Lyžařský areál Ještěd je blízko bankrotu, nemá na splacení dluhů

  13:11aktualizováno  13:11
Sportovní areál Ještěd (SAJ) balancuje na hraně insolvence, tvrdí liberecká radnice. Městská společnost, která se stará o liberecké sjezdovky, nemá podle vedení města na zaplacení dluhů a hrozí jí konkurz. Kvůli tomu byla odvolána i předsedkyně představenstva společnosti Zuzana Kocumová.

Ještěd | foto: MF DNES

Liberecký náměstek pro ekonomiku Jiří Šolc tvrdí, že je situace společnosti vážná. "Balancuje na hraně insolvence, ale zatím se nám to daří dělat tak, aby do toho řízení nespadla," uvedl pro ČTK.

Sportovní areál Ještěd

Akciová společnost města Liberec, jejím ředitelem je Vít Pražák. Dříve měla areál v pronájmu firma Snowhill, ta ale z Ještědu odešla před dvěma lety a nechala za sebou dluhy za zhruba 250 milionů korun.

Na Ještědu jsou 2 moderní čtyřsedačkové lanovky na Skalku a Černý vrch. Jedna dvousedačková lanovka je na Nových Pláních, čtyři moderní kotvové vleky a dva provázkové vleky pro nejmenší.

Areál nabízí více než 9 kilometrů upravených sjezdových tratí všech náročností.

Ředitel společnosti Vít Pražák uklidňoval, že situace není tak černá, jak ji radnice vybarvuje. "Nikdo se nemusí bát, že se na Ještědu nebude lyžovat. Nemáme jiné věřitele, než je město Liberec. Ostatní závazky plníme," prohlásil Pražák.

Proto ani nepředpokládá, že by město, které společnost vlastní, návrh na insolvenci podalo. Zároveň ale věří, že budou schopni dluh zaplatit.

"Musíme toho ale poměrně hodně splnit. Dopravně jsme sice dobře zajištění, chybí ale lepší sjezdovky. Tou páteřní je Skalka. Pokud se povede a bude osvětlená, pak jsme schopni získat více peněz než nyní. Tržby by tak mohly stoupnout ze současných 38 až 45 milionů na pětapadesát," vysvětlil Pražák.

Ještědský areál měla dříve v pronájmu společnost Snowhill, která zde při jeho modernizaci postavila tři lanové dráhy a čtyři vleky. Před dvěma roky převzala areál městská společnost, která po Snowhillu převzala zhruba čtvrtmiliardový dluh. Liberec jej splatilo dluhopisy a SAJ měl městu peníze ve splátkách vracet.

Miliony ze splátky v rozpočtu Liberce chybí

První z patnácti splátek, přes 15 milionů korun, mělo město dostat už letos v červnu. Nedostalo. Bývalý ekonomický náměstek Jaromír Baxa ale s částkou počítal do městského rozpočtu, kde teď chybí. A za to se na něj vedení radnice zlobí.

Podle Šolce totiž společně s Kocumovou věděli už při sestavování rozpočtu o tom, že patnáct milionů od Sportovního areálu Ještěd letos nepřijde. "Ale my jsme se tuhle informaci dozvěděli až v srpnu, což je trochu pozdě," upozornil Šolc.

Baxa však tvrdí, že vedení města upozorňoval už v dubnu, že patnáct milionů nemůže SAJ zaplatit. "Mám potvrzený e-mail z 20. dubna od paní primátorky," podotkl bývalý náměstek a zastupitel za Změnu pro Liberec.

Dozorčí rada vytýká managementu společnosti i to, že se neřídil doporučením odborníků, kteří varovali, že pokud firma oproti loňskému roku nesníží náklady o pět procent a nezvýší výnosy o patnáct procent, pak na splácení dluhů nebude mít peníze. Navíc téměř milion dluží ještě Sportovnímu klubu Ještěd.

"Ten závazek ale tak horký zřejmě není. Nároky klubu jsou předmětem přezkumu, který zadala Zuzana Kocumová. Existuje totiž podezření, že Sportovní klub Ještěd získává tyhle peníze neoprávněně," zmínil Baxa.

Nejčtenější

Jablonec - Bohemians 2:0, první duel sezony patřil Matouškovi, dal oba góly

Jan Matoušek slaví gól v dresu Jablonce.

Jablonečtí fotbalisté zvládli úvodní utkání nového ročníku díky Janu Matouškovi, hostovi ze Slavie. Jedna z mnoha...

Ostrava - Liberec 1:2, hosté přežili vymyšlenou penaltu a otočili v závěru

Rudolf Reiter z Ostravy (vlevo) se snaží projít přes Oscara z Liberce.

Od deváté minuty prohrávali, přesto nakonec z Ostravy vezou všechny body. Liberečtí fotbalisté v prvním kole nejvyšší...

Na příkaz Okamury. SPD stáhla z Facebooku příspěvek o Pohraniční stráži

Předseda SPD Tomio Okamura v pražském volebním štábu. (6. října 2018)

Liberecká buňka hnutí SPD na své facebookové stránce vyvěsila komentář, ve kterém litovala zrušení Dne Pohraniční...

Hoftychův návrat: protesty, žlutá karta, obrat. Důležité vítězství, řekl

Trenér Pavel Hoftych na předsezonní tiskové konferenci fotbalistů Liberce.

Po osmi letech se Pavel Hoftych vrátil do nejvyšší české soutěže. A vítězně: liberečtí fotbalisté v Ostravě zdolali...

Moje sparťanské srdce. Obránce Lischka vypráví o osudových chvílích

David Lischka se stal definitivně sparťanem.

Kdyby měl zábrany, nikdo by se nemohl divit. Mluvit o nejhorších chvílích v životě a vířit nepříjemné vzpomínky, to...

Další z rubriky

Hrozbou pro Evropu je hloupý nacionalismus, říká mluvčí sudetských Němců

Bernd Posselt na 55. sjezdu sudetských Němců

Jeho předci přišli do Jizerských hor v 16. století. Posléze pak někteří z nich spoluzakládali dnešní Lučany nad Nisou....

Rozhledna Královka v Jizerských horách vsadila na ekologii i design

V roce 1907 byla původní stavba nahrazena dnešní kamennou rozhlednou.

Už v roce 1888 zde postavil Spolek německých turistů první dřevěnou rozhlednu, tu však ani ne po dvaceti letech strhl...

Střela rozbila čelní sklo traktoru, v němž seděl desetiletý chlapec

Ilustrační snímek

Dva projektily vypálil neznámý střelec na desetiletého chlapce, který seděl v kabině traktoru v Kořenově v Jizerských...

Clarion Grandhotel Zlatý Lev****
Kuchař/ka

Clarion Grandhotel Zlatý Lev****
Liberecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz