Sirotci ohrozí tvou firmu, vyčítá raper Lipo Babišovi

  8:11aktualizováno  8:11
Do nejvyšších pater politiky střílí Lipo, raper z Liberce občanským jménem Jonáš Červinka. Na YouTube zveřejnil politický song Obchodníci se strachem. Ostře tepe do prezidenta Miloše Zemana, předsedy vlády Andreje Babiše, zmiňuje i místopředsedu Sněmovny Tomia Okamuru.

Před osmi lety Lipo frázoval o spojení liberecké radnice a stavební společnosti Syner v písni Pozdravy z Liberce. Možná i on se podílel na tom, že tehdejší primátor Kittner po volbách na radnici skončil. Před čtyřmi lety zase zpíval v depresivním klipu o Liberci jako o Městě, co spí a brojil hlavně proti pasivitě mladých Liberečanů.

Nyní na webu píše, že song vznikal mezi 21. a 23. zářím. „Zatvrzele odmítavý postoj Andreje Babiše k možnému přijetí padesáti sirotků z válkou zdecimované Sýrie byl posledním impulzem, který mě přinutil vyjádřit se touto expresivní formou k danému tématu,“ vysvětluje v komentáři pod songem raper, jehož píseň má na webu přes 50 tisíc spuštění.

Na adresu Babiše veršuje: Padesát dětí, jedno políčko z dlouhýho filmu/A jejich přijetí by mohlo ohrozit tvou firmu. Tvou hlavní firmu, který říkáš ještě občas stát/Ta myšlenka je zvrhlá, přestávám se tomu smát. To gesto odmítnutí zrcadlí tvý hodnoty/Možná ti davy tleskaj, nepřidám se do fronty.

Prezidentovi předhazuje živený strach z migrantů

Píseň je plná frustrací ze situace v České republice. Angažovaný raper poukazuje na vzmáhající se nacionalismus a populismus, který těží ze strachu a předsudků. Varuje před opakováním historie. Na adresu Miloše Zemana napsal: Z tvýho odkazu zbyde, žes dal fašounům první slovo/S Babišem jednou zmizíte, co ale přijde potom?

Lipo prezidentovi předhazuje živený strach z migrantů: V lidech postižených válkou vidíme hned teroristy/ Za strach nakoupil jsi hlasy pro sebe a svoje krysy. A varuje před demagogy a lháři: Zvedni svoji hlavu, vidíš, to jsou oči lháře/ Nebyli si jistý, vymysleli sluníčkáře.

„S angažovanými umělci má tato země bohaté zkušenosti. Jednou budovali lepší zítřky, jindy zazníval osten drtící zkaženou buržoasní společnost. Teď tepou nešvary. Chtělo by to obnovit Festival politické písně,“ reagoval na píseň Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta republiky.

Samotný mluvčí má v textu pasáž: A když už tak horlivě chceš pomáhat lidem tam venku/ Přibal Ovčáčka s Okamurou ke kontingentu.

Jonáš Červinka přiznává, že kromě převažujících pozitivních ohlasů mu spousta lidí za jeho postoj nadává.

„Těchto lidí je sice méně, ale o to víc jsou slyšet. Říkají mi mimochodem, že jsem se chtěl zviditelnit. Na to je ale mnoho komfortnějších způsobů, než tnout do živého, protože společnost je rozdělená. Já jsem se ale potřeboval vyjádřit k tendencím, co kolem sebe vidím. Není mi lhostejné zahraničně politické směřování České republiky. Považuji ho za nebezpečné. Vnímám to zkrátka jako závažné téma,“ vysvětlil svůj politický postoj vtělený do textů Jonáš Červinka.

„Myslím, že rapeři by se měli vyjadřovat i k politickému dění. Spousta lidí ocenila to, že někdo, kdo má vliv na určitou skupinu lidí, se vyjádřil jasně k aktuálnímu dění. Může to přimět lidi k občanské angažovanosti,“ doplnil.

Autor:

Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Nadějné hokejové jaro skončilo. Udeřila trudná realita

Český trenér Miloš Říha uděluje pokyny v utkání proti Rusku.

Než ve víkendovém draftu do NHL zaznělo první české jméno, kluby z nejkvalitnější, nejmodernější a nejslavnější...

Tisíce narkomanů mohou šířit nemoci, jako exoti v kapucích už nevypadají

Ilustrační snímek

V Libereckém kraji se zvětšuje riziko, že uživatelé drog mohou roznášet infekční choroby. Lidé závislí na drogách...

Nejistota ve Slavii? Vyber si, slyšel Matoušek. Radši si zvyká v Jablonci

Jan Matoušek

Na přelomu května a června výrazně pomohl Příbrami v baráži proti Brnu k udržení v první lize, v nové sezoně bude...

Jablonec do Arménie, či Makedonie. Boleslav do Kazachstánu, nebo Gruzie

Jablonečtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu po utkání Evropské ligy v...

Jablonečtí fotbalisté ve 2. předkole Evropské ligy narazí na soupeře z Arménie, nebo Severní Makedonie. Vyzvou vítěze...

Lischka konečně sparťanem. Nevzdal se a ukázal odvahu, řekl Rosický

David Lischka se stal definitivně sparťanem.

Fotbalová Sparta podepsala pátého hráče v letním přestupním období. A dalšího s ambicemi na základní sestavu. Z...

Další z rubriky

Tisíce narkomanů mohou šířit nemoci, jako exoti v kapucích už nevypadají

Ilustrační snímek

V Libereckém kraji se zvětšuje riziko, že uživatelé drog mohou roznášet infekční choroby. Lidé závislí na drogách...

Děti se na školní zahradě starají o čmeláky, k záchraně motivují i rodiče

Barbora Melicharová u čmelína liberecké školy.

Ve školní zahradě plné stromů a lučních květin stojí ve stínu barevná bedýnka. Při bližším poslechu bzučí. Jde o...

Okružní křižovatka v Jablonci má zpoždění, letos se stavět nezačne

Nová okružní křižovatka zlepší dopravu také v Jablonci nad Nisou v nepřehledné...

Dva domy, které bránily ve stavbě, padly před dvěma lety. A ačkoliv tehdy kraj naznačil, že radikální proměna přijde do...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz