Lágry, zbrojení a kryty. Unikátní mapy ukážou válečnou podobu Liberce

  8:22aktualizováno  8:22
Jedinečné sousto pro milovníky starého Liberce chystá Ivan Rous z místního Severočeského muzea. Postupem času vydá celkem dvanáct map v měřítku 1:2000, které přiblíží, jak vypadal Liberec v roce 1945. Mapy se posléze objeví v knižní podobě a na internetu.

Detailní podoba centra Liberce na konci druhé světové války. | foto: Ivan Rous

„Původně to měly být jen mapy,“ potvrdil Rous. „Pak jsme se ale s panem nakladatelem Karpašem rozhodli, že z toho uděláme knihu.

Poté, co vyjdou mapy knižně, budou k vidění na mapovém serveru města Liberce. Už teď je tam mapa Hrádku nad Nisou, která přibližuje místní válečnou výrobu, zajatecké tábory, hornictví a další zajímavosti.

Ale zpět k Liberci. Již tento rok by se na pultech knihkupectví měla objevit první kniha. Bude obsahovat dvě mapy - oblast Růžodolu a navazující centrum města.

„Člověk si udělá představu o tom, kolik toho ukousl novodobý průtah Liberce, kde stály jaké fabriky nebo jak obrovské a vybavené bylo letiště v Růžodole. Mapa třeba ukáže i to, kolik tu bylo zemědělských statků, a to i nedaleko centra. Konkrétně o této věci se málo ví a mě samotného objevování velmi překvapilo,“ zmiňuje autor.

Původně měly být mapy na trhu již letos, Rousova pečlivost však způsobila mírné zpoždění.

„Po počátečním vypichování jednotlivých objektů jsem přešel k tomu, že jsem zmapoval všechny složky domů, které na mapách jsou. Což činí asi dva tisíce domů. Tím se extrémně zvýšila přesnost map, ovšem za cenu toho, že se v návaznosti na to posunulo datum vydání,“ vysvětlil Rous.

Na stavebním archivu kvůli tomu strávil obrovské množství času. „Naštěstí je tam hodná paní,“ usmál se.

Knižních vydání map vznikne postupně celkem šest, každé bude obsahovat dvě mapy. Vycházet budou pod jednotným názvem Liberec za druhé světové války.

„Už teď se připravují další mapy, které pokryjí oblasti Lidových sadů a Ruprechtic. Pak, stejně jako v případě Růžodolu a centra, vyjdou v knižní podobě. Na konci bude šest topografických knih. Když někoho bude zajímat, jak to za války vypadalo v nějaké ulici, tak si ji najde, vyhledá si konkrétní dům a dozví se, co potřebuje,“ objasnil Rous.

První, téměř hotový list ukazuje liberecké letiště v době největší slávy. Mezi...

První, téměř hotový list ukazuje liberecké letiště v době největší slávy. Mezi mapovými značkami lze nalézt jednotlivé typy letadel, ale i protileteckých děl, tzv. flaků.

Každá kniha bude obsahovat i několik specificky zaměřených kapitol, týkajících se válečné historie Liberce. „Nyní připravuji pojednání o pracovních a zajateckých táborech na území Liberce a o arizovaném majetku,“ naznačil Rous.

Podobné mapy Liberce, ale ani jiného města, ještě nikdo nezpracoval a z tohoto pohledu jde o unikátní počin.

„V naší mapě bude například poprvé přehledně podaný rozsah opevňovacích prací v Liberci. Na to, že z Liberce měla být téměř pevnost, se dnes zapomnělo. Stejně tak budou v mapě vyznačeny úřadovny říšských organizací a zbrojních podniků Třetí říše. Tomuto období se zatím všichni vyhýbali. Možná proto, že je k tomu jen velmi málo podkladů,“ přibližuje Ivan Rous.

Bohužel nejde podle něj o nic výdělečného. „Ale chtěl jsem přiblížit stále ještě málo prozkoumanou část dějin Liberce z válečné doby. Mapy by mohly sloužit nejen badatelům, zájemcům o historii, ale i úřadům nebo školám,“ říká Rous.

Nejčtenější

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Zemřel filatelista, který vlastnil zřejmě největší sbírku známek v Česku

Nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček na snímku ze srpna 2010

Ve věku 76 let zemřel filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil, donedávna majitel zřejmě největší sbírky známek v Česku....

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Další z rubriky

Žena napadená dogou stihla jen pozdravit. Pak si soused vybavuje křik a krev

Ilustrační snímek

Pes stejného majitele ve vsi řádil už mnohokrát. To tvrdí obyvatelé obce Pihel, kde argentinská doga napadla seniorku....

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Kamion biatlonistů se vrátil domů. Nejhorší noční můrou je D1, říká řidič

Řidič Martin Žák s kamionem loni najezdil 15 tisíc, letos už 10 tisíc kilometrů.

Třináct metrů dlouhý, čtyři metry vysoký, téměř dva a půl metru široký. Prostě klasický kamion, jakých jezdí na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz