Školní jídelna v ZŠ Jabloňová v Liberci.

Školní jídelna v ZŠ Jabloňová v Liberci. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Dětem z chudých rodin platí obědy manželka miliardáře Tykače

  • 12
Pět set korun měsíčně. Taková je cena obědů na většině základních škol v Libereckém kraji. Přesto zde žije 152 dětí, jejichž rodiče si tuto částku nemohou dovolit platit. Druhým rokem jim pomáhá obecně prospěšná společnost Women For Women.

Díky nadaci, kterou založila a řídí manželka miliardáře Pavla Tykače Ivana Tykač, mají i děti z chudých rodin k obědu teplé jídlo.

V Libereckém kraji spolupracuje s nadací celkem třicet škol. Jednou z nich je například ZŠ Česká v libereckém Vesci. Ředitelka školy Šárka Klímová říká, že bez zásahu nadace by zde čtyři děti hladověly.

„Jsou to vesměs děti z rodin, kde žije matka samoživitelka. V jednom případě jde o rodinu jen s otcem, neboť matka zemřela,“ podotýká ředitelka. Tři děti jsou z prvního stupně, jedna holčička z druhého stupně.

„Vždycky tak třikrát do měsíce přišla, vysypala z kapes hromádku drobných mincí a koupila si oběd. Bylo nám jí líto, nechodila jíst pravidelně a vždycky jen seděla s ostatními dětmi v jídelně a koukala, zatímco ony jedly,“ přibližuje případ Klímová.

Společnost Women For Women těmto dětem obědy denně platí. Podle Ivany Tykač se tím spouští domino efekt, na jehož konci nejsou jen zaplněné žaludky.

Solidarita mezi školáky

„Ta energie ovlivňuje jak děti do projektu zapojené, tak děti, které jsou svědky proměny svých spolužáků. Začínají si uvědomovat hodnotu pomoci druhým. U dětí do projektu zapojených vidíme společně s pedagogy lepší docházku, lepší prospěch, více kamarádů a menší stranění se kolektivu. Jednoduše děti rozkvetou a to i ty, které pocházejí ze skutečně velmi tíživých sociálních poměrů. A to mě utvrzuje v přesvědčení, že školní oběd je nedílnou součástí vzdělávání,“ komentuje ředitelka nadace.

Solidarita nadace vyvolala už i solidaritu mezi školáky. „Dostali jsme dopis od jedné osmačky, která zaznamenala náš projekt a přestože není největší fanynkou školních obědů, vidí, co školní oběd dělá s mladšími dětmi, které s projektem nově obědvají. A část svého kapesného věnovala našemu projektu,“ prozradila Tykač.

Pomoc od společnosti míří i na Českolipsko, kde obědy zdarma čerpá 30 dětí. Jednou ze zapojených škol ZŠ Partyzánská v České Lípě.

„Měli jsme tu dívenku, která vždycky během obědů šla do šatny, kde seděla a čekala na spolužáky. Její rodiče jí obědy neplatí, dokonce nám za ně ještě dlužili. Kontaktovali jsme je a nabídli účast v projektu Obědy pro děti. Holčička od té doby skvěle prospívá,“ shrnul ředitel školy Karel Minařík. Zároveň si ale posteskl, že ne všichni rodiče si nabízené pomoci váží. „Jedna rodina, jejichž dítě na obědy nechodí, protože mu je neplatí, neměla o pomoc vůbec zájem a naše nabídka je nechala chladnými,“ zmínil Minařík.

Působení nadace Women For Women se již tolik rozkřiklo, že žádostí o proplácení obědů přibývá. Začátkem letošního roku jich nadace eviduje 1 066, loni jich bylo v tu samou dobu jen 200.

Sto nových žádostí denně

Škola ale teprve začala a denně přibývá republikově přibližně sto nových žádostí. Odhady nadace mluví o tom, že pro letošní školní rok bude zájem o dotované obědy na úrovni tří až čtyř tisíc dětí. Ani poté neuvažuje nadace o tom, že by příspěvky omezila nebo nastavila přísnější síto pro přidělení příspěvku.

„Máme skvělé zkušenosti se zapojením právě třídních učitelů a ředitelů škol, kteří nás žádají o podporu pro děti, které to skutečně potřebují. Celý proces to velmi urychluje. Školy do žádosti uvádějí, samozřejmě po souhlasu rodičů, popis rodinné situace dítěte. Neproplatit se rozhodneme jen asi promile ze všech žádostí,“ vypočetla Tykač.

Projekt obědů pro děti má pokračovat i v dalších letech. I nadále platí pravidlo, že peníze nadace neposílá rodině, ale škole, která obědy dítěti proplatí. Tím se zamezí možnému zneužití ze strany rodičů. Za dva roky, co projekt běží, se takové případy staly pouze čtyři.

Peníze na obědy pro své děti mohou dostat všechny rodiny, kde jim to finanční situace nedovoluje. U dětí musí být viditelné i další problémy, jako je absence balených svačin, popřípadě jednotvárné a skromné svačiny, stranění se třídních aktivit, jako je divadlo, výstavy a výlety.