Sirotci ohrozí tvou firmu, vyčítá raper Lipo Babišovi

  8:11aktualizováno  8:11
Do nejvyšších pater politiky střílí Lipo, raper z Liberce občanským jménem Jonáš Červinka. Na YouTube zveřejnil politický song Obchodníci se strachem. Ostře tepe do prezidenta Miloše Zemana, předsedy vlády Andreje Babiše, zmiňuje i místopředsedu Sněmovny Tomia Okamuru.

Před osmi lety Lipo frázoval o spojení liberecké radnice a stavební společnosti Syner v písni Pozdravy z Liberce. Možná i on se podílel na tom, že tehdejší primátor Kittner po volbách na radnici skončil. Před čtyřmi lety zase zpíval v depresivním klipu o Liberci jako o Městě, co spí a brojil hlavně proti pasivitě mladých Liberečanů.

Nyní na webu píše, že song vznikal mezi 21. a 23. zářím. „Zatvrzele odmítavý postoj Andreje Babiše k možnému přijetí padesáti sirotků z válkou zdecimované Sýrie byl posledním impulzem, který mě přinutil vyjádřit se touto expresivní formou k danému tématu,“ vysvětluje v komentáři pod songem raper, jehož píseň má na webu přes 50 tisíc spuštění.

Na adresu Babiše veršuje: Padesát dětí, jedno políčko z dlouhýho filmu/A jejich přijetí by mohlo ohrozit tvou firmu. Tvou hlavní firmu, který říkáš ještě občas stát/Ta myšlenka je zvrhlá, přestávám se tomu smát. To gesto odmítnutí zrcadlí tvý hodnoty/Možná ti davy tleskaj, nepřidám se do fronty.

Prezidentovi předhazuje živený strach z migrantů

Píseň je plná frustrací ze situace v České republice. Angažovaný raper poukazuje na vzmáhající se nacionalismus a populismus, který těží ze strachu a předsudků. Varuje před opakováním historie. Na adresu Miloše Zemana napsal: Z tvýho odkazu zbyde, žes dal fašounům první slovo/S Babišem jednou zmizíte, co ale přijde potom?

Lipo prezidentovi předhazuje živený strach z migrantů: V lidech postižených válkou vidíme hned teroristy/ Za strach nakoupil jsi hlasy pro sebe a svoje krysy. A varuje před demagogy a lháři: Zvedni svoji hlavu, vidíš, to jsou oči lháře/ Nebyli si jistý, vymysleli sluníčkáře.

„S angažovanými umělci má tato země bohaté zkušenosti. Jednou budovali lepší zítřky, jindy zazníval osten drtící zkaženou buržoasní společnost. Teď tepou nešvary. Chtělo by to obnovit Festival politické písně,“ reagoval na píseň Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta republiky.

Samotný mluvčí má v textu pasáž: A když už tak horlivě chceš pomáhat lidem tam venku/ Přibal Ovčáčka s Okamurou ke kontingentu.

Jonáš Červinka přiznává, že kromě převažujících pozitivních ohlasů mu spousta lidí za jeho postoj nadává.

„Těchto lidí je sice méně, ale o to víc jsou slyšet. Říkají mi mimochodem, že jsem se chtěl zviditelnit. Na to je ale mnoho komfortnějších způsobů, než tnout do živého, protože společnost je rozdělená. Já jsem se ale potřeboval vyjádřit k tendencím, co kolem sebe vidím. Není mi lhostejné zahraničně politické směřování České republiky. Považuji ho za nebezpečné. Vnímám to zkrátka jako závažné téma,“ vysvětlil svůj politický postoj vtělený do textů Jonáš Červinka.

„Myslím, že rapeři by se měli vyjadřovat i k politickému dění. Spousta lidí ocenila to, že někdo, kdo má vliv na určitou skupinu lidí, se vyjádřil jasně k aktuálnímu dění. Může to přimět lidi k občanské angažovanosti,“ doplnil.

Autor:

Nejčtenější

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Zemřel filatelista, který vlastnil zřejmě největší sbírku známek v Česku

Nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček na snímku ze srpna 2010

Ve věku 76 let zemřel filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil, donedávna majitel zřejmě největší sbírky známek v Česku....

Soud potvrdil bezdomovci 28 let vězení za dvě výjimečně brutální vraždy

Obžalovaný František Havel (vpravo) přichází ke krajskému soudu v Liberci,...

Třiadvacetiletý bezdomovec František Havel z České Lípy stráví za mřížemi 28 let za dvě vraždy lidí bez domova. Z...

Další z rubriky

Dopravní podnik přišel o dotace, za úvěr mu bude ručit Liberec

Do doby, než robotickou ruku vyvinou a schválí ji drážní úřad, bude muset...

Liberecký dopravní podnik už nemá peníze na investice. Kvůli korupční kauze přišel o dotace. Vyřešit to má úvěr, za...

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Další skanzen okupace v Ralsku padl, kotelna vytápěla sovětské paneláky

Demolice kotelny v Ralsku

K zemi se poroučelo další sovětské memento v bývalém vojenském prostoru Ralsko. Liberecký kraj, jemuž celé území patří,...

Najdete na iDNES.cz