Na lyže i sáně parní lokomotivou. Trasy v Žitavských horách jsou poezií

  18:05aktualizováno  18:05
Do Žitavských hor v Německu se jezdí především za klidem a za nenáročnými tratěmi. Nacházejí se jen dvacet minut od Liberce. Až na výjimky nevedou lyžařské cesty výš než do šesti set metrů.

Obrovské mračno páry se zařízne do mrazivého vzduchu. Nad zasněženým železničním nádražím v saském Ojbíně vyšperkuje zimní krajinu, na které by si smlsnul každý malíř.

Starodávná lokomotiva na slavné úzkokolejce Žitavskými horami zastaví a z vagónu se vyhrne kupa dětí se sáňkami, boby a ježdíky.

Fotogalerie

Děti po sobě mrskají sníh a vyrážejí vzhůru cestou pod impozantní pískovcovou skálou, na jejímž vrcholu se tyčí zřícenina strážního hradu Ojbín, založeného Karlem IV.

Od Ojbína stoupají vzorně uklizené silnice k Hainu, Jonsdorfu nebo Lückendorfu, kde můžete vklouznout do desítek kilometrů běžeckých stop. Turistická mapa nabízí rovněž spoustu míst k sáňkování.

Po rolbách ani památka

Jsme už ve výšce kolem pěti set metrů nad mořem, kde začínají běžecké stopy. Jsou často projeté pouze běžkaři, po rolbách ani památka a jen sem tam utlačí trasy skútr.

Až na výjimky nevedou lyžařské cesty výš než do šesti set metrů a většina běžkařů krouží na dohled široko daleko nejvyšší hory. Hvozd sahá do výšky 750 metrů nad mořem.

Stojí na něm rozhledna, kde se ukrývá otočná webkamera. Poskytuje dokonalé sněhové zpravodajství z celých Žitavských hor.

Na parkovištích se nevybírají poplatky

Parkoviště se rozkládají se u lesních cest nebo u luk a na rozdíl od Bedřichova tam nikdo nevybírá žádné peníze. Na každé se jich vejde nejméně pár desítek.

Největší z parkovišť se nalézají v Lückendorfu u Forsthausu a u hasičské zbrojnice. U ní objevíte rovněž půjčovnu lyží.

V lázních Lückendorf krouží běžkaři na pastvinách po okruhu dlouhém bezmála čtyři kilometry. Na rozdíl od stop v lesích tam občas nepříjemně zafouká. Zdejší trasu si přesto oblíbil rodák z pohraniční Chotyně, sólista opery Národního divadla Luděk Vele.

„V Žitavských horách lyžuju nejraději právě na loukách u Lückendorfu,“ prozrazuje na parkovišti u Forsthausu. „Okruh objedu dvakrát a je mi fajn,“ dodává.

Hovězí vývar za 110 korun

Od Forsthausu se dá vyrazit rovněž lesem a pískovcovými skalami. Sklouznout se můžete hodně nízko, až k Čertovu mlýnu u Ojbína.

Ale pozor – u něj už pokrývá běžkařskou trasu jen tenký škraloup sněhu a skluznice občas zadře o kamínek.

Lyžaře mohou odrazovat ceny v saských hostincích. Za jídlo zaplatíte více než dvakrát tolik než v Bedřichově. Například čtvrtka selské kachny s přílohou vyjde v Lückendorfu zhruba na 330 korun. Hovězí vývar na 110 korun,

Ale nač zoufat. Běžecká magistrála Žitavskými horami se kroutí vesměs po státní hranici. Před Jonsdorfem stačí odbočit do Krompachu vzdáleného asi kilometr. Restaurace Na Vyhlídce nabízí guláš za 74 korun a pivo za 25.

„Stavují se u nás také němečtí běžkaři,“ tvrdí majitel Vyhlídky Josef Vincík.

Když se vám nechce saské běžecké trasy opouštět, vydržte a na zpáteční cestě od Forsthausu do Liberce zkuste Motorest Lvová. Po zdejší česnečce s brambory, uzeným, špekem, sýrem a opečeným chlebem za 30 korun byste mohli zasněžené pískovcové skály v Žitavských horách lámat holýma rukama.

Nejčtenější

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Soud potvrdil rodu Walderode restituční nárok k panství na Turnovsku

Zámek Hrubý Rohozec

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se...

Jablonec do Arménie, či Makedonie. Boleslav do Kazachstánu, nebo Gruzie

Jablonečtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu po utkání Evropské ligy v...

Jablonečtí fotbalisté ve 2. předkole Evropské ligy narazí na soupeře z Arménie, nebo Severní Makedonie. Vyzvou vítěze...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni. Už se vrátil zpět

Při rozsáhlém cvičení Orkán 2019 si více než dvě stovky účastníků především z...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni Petru P. Jednatřicetiletý muž v sobotu po třetí hodině ranní opustil své...

Ta obměna kádru je abnormálně velká, ví jablonecký trenér Rada

Poslla ze Slavie Jan Sýkora (vlevo) a Vojtěch Kubista před prvním tréninkem...

Nejrazantnější změny v kádru za několik posledních sezon rozbouřily před včerejším startem letní přípravy kabinu...

Další z rubriky

Žena vrávorala s kočárkem, místo přípravy sunaru dál pila. Dítě jí odebrali

Opilá matka vrávorala s kočárkem

Přes tři promile alkoholu naměřili policisté matce, která s dítětem v kočárku vrávorala po Zákupech a vstupovala do...

Jablonec nad Nisou bude čtyři roky rozkopaný, místní žádají náhrady

Komplikace se dotknou křižovatky ulic Budovatelů a Poštovní.

Obyvatelé Jablonce nad Nisou se obávají rozkopaných ulic v dolním centru města. Místní tvrdí, že nebudou mít kde...

Jako na skalní stezce. Muzeum zavede návštěvníky mezi horolezce

Horolezecké muzeum v Turnově

Stezku skalním městem bude připomínat nová horolezecká expozice turnovského muzea. Dělníky vystřídají návštěvníci už v...

Najdete na iDNES.cz