rohu, je tady možnost vrátit se k jednání s ANO. Nebyl bych z toho nadšený.

Je obecně známá věc, že kraje jsou jakýmisi průtokovými ohřívači peněz, které přijdou od státu a vy je jen přerozdělíte. Nebojíte se ztráty přímé linky do Prahy, pokud vyšachujete ANO? Nezastaví se některé penězovody?
Tuto otázku jsem slyšel mnohokrát. Za poslední čtyři roky bych vyjmenoval na prstech jedné ruky, kdy nám vláda byla reálně užitečná. Kromě velkolepých slibů a prohlášení nám až na jednotlivosti nepomohlo, že máme ANO v koalici.

Není to trošku málo, když slyšíme od stran, že cílem je porazit Andreje Babiše? Kvůli tomu mají jít lidi k volbám, jen aby někoho dostali pryč?
Jo, s tím souhlasím. Volby nevyhrajete na negaci. Ty vyhrajete s pozitivním programem a na to se musí opozice zaměřit. Politici žijí v bublině a myslí si, že politikou žijí všichni tak jako oni. Ale bývá dobré si občas poslechnout obyčejné lidi, které politika zajímá okrajově. Drtivá většina voličů od politiků moc nechce, jen aby se chovali slušně, splnili sliby a to jim stačí.

Kdy by podle vás mohlo být jasno o krajské koalici?
Do dvou týdnů bude jasný formát a do měsíce bude podepsána koaliční smlouva s programovým prohlášením.

Jsou nějaké resorty, které si chcete ponechat?
Dopravu si musíme ponechat, aby se věci dotáhly do konce, nemůže tam být někdo, kdo bude půl roku zjišťovat kdo je kdo. Pan Sviták musí v úkolu pokračovat. Dále by Květa Vinklátová měla mít nadále na starosti památky a cestovní ruch. Rádi bychom veřejné zakázky a investice přičlenili zpátky k resortu ekonomiky.

Máte za sebou čtvrté krajské volby, v politice jste 18 let. Víte už, kdy skončit?
Neumím si sám sebe představit jako člověka, co za čtyři roky kandiduje na hejtmana. Tři volební období jsou tak akorát. Člověk pak sklouzává do stereotypů. Největší umění v politice je skončit v pravý čas.

Vychováte si nástupce?
Jsme v demokracii, nástupce si nevychovám. Spíš dám někomu příležitost. Kdo má energii a zkušenosti.

Já o vás slyšel, že jste budoucí premiér a nebo že se uklidíte do europarlamentu.
Příští eurovolby budou na konci tohoto krajského období, to je fakt. Budu o čtyři roky starší, možná budu chtít míň adrenalinu. Teď ale říkám ne. Skončit v autobuse Praha – Brusel nechci. Život na kolečkách není nic moc.

Čekají vás čtyři roky práce. Je nějaká zásadní věc, kterou víte, že dotáhnete?
Centrum urgentní medicínu by mělo stát, bude hotová náplavka a parkovací dům. Co se týče železnice, obávám se, že budeme rádi, když bude nějaká dokumentace. U dálnice I/35 by snad mohlo být územní rozhodnutí. Velké věci vždy trvají dlouho.

  • Nejčtenější

Zemřel liberecký herec Ladislav Dušek, hrál estébáka v seriálu Vyprávěj

Po vážné nemoci zemřel herec libereckého Šaldova divadla Ladislav Dušek. V Liberci působil přes třicet let a stal se...

Vandal poničil novou skleněnou fasádu muzea, statisíce zaplatí rodiče

Unikátní skleněná přístavba Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou neunikla vandalům. Hned tři dny po jejím...

Řidič nestihl předjet kamion, čelně se střetl s protijedoucím vozem

Šest lidí utrpělo zranění při ranní nehodě u Cvikova na Českolipsku. Ve voze, který se nestihl zařadit po předjíždění...

U prodejny ležel mrtvý muž, policie pátrá na Liberecku po bílé dodávce

Liberečtí kriminalisté vyšetřují smrt třiasedmdesátiletého muže v Mníšku. Jeho tělo našli kolemjdoucí nedaleko obchodu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mám vliv. Ale mafián nejsem, říká kontroverzní exšéf BusLine Vařil

Premium Jiří Vařil, kontroverzní podnikatel obviněný z mnoha trestných činů, vysvětluje v rozhovoru pro MF DNES svou roli v...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Les pod Ještědem ustupuje lyžařům, na nové sjezdovce se svezou už letos

Zvuk motorové pily se v těchto dnech nese ještědskými svahy a jeden smrk za druhým se poroučí k zemi. Přes šest hektarů...

Vandal poničil novou skleněnou fasádu muzea, statisíce zaplatí rodiče

Unikátní skleněná přístavba Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou neunikla vandalům. Hned tři dny po jejím...

Památník slavného architekta ležel pod autem, teď se betonové kvádry vrátí

Před lety zmizel. Teď by měl projít restaurováním. Znovu nalezený památník, který připomíná slavného architekta Adolfa...

Ocelové tyče změří propad půdy kolem dolu, někteří rozmístění bojkotovali

Celkem 65 monitorovacích bodů rozmisťuje teď v okolí Uhelné u Hrádku nad Nisou státní podnik Diamo. Monitorovací síť má...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Tvoje tvář má známý hlas bude bez Stárkové. Zkolabovala kvůli covidu-19

Show Tvoje tvář má známý hlas pokračuje už v sobotu večer sedmou epizodou. Jedna z účinkujících však v ní bude chybět....

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Chtěla jsem udělat něco zapovězeného, říká k pornu Tarra White

Má za sebou úspěšnou kariéru ve filmech pro dospělé, její vztahy s rodinou na Moravě však poznamenala. „Příbuzní se...